V moravských bouřkách spadlo 90mm srážek
V moravských bouřkách spadlo 90mm srážek za den a z toho až 54mm za hodinu. Přívalové srážky v pásu silné bouřkové činnost v podobě seskupení bouřkových buněk přinášely i další nebezpečné jevy, nejen velmi prudké srážky. Jednalo se hlavně o krupobití v podobě větších krup. Další významná bouřková situace završila sérii několika situací významných bouřek v červnu u nás. Hodně lokální bouřky i bouřky seskupené do uceleného pásu (squall line) přinášely lokální bleskové povodně. Včerejší bouřky na pomezí Vysočiny, jihovýchodu Čech a Moravy zvýšily velmi rychle zejména menší toky na nejvyšší povodňové stupně. Postupně došlo k rozvodnění i větších toků, neboť se jednalo o zásah většího území přívalovými lijáky. Extrémní srážky spadly ve Zlíně, Rožnově pod Radhoštěm, na Holešovsku, Kroměřížsku, ale také na Orlickoústecku v jihovýchodních Čechách.
V bouřkách spadlo 90mm srážek
Příliš mnoho vody za krátký čas, to je vždy problém. Jde o běžný jev v podobě významné konvekční činnosti, která k létu patří. Se změnou klimatu a tedy zvyšující se teplotou a množstvím vypařené vody v atmosféře se musí počítat, že těchto jevů bude přibývat a častěji půjde o silné bouřky a tedy nebezpečné jevy. Nebezpečnější než doposud. Srážky jsou sice potřeba, ale samozřejmě není vhodné, aby spadly na menším území za krátký čas. Bohužel tomu tak v létě ale často je tedy i bude. Takové srážky působí mnoho komplikací v běžném chodu, od zatopení sníženin ve volné přírodě až po zatopení ulic a domů ve městech. I červenec patří mezi měsíce s nejčetnější konvekční činností, kdy jsou často podmínky pro významné bouřky velmi dobré.
Nejvyšší úhrny srážek za den do 1.7.2024:
Obr. 1 Denní srážkové úhrny v ČR do 1.7.2024 0 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz
90.6mm Zlín
89.3mm Rožnov pod Radhoštěm
73.0mm Valašská Bystřice
72.3mm Ivanovice na Hané
70.3mm Holešov
68.3mm Huslenky
65.6mm Bílá, Salajka
63.9mm Bystřice pod Hostýnem
63.1mm Dřevohostice
62.3mm Hošťálková, Maruška
61.6mm Kroměříž
61.0mm Nemochovice
V nejbližších dnech nebudou vhodné podmínky pro silné bouřky. Bouřky se obecně objeví méně často, teplota se sníží na hodnoty kolem 20°C v denních maximech a v noci se očekává i pod 10°C. Nyní byly velmi dobré podmínky díky přehřátí nejen vzduchu, ale i dostatečnému prohřátí zemského povrchu. To je tzv. motorem pro konvekční procesy i mimo denní dobu. Oteplení by mělo přijít na prodloužený víkend a vzhledem k tomu, že se očekávají postupně vhodnější synoptické podmínky, opět se bouřky vrátí. Neměly by však být takto silné.