Předpověď větruPrognózy počasí

Ve středu bude foukat silný západní vítr

Hodnocení článku

Čeká nás první silný vítr s blížící se chladnou částí roku. V letním období většinou nejsou vhodné podmínky pro výskyt plošného silného větru. Vítr fouká spíše přechodně a lokálně. Jednak před a při přechodech studených front a zpravidla není tak výrazný. Dále se omezují nárazy větru na významné bouřky. Tam mohou být náhlé a výrazné, nicméně vždy lokální a velmi krátkodobé. V posledních týdnech bylo v ČR klidné počasí, často bez větru nebo jen s typickým slabým větrem přes den. Proč tomu tak bylo a proč bude nyní foukat? Ve středu bude foukat silný vítr, větrné počasí přetrvá ještě ve čtvrtek. Nárazy větru mohou být významnější a působit škody, zejména v podobě lámání větví a vyvracení stromů. Zejména hrozí vyvracení poškozených stromů, tj. stromů suchých nebo narušených po větrném počasí z minulé chladné části roku.

Významnější tlaková níže pronikne do vnitrozemí

Obr. 1 Synoptická situace a její předpověď na 26.8.2020 14 SELČ, poloha cyklony a okludovaného systému, zdroj: knmi.nl

Izobary jako pomyslné čáry na mapě spojující místa se shodným tlakem vzduchu byly v minulých týdnech v prostoru našeho území a okolí daleko od sebe. Mnohdy i velmi daleko, což znamená malé rozdíly tlaku vzduchu nad danou oblastí. Bylo možné si všimnout, že se tlak vzduchu téměř nemění. V takové situaci tedy není tedy potřeba z pohledu atmosféry na daném území vyrovnávat jeho rozdíly. Na našem území převažoval vyšší tlak vzduchu. Pokud se do prostoru střední Evropy dostala tlaková níže, byla mělká a změna tlaku byla nevýznamná. To můžete snadno zjistit i na klasických barometrech, jimiž je vybavena téměř každá domácnost. Jedinci citliví na změny tlaku vzduchu takový přístroj ani téměř nepotřebují. Nyní se tedy situace změní a do vnitrozemí postoupí ze západu Evropy první hlubší tlaková níže a s ní spojený okludující frontální systém. Tato cyklona způsobí významnější tlakový rozdíl, během dalších hodin můžeme tedy očekávat první větší změnu tlaku po dlouhé době. Půjde o jeho mírný až silný pokles.

Izobary budou na našem území a v okolí rozloženy hustě, což bude znamenat velké tlakové rozdíly na malém území. Tyto bude mít tendenci se vyrovnat, což vždy způsobí zesílení proudění. Proto je nutné počítat s tím, že ve středu bude foukat silný vítr s nárazy. Čerstvé proudění přetrvá ještě ve čtvrtek, kdy se bude cyklona odsouvat dále od střední Evropy. Rozdíly tlaku se budou zmenšovat, stále budou dány předpoklady pro čerstvý vítr.

Nárazy větru mohou dosahovat i mimo hory 25m/s

Obr. 2 Předpověď směru a rychlosti větru včetně nárazů (růžová pole) na 26.8.2020 k 17 SELČ, zdroj: chmi.cz

Vítr zesílí zítra ráno a během dopoledne. Bude mít většinou čistě západní směr. Jeho rychlost se během dopoledne zvýší na 5-10m/s s nárazy 15-20m/s, ojediněle 25m/s. Regionální model Aladin slibuje vysoké nárazy pro střední, západní i východní část území Čech v uceleném pásu (obr. 2). Nižší rychlost větru se předpokládá pro jižní a jihovýchodní část země. Tam nebudou nárazy větru tak významné a nepůjde o silný vítr. Jinde je nutné se silným větrem počítat.

Večer vítr mírně zeslábne, stále bude ale foukat kromě východní a jihovýchodní části země čerstvý s nárazy 15-20m/s. Jeho rychlost se bude během čtvrtka dále snižovat, večer bude již jen mírný. Přes den ve čtvrtek je ale nutné počítat s výskytem čerstvého západního proudění, včetně nárazů větru. Zejména ráno a dopoledne, odpoledne by se měl vítr obejít již bez nárazů.

Vzhledem k očekávané změně a cyklonálnímu charakteru počasí v závěru týdne je nutné opět počítat s tím, že proudění bude rychlejší než bylo zvykem v minulých týdnech. Počasí bude také více oblačné a objeví se oproti současným dnům četněji srážky.

Sledujte modelovou Předpověď větru.