Tropické počasí bude, ale vždy velmi krátce

Informační hodnota
Úprava
Zvláštní přínos
Celkové hodnocení článku

Příští týden by mělo dojít v ČR k významnějším přílivům teplého vzduchu, což je pro tuto dobu u nás typické. Stále bude počasí letos ale rozumné a horká období nepotrvají dlouho. Tropické počasí nás čeká tedy vždy velmi krátce. Půjde podle současných výpočtů numerických modelů pouze o jednodenní výskyt hodnot teploty vzduchu nad 30°C. Brzy se totiž opět prosadí západní proudění. Pro toto období jsou ale typická i delší období s ustáleným horkým a slunným suchým počasím. Příští týden nás čekají tedy asi dva vrcholy přílivů teplého vzduchu. jak to vidí numerické modely na přelom července a srpna?

Největší horko bude asi v úterý a v sobotu

Podle současných prognóz nás čeká teplota v denních maximech mírně nad 30°C právě v úterý a v sobotu, těsně před přechodem studených front. Po zbytek týdne bude počasí mírně letní, což bude platit i nyní o nadcházejícím víkendu. Teplota se bude pohybovat v maximech nejčastěji od 22 do 28°C. Aktuální výhled vývoje maxima teploty vzduchu v dalších dnech je uveden níže. Srážková činnost se omezí právě na přechody studených front, půjde o hlavní srážky týdne. Ty budou mít charakter bouřkové či přeháňkové činnosti, jak bývá v tomto období při této situaci zvykem. Krátce budou v přílivech teplého vzduchu velmi teplé i noci s ojedinělým dosažením tzv. tropické noci s minimem teploty nad 20°C.

Obr. 1 Očekávané hodnoty maxima teploty vzduchu na úterý 28.7.2020, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

So 25.7.: 23 až 27°C

Ne 26.7.: 23 až 27°C

Po 27.7.: 24 až 28°C

Út 28.7.: 28 až 32°C

St 29.7.: 23 až 27°C, na JV 30°C

Čt 30.7.: 24 až 28°C, na JV ojed. 30°C

Pá 31.7.: 26 až 30°C

So 1.8.: 28 až 32°C

Počasí tedy přeci jen dokáže milovníkům většího tepla, že skutečně je léto zhruba ve své polovině. Nebylo by ovšem z více pohledů dobré, kdyby tyto hodnoty teploty trval delší dobu. To známe z let minulých, například před rokem bylo vlivem jejich opakovaného výskytu v delších epizodách na konci července značně rozvinuto sucho. První horká epizoda se vyskytla na konci června, druhá ke konci července. Během těchto stoupala maxima teploty ovšem dokonce i nad 35°C.

Přesný očekávaný průběh teploty vzduchu příští týden upřesníme ve výhledu na týden.

Shrnutí článku
Tropické počasí bude, ale vždy velmi krátce
Název
Tropické počasí bude, ale vždy velmi krátce
Popis
Tropické počasí bude, ale vždy jen velmi krátce. Aktuální předpověď maximální teploty vzduchu pro poslední červencové dny v ČR.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 826 příspěvků Zobrazit všechny články od Meteo Aktuality