Tornádo na severu Německa

Hodnocení článku

V pondělí se vyskytly v Německu velmi silné bouřky. Objevilo se i tornádo na severu Německa a to v obci Grossheide. Obec v Dolním Sasku zasáhlo v pondělí večer, jeho výskyt včera potvrdila německá meteorologická služba DWD. tornádo způsobilo škody na domech v obci, zranění lidí naštěstí nikoli. Šlo o tornádo síly F2 s rychlostí větru cca 180-250km/h. Tornádo prošlo v šířce 100m.

Tornádo na severu Německa. Poškozené domy v obci.

Obr. 1 Poškozené domy po řádění tornáda v Německu, zdroj: wetteronline.de/dpa

V Německu se podaří prokázat až 60 tornád ročně, ale slabších

Tornádo poškodilo cca 50 domů (obr. 1), některé bude nutné zbourat. Větrný vír vyvrátil mnoho stromů a zaměstnal tak tamní hasičský záchranný sbor. Ani v Německu nejsou tornáda ale výjimečná. Ročně se jich prokáže 20 až 60 s tím, že samozřejmě mohou existovat další, která nikdo neviděl. Zvláště na tak velkém území jako je Německo a to nejčastěji v odlehlých oblastech. Silná tornáda jsou podobně jako v ČR ale výjimečná. Toto mezi ně patří též.

Tornádo na severu Německa. Spadlý strom na garáž u domu.

Obr. 2 Spadlý vyvrácený strom na garáži jednoho domu, zdroj: wetteronline.de/dpa

Tornádo na jižní Moravě bylo o poznání silnější

Podle zjištěných údajů odborníky z meteorologické služby našeho státu můžeme říci, že tornádo co se vyskytlo na našem území na konci června bylo významnější. Více o něm píšeme v článku Tři vlny bouří a ničivé tornádo. To bylo totiž klasifikováno dle stupnice nakonec stupněm F4 (rychlosti větru 267-324km/h). šlo o velmi vzácný výskyt takto silného tornáda na území ČR. Co je to tornádo, jak a proč vzniká, proč nelze předpovídat, že vzniká i v mírném klimatu poměrně často a další otázky se pokoušíme zodpovědět v článku Tornáda v ČR nejsou výjimečná. Článek Silné bouře budou častější pro změnu poukazuje na zesílení extrémního počasí v souvislosti s globálním změnou klimatu.

Reference a doporučené informace

WETTERONLINE. Fotostrecken. Online 17.8.2021. Dostupné na wetteronline.de.

ČTK. Obec na severu Německa zasáhlo tornádo, poškodilo desítky domů. Online 17.8.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality