Včera bylo téměř 15°C, v dalších dnech může být i více

Hodnocení článku

Informace o nejvyšších teplotách v neděli 15.12.2019 v ČR i očekávaných teplotách v nejbližších dnech. Včera bylo téměř 15°C. Teplý vzduch k nám pronikl po několikadenním studenějším období právě na úplném konci minulého týdne. Nejvyšší teploty vystupovaly na 12°C, ojediněle však i výše. Nejtepleji bylo od Prahy směrem na jih a to nejen v rámci středních Čech. Vysoké teploty byly dosaženy i v Čechách jižních a padlo i několik maximálních teplotních rekordů pro tento den. Teploty vystoupily téměř na 15°C. Tuto teplotu lze obecně považovat za jarní.

Z obrázku je patrné, že sever a východ území kromě Slezska měl dosti studené počasí. Do těchto oblastí teplý vzduch nepronikl. To je poměrně typický obrázek při podobné situaci na našem území. Velmi podobné by to mělo být i v dalších dnech, i když se bude zvýrazňovat teplotní inverze a tím i rozdíly teplot na malých územích.

Nejvyšší teploty dne 15. prosince 2019: 14.8°C České Budějovice – Rožnov, 14.5°C Čáslav-Nové město, 14.5°C Dobřichovice, 14.4°C Temelín, 14.3°C Karviná a Nedrahovice-Rudolec, 14.2°C Ropice a Chotusice-letiště či 14.0°C Praha-Komořany a Strakonice. Překonáno bylo 32 teplotních rekordů na stanicích a délkou měření 30 a více let.

Velmi teplo bude v úterý a ve středu, ale hodně lokálně

Regionální model Aladin u nás předpokládá velké teplotní rozdíly na malých územích. To bude důsledek teplotní inverze. Tam, kde bude nízká oblačnost či mlhavo po celou noc i den, tam bude teploty spíše nižší a neměnná. Jinými slovy v noci bude relativně vysoká, ale přes den naopak nízká a příliš se tedy oproti noci nezvýší. Tam, kde bude slunečno bude současně foukat o něco rychlejší vítr. Do těchto oblastí bude pronikat plně velmi teplý vzduch a to bude znát na teplotách přes den i v noci. Přes den mohou teploty ojediněle překročit 15°C, v noci se v případě přetrvávajícího rychlejšího větru nebudou oproti denním příliš lišit. Vyskytnout se tedy může dosti teplá noc a to ve středu. Tato místa budou prostorově hodně omezená a budou těsně sousedit s oblastmi, kde podmínky pro průnik teplého vzduchu nebudou. Tam bude podstatně chladněji.

Kdy se teploty ustálí?

Teplotní inverzi lze čekat ještě během středy a ve čtvrtek. To budou teploty stále rozdílné, i když by neměly být rozdíly tak velké jako ve zmíněné dny výše. V pátek se začne prosazovat během dne již změna. Inverze se tedy bude ještě uplatňovat, ale rozdíly teplot nebudou tak velké. Ve čtvrtek a v pátek bude navíc hodně nízké oblačnosti. Z té budou vystupovat především hory, kde bude přes den dosti teplo. Během pátku se bude teplotní inverze odbourávat. Poté nás čeká odlišné počasí. Teploty se srovnají, ale stále budou vysoké. Přibude oblačnosti frontální a bude často pršet.

Data: chmi.cz (infomet.cz)

TIP: Sledujte Předpověď teplot na nejbližší hodiny a dny dle nejnovějších výstupů numerických modelů.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1037 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality