Významné bouřky hlavně na jihozápadě

Hodnocení článku

Dnes a v noci na zítřek lze čekat významné bouřky hlavně na jihozápadě Čech. Dále na jihu Čech, jihu a západě středních Čech a též na severozápadě Čech. Tam budou bouřky velmi silné s prudkými srážkami, krupobitím i nárazy větru. V místy nasyceném území mohou při současné zaplněnosti povodí po minulých srážkách rozvodnit vodní toky na 1.SPA, místy krátce 2.SPA. Silné bouřky se budou lokálně objevovat i během středy. Ty opět mohou rozkolísat vodní toky zejména na jihozápadě a západě území.

Úhrny srážek opět dosáhnou lokálně 40 až 60mm

Za kratší čas může v bouřkách spadnout opět hodně velké množství vody. V důsledku toho dojde k rychlému odtoku vody z území. Vznikne typický blesková povodeň zejména na menších tocích. Vlivem stoku vody povodími, která vykazují vyšší vodnosti, dojde k vzestupům hladin i na větších tocích. Většinou s dosažením nízkého stupně povodňové aktivity.

V bouřkách se objeví ojediněle větší kroupy a nárazy větru dosáhnou 25m/s, ojediněle 30m/s. Dnes a v noci na zítřek se bude bouřková činnost týkat zatím jen Čech. Nejprve jihozápadních a západních, kde dojde k prvnímu výskytu lokálních bouřek i s přívalovými srážkami. Následně je možné čekat bouřky i jinde v Čechách. Ve středu bouřky vzniknou kdekoli v ČR a ojediněle budou silné.

Numerické modely se neshodují na přesné lokalizaci významných srážek, což není v těchto případech výjimečné. Shodují se ale už od konce minulého týdne, že nejvíce srážek vypadne v bouřkách na JZ/Z území Čech.

Významné bouřky hlavně na jihozápadě. Synoptická situace na 14.7.2021 14 hodin.

Obr. 1 Synoptická situace na 14.7.2021 14 SELČ: zdroj: chmi.cz

Příčinou výskytu významných bouřek bude přechod zvlněného frontálního rozhraní přes střední Evropu a naše území (obr. 1). Toto ukončí krátký příliv až velmi teplého vzduchu od jihovýchodu.

V neděli vydatně pršelo ve středních a východních Čechách

Nedělní bouřky přešly v pásech přes střední a východní Čechy dále do Čech severních. Místy v nich spadlo 30 až 50mm za kratší čas. Došlo k rozkolísání průtoků některých vodních toků. Znovu byl dosažen stav bdělosti například na dolní Doubravě v profilu Žleby. Lokálně byly bouřky se srážkami významnější i jinde.

Nejvyšší úhrny srážek do 12.7.2021 7h:

  • 49.0mm Seč
  • 40.8mm Olešnice – Čihálka
  • 40.5mm Frýdlant
  • 37.0mm Pardubice – letiště
  • 33.3mm Semily
  • 30.3mm Hubenov
  • 28.0mm Čáslav
  • 27.2mm Káraný

TIP: Sledujte naší stránku Hydrologická situace s přehledem o stavu hydrologie v ČR.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality