Předpověď větruPrognózy počasí

V neděli hrozí na horách orkán

Hodnocení článku

Na území ČR zesílí jihovýchodní vítr a to během neděle. Významný vítr nebude foukat na celém území, vyhne se podobně jako při minulé situaci jihozápadu a západu území. Vítr nebude v nižších polohách nijak významný, ale s rychlejším větrem je nutné i tam počítat. Zejména půjde o oblasti na S/SV/V země. Podstatně silnější vítr zasáhne vyšší a horské polohy. Obecně je třeba počítat s významnými poryvy větru na severu, severovýchodě a východě země. Dále také na Českomoravské vrchovině. Silný vítr bude pokračovat i v pondělí, i když nebude již dosahovat tak vysokých hodnot jako jako v neděli. V neděli hrozí na horách orkán a to na severu a severovýchodě či východě země.

Nárazy větru i kolem 35m/s, na horách hrozí orkán

V neděli hrozí na horách orkán. Nárazy větru 27.12.2020 16h.

Obr. 1 Očekávané nárazy větru v ČR podle modelu Aladin na nedělní odpoledne, zdroj: chmi.cz

V přepočtu jde o hodnotu 126km/h, což je síla orkánu. Přesně podle Beaufortovy stupnice síly větru. Na četných místech S/SV/V území se objeví vichřice. Na vrcholcích severních hor se ovšem bude jednat o značné nárazy. Model Aladin například ukazuje v posledních výstupech i vyšší hodnoty maximálních nárazů větru a to pro vrcholové partie Krkonoš a Jeseníků. Jisté je, že vítr bude v těchto oblastech hlavně od vyšších poloh skutečně výrazný. Na místě bude upozornění na tento nebezpečný jev a přijetí opatření před jeho výskytem.

První nárazy větru započnou na horách na S/SV území již dnes pozdě večer. V noci bude vítr zesilovat, zatím ale nebude silný. Během neděle bude zesilování pokračovat a rozfouká se i mimo horské polohy, včetně Vysočiny. Nárazy dosáhnou hodnot 15-20m/s, postupně i 25m/s. Na horách však postupně 25-35m/s. Jak bylo řečeno, regionální model počítá ojediněle i s vyššími nárazy. O něco nižší, ale stále výrazné nárazy se budou vyskytovat v noci na pondělí a zpočátku pondělního dne. Následně bude vítr slábnout. V pondělí lze čekat nárazy 15-20m/s, na horách 25-30m/s. Stále půjde o silný vítr.

Tlaková níže Hermine

V neděli hrozí na horách orkán. Synoptická situace níže Hermine na 27.12.2020.

Obr. 2 Synoptická situace na 27.12.2020 po poledni a tlaková níže zvaná Hermine nad Británií, zdroj: dwd.de/met.fu-berlin.de

Asi není nutné nijak zdůrazňovat příčinu výskytu silného větru. Bude to větší tlakový rozdíl nad centrální Evropou mezi vysokým tlakem vzduchu nad Atlantikem, jehož výběžek se táhne do centrální až částečně východní Evropy. A mezi hlubokou tlakovou níží zvanou “Hermine” nad Islandem se dvěma středy. Druhy střed níže se dnes nachází nad Severním mořem. Tlak vzduchu v mohutnějí výší dosahuje 1040hPa a v hluboké níži 965hPa. Vlivem tohoto rozdílu, kdy se cyklona bude postupně přibližovat k pevnině Evropy, bude zesilovat vítr.

Blokovat ji bude také anticyklona na východě Evropy. Tlaková níže se bude pohybovat tedy proto jen velmi pomalu a bude se vyplňovat. Extrémní projevy počasí souvisejí s extrémně silným větrem v podobě jet streamu. Ten se bude táhnout v pásu od Islandu až po jižní Evropu. Vítr bude výrazný hlavně na severozápadě a západě Evropy, ale částečně i u nás.

Pro další informace o vývoji větru ve střední Evropě a obecně podle modelů sledujte naši stránku Předpověď větru.