Prognózy počasíSezónní výhledy

V srpnu 2023 častěji zaprší

Hodnocení článku

Po suchém červenci v srpnu 2023 častěji zaprší. Někdo takovou předpověď možná i uvítá, mnozí však v období častých dovolených a školních prázdnin radost mít nebudou. S vlhčím počasím se pojí také nižší teplota vzduchu, kterou předpověď očekává spíše průměrnou až podprůměrnou. Tato se udrží na dolní hranici normálu pro srpen a v prvních dnech měsíce často poklesne i pod úroveň normálu. Nejvíce srážek přinesou také první srpnové dny, což v kombinaci s nižší teplotou vzduchu a tedy nižším výparem zlepší hydrologickou situaci. Na každé počasí je třeba se dívat z více úhlů pohledu a tedy i pozitivně, neboť každý průběh počasí je pro něco pozitivní, tedy přínosný. Srpen vykompenzuje často horké počasí bez dostatku srážek, které ve střední Evropě převažovalo zhruba od poloviny června. To se vyskytly první horké dny s maximem teploty nad 30°C a krátce nad 33°C. Tropickou teplotu můžeme během srpna čekat ojediněle.

První dny srpna bez léta

Ani letní teplotu nečekejme v prvních dnech srpna, které se očekávají mírně teplotně podprůměrné. To ukazuje nyní zejména střednědobá předpověď počasí. Dlouhodobý výhled to potvrzuje a navazuje odhadem charakteristik teplot i srážek pro zbývající období. Mírně se oteplí, ale významněji vysokou teplotu čekat nelze. Letní počasí se během měsíce určitě dostaví, ale tropické hodnoty dosáhne teplota spíše velmi krátce. Vyloučit její dosažení v krátce teplé epizodu nelze, byť s ní dlouhodobý výhled prakticky nepočítá. Průměrná teplota se očekává na rozhraní normálu a pod normálu po většinu měsíce.

Nouze o srážky končí, v srpnu 2023 častěji zapršíV srpnu častěji zaprší. Odchylky srážek na srpen 2023 podle modelu CFS.

Obr. 1 V srpnu 2023 častěji zaprší. Předpokládané odchylky srážek na srpen 2023 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Již první dny měsíce ukazují, že se počasí změnilo od základů. Nyní ho čekejme chladnější a také vlhčí. Platit tak pravděpodobně bude pořekadlo “jaký první den měsíce, takový celý měsíc”. Častější srážky a chladnější počasí přinesly již poslední červencové dny, které zlepšily hydrologii v ČR. Zažehnaly riziko vzniku požárů, zmírnily půdní sucho a mírně zlepšily průtoky vodních toků. V tomto zlepšování budou pokračovat nyní první srpnové dny. Na druhou stranu počasí v těchto dnech nebude přát koupání, pobytům v přírodě a dalším obdobných aktivitách. Tedy aktivitám, které v tomto období rádi provozujeme. Každý den ovšem zdaleka neproprší a samozřejmě se během srpna dočkáme i slunných dnů bez srážek.

TIP: Celý měsíční výhled počasí najdete pravidelně aktualizovaný na naší stránce Výhled na měsíc.