Předpověď teplotyPrognózy počasí

Tropické počasí bude, ale vždy velmi krátce

Hodnocení článku

Příští týden by mělo dojít v ČR k významnějším přílivům teplého vzduchu, což je pro tuto dobu u nás typické. Stále bude počasí letos ale rozumné a horká období nepotrvají dlouho. Tropické počasí nás čeká tedy vždy velmi krátce. Půjde podle současných výpočtů numerických modelů pouze o jednodenní výskyt hodnot teploty vzduchu nad 30°C. Brzy se totiž opět prosadí západní proudění. Pro toto období jsou ale typická i delší období s ustáleným horkým a slunným suchým počasím. Příští týden nás čekají tedy asi dva vrcholy přílivů teplého vzduchu. jak to vidí numerické modely na přelom července a srpna?

Tropické počasí velmi krátce: Největší horko bude asi v úterý a v sobotu

Podle současných prognóz nás čeká teplota v denních maximech mírně nad 30°C právě v úterý a v sobotu, těsně před přechodem studených front. Po zbytek týdne bude počasí mírně letní, což bude platit i nyní o nadcházejícím víkendu. Teplota se bude pohybovat v maximech nejčastěji od 22 do 28°C. Aktuální výhled vývoje maxima teploty vzduchu v dalších dnech je uveden níže. Srážková činnost se omezí právě na přechody studených front, půjde o hlavní srážky týdne. Ty budou mít charakter bouřkové či přeháňkové činnosti, jak bývá v tomto období při této situaci zvykem. Krátce budou v přílivech teplého vzduchu velmi teplé i noci s ojedinělým dosažením tzv. tropické noci s minimem teploty nad 20°C.

Tropické počasí velmi krátce. Maxima teploty na 28.7.2020.

Obr. 1 Tropické počasí vždy velmi krátce. Očekávané hodnoty maxima teploty vzduchu na úterý 28.7.2020, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

So 25.7.: 23 až 27°C

Ne 26.7.: 23 až 27°C

Po 27.7.: 24 až 28°C

Út 28.7.: 28 až 32°C

St 29.7.: 23 až 27°C, na JV 30°C

Čt 30.7.: 24 až 28°C, na JV ojed. 30°C

Pá 31.7.: 26 až 30°C

So 1.8.: 28 až 32°C

Počasí tedy přeci jen dokáže milovníkům většího tepla, že skutečně je léto zhruba ve své polovině. Nebylo by ovšem z více pohledů dobré, kdyby tyto hodnoty teploty trval delší dobu. To známe z let minulých, například před rokem bylo vlivem jejich opakovaného výskytu v delších epizodách na konci července značně rozvinuto sucho. První horká epizoda se vyskytla na konci června, druhá ke konci července. Během těchto stoupala maxima teploty ovšem dokonce i nad 35°C.

Přesný očekávaný průběh teploty vzduchu příští týden upřesníme ve výhledu na týden.