Historie počasíSpadlé srážky

V moravských bouřkách spadlo 90mm srážek

Hodnocení článku

V moravských bouřkách spadlo 90mm srážek za den a z toho až 54mm za hodinu. Přívalové srážky v pásu silné bouřkové činnost v podobě seskupení bouřkových buněk přinášely i další nebezpečné jevy, nejen velmi prudké srážky. Jednalo se hlavně o krupobití v podobě větších krup. Další významná bouřková situace završila sérii několika situací významných bouřek v červnu u nás. Hodně lokální bouřky i bouřky seskupené do uceleného pásu (squall line) přinášely lokální bleskové povodně. Včerejší bouřky na pomezí Vysočiny, jihovýchodu Čech a Moravy zvýšily velmi rychle zejména menší toky na nejvyšší povodňové stupně. Postupně došlo k rozvodnění i větších toků, neboť se jednalo o zásah většího území přívalovými lijáky. Extrémní srážky spadly ve Zlíně, Rožnově pod Radhoštěm, na Holešovsku, Kroměřížsku, ale také na Orlickoústecku v jihovýchodních Čechách.

V bouřkách spadlo 90mm srážek

Příliš mnoho vody za krátký čas, to je vždy problém. Jde o běžný jev v podobě významné konvekční činnosti, která k létu patří. Se změnou klimatu a tedy zvyšující se teplotou a množstvím vypařené vody v atmosféře se musí počítat, že těchto jevů bude přibývat a častěji půjde o silné bouřky a tedy nebezpečné jevy. Nebezpečnější než doposud. Srážky jsou sice potřeba, ale samozřejmě není vhodné, aby spadly na menším území za krátký čas. Bohužel tomu tak v létě ale často je tedy i bude. Takové srážky působí mnoho komplikací v běžném chodu, od zatopení sníženin ve volné přírodě až po zatopení ulic a domů ve městech. I červenec patří mezi měsíce s nejčetnější konvekční činností, kdy jsou často podmínky pro významné bouřky velmi dobré.

Nejvyšší úhrny srážek za den do 1.7.2024:

V moravských bouřkách spadlo 90mm srážek. Úhrny srážek za neděli 30.6.2024, do 1.7.2024.

Obr. 1 Denní srážkové úhrny v ČR do 1.7.2024 0 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

90.6mm Zlín

89.3mm Rožnov pod Radhoštěm

73.0mm Valašská Bystřice

72.3mm Ivanovice na Hané

70.3mm Holešov

68.3mm Huslenky

65.6mm Bílá, Salajka

63.9mm Bystřice pod Hostýnem

63.1mm Dřevohostice

62.3mm Hošťálková, Maruška

61.6mm Kroměříž

61.0mm Nemochovice

V nejbližších dnech nebudou vhodné podmínky pro silné bouřky. Bouřky se obecně objeví méně často, teplota se sníží na hodnoty kolem 20°C v denních maximech a v noci se očekává i pod 10°C. Nyní byly velmi dobré podmínky díky přehřátí nejen vzduchu, ale i dostatečnému prohřátí zemského povrchu. To je tzv. motorem pro konvekční procesy i mimo denní dobu. Oteplení by mělo přijít na prodloužený víkend a vzhledem k tomu, že se očekávají postupně vhodnější synoptické podmínky, opět se bouřky vrátí. Neměly by však být takto silné.

Napsat komentář