Předpověď srážekPrognózy počasí

Na východě vydatnější déšť

Hodnocení článku

O víkendu nemůžeme čekat v ČR pěkné počasí, létu se opět vzdálí. Nyní teplota dosahuje alespoň 24°C při občasném slunečním svitu. O víkendu čekejme ovšem převážně zataženou oblohu a místy se objeví srážky, na východě vydatnější déšť. Tam může spadnout za den místy poměrně dost srážek, na což zareagují tamní vodní vodní toky významnějšími vzestupy hladin. S deštivým počasím bude souviset také nižší teplota vzduchu. Maxima teploty při trvalém dešti nečekejme ani na 20°C. V sobotu se vyskytnou srážky během dne na většině území, proto maxima teploty většinou zmíněných 20°C nedosáhnou. V neděli začnou srážky od západu ustávat a během dne se částečně protrhá i oblačnost. Za takové situace se maxima vrátí mírně nad 20°C jako v současných dnech.

Na východě vydatnější déšť, místy zalije 50 až 70mm srážek

Na východě vydatnější déšť. Akumulace srážek na 24h do 6.8.2023 podle modelu Aladin.

Obr. 1 Akumulace srážek podle modelu Aladin na 24 hodin do 6.8.2023 8 SELČ, zdroj: chmi.cz

Za den může napršet v noci na sobotu a v sobotu na východě naší země místy 20 až 40mm srážek. V noci na neděli a zpočátku neděle při pokračování srážek právě na severovýchodě a východě území to budou další až desítky milimetrů srážek. Za víkendové dny tak naprší v některých oblastech zejména Vysočiny, jihovýchodu až severovýchodu Čech a severu Moravy i kolem 70mm srážek, ojediněle více. Reakce vodních toků na srážky budou v některých případech rychlé. Nicméně vzhledem k nižšímu či místy nízkému nasycení území nepůjde o tak rychlé reakce vodních toků a zejména o tak významné vzestupy jejich hladin. Jiná situace by nastala, kdyby této srážkové události předcházela jiná srážkově významná situace nebo obecně delší vlhké období. Místy se ale krátce povodňové stavy na tocích během neděle a poté ještě v pondělí očekávat dají. Určitě se ovšem prognóza srážek mírně vyvine.

TIP: Sledujte modelovou předpověď srážek na naší stránce.

Synoptická příčina vydatných srážek

Příčinou vydatných srážek v ČR a v okolí bude jak jinak než nízký tlak vzduchu a s ní spojené frontální rozhraní. Od noci na sobotu začne určovat naše počasí nízký tlak vzduchu, zvlněné rozhraní s ním spojené se bude nacházet východně a jihovýchodně (obr. 2). Nízký tlak zajistí velkou oblačnost a postupně výskyt zmíněných významnějších srážek. Počasí u nás ovlivní po dobu dvou až tří dnů, což je pro tyto situace typické.

TIP: Přečtěte si teoretické informace z naší dílny k tématu cyklony. Zejména doporučujeme stránku Počasí v tlakové níži a článek Tlaková níže a problematická předpověď.

Na východě vydatnější déšť. Synoptická situace pro Evropu na 6.8.2023.

Obr. 2 Synoptická situace pro Evropu na neděli 6.8.2023, zdroj: dwd.de