Evropa a SvětExtrémní počasí

Tornádo na severu Německa

Hodnocení článku

V pondělí se vyskytly v Německu velmi silné bouřky. Objevilo se i tornádo na severu Německa a to v obci Grossheide. Obec v Dolním Sasku zasáhlo v pondělí večer, jeho výskyt včera potvrdila německá meteorologická služba DWD. tornádo způsobilo škody na domech v obci, zranění lidí naštěstí nikoli. Šlo o tornádo síly F2 s rychlostí větru cca 180-250km/h. Tornádo prošlo v šířce 100m.

Tornádo na severu Německa. Poškozené domy v obci.

Obr. 1 Poškozené domy po řádění tornáda v Německu, zdroj: wetteronline.de/dpa

V Německu se podaří prokázat až 60 tornád ročně, ale slabších

Tornádo poškodilo cca 50 domů (obr. 1), některé bude nutné zbourat. Větrný vír vyvrátil mnoho stromů a zaměstnal tak tamní hasičský záchranný sbor. Ani v Německu nejsou tornáda ale výjimečná. Ročně se jich prokáže 20 až 60 s tím, že samozřejmě mohou existovat další, která nikdo neviděl. Zvláště na tak velkém území jako je Německo a to nejčastěji v odlehlých oblastech. Silná tornáda jsou podobně jako v ČR ale výjimečná. Toto mezi ně patří též.

Tornádo na severu Německa. Spadlý strom na garáž u domu.

Obr. 2 Spadlý vyvrácený strom na garáži jednoho domu, zdroj: wetteronline.de/dpa

Tornádo na jižní Moravě bylo o poznání silnější

Podle zjištěných údajů odborníky z meteorologické služby našeho státu můžeme říci, že tornádo co se vyskytlo na našem území na konci června bylo významnější. Více o něm píšeme v článku Tři vlny bouří a ničivé tornádo. To bylo totiž klasifikováno dle stupnice nakonec stupněm F4 (rychlosti větru 267-324km/h). šlo o velmi vzácný výskyt takto silného tornáda na území ČR. Co je to tornádo, jak a proč vzniká, proč nelze předpovídat, že vzniká i v mírném klimatu poměrně často a další otázky se pokoušíme zodpovědět v článku Tornáda v ČR nejsou výjimečná. Článek Silné bouře budou častější pro změnu poukazuje na zesílení extrémního počasí v souvislosti s globálním změnou klimatu.

Reference a doporučené informace

WETTERONLINE. Fotostrecken. Online 17.8.2021. Dostupné na wetteronline.de.

ČTK. Obec na severu Německa zasáhlo tornádo, poškodilo desítky domů. Online 17.8.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.