Hydrometeorologická pracoviště se letos otevřou přesně na Den meteorologie

Hodnocení článku

Vědní obory hydrologie a meteorologie slaví ve dnech 22. a 23. března svůj svátek, jde o Světové dny vody a meteorologie. Při této příležitosti jsou zpřístupněna některá pracoviště, kde se těmito obory zabývají, veřejnosti. Tradicí je již po několik let Den otevřených dveří v ČHMÚ, ale také státním podniku Povodí Labe či též v ostatních. Většina pracovišť se otevře jako vždy v sobotu, na kterou letos vychází právě přímo Meteorologický den. Kde všude se jaká pracoviště otevřenou v sobotu 23. března 2019 veřejnosti se dočtete dále. Pracoviště se letos otevřou přesně na “svátek meteorologie”.

Akce ČHMÚ

Český hydrometeorologický ústav pořádá tradiční Den otevřených dveří jako každý rok na mnoha svých pracovištích. Navštívit mohou meteorologická pracoviště lidí z celé republiky. Všechny pobočky ČHMÚ budou otevřeny. Které to jsou a kde se nacházejí najdete v našich podrobných informacích o ústavu na stránce Český hydrometeorologický ústav. Tento zpřístupní veřejnosti veškeré své pobočky, profesionální meteorologické stanice mimo letišť, observatoře v Hradci Králové, Klementina a stanice v Praze na Karlově. Zpřístupnění se bude konat od 9 do 14 hodin pouze dne 23.3.2019. Zaměstnanci vás provedou pracovištěm ve skupinách, povyprávějí o své práci a dalších věcech a též rádi zodpoví vaše dotazy k tématu.

Více informací v letáku ČHMÚ.

Akce státních podniků povodí: pracoviště se letos otevřou na Den meteorologie

Některé státní podniky pořádají Den otevřených dveřích na svých vybraných pracovištích. Většinou jde o dispečinky, laboratoře a zejména pak některá vodní díla jako jsou přehrady a zdymadla. Co jsou to státní podniky povodí, kde sídlí a jaká je jejich náplň práce? To zjistíte na stránce Správci vodních toků.

Povodí Labe

Pořádá Den otevřených dveří od čtvrtka 21. března do soboty 23. března a dále poté i v pozdějších termínech (viz dále). V tomto období jde o zpřístupnění pracovišť zdymadel (Pardubice, Poděbrady, Brandýs nad Labem*, Roudnice nad Labem a Střekov, * dne 22.3. pouze pro školy, 21.3. v Brandýse a 23.3. v Roudnici včetně plaveb inspekčním plavidlem). Na přehradách jde o zpřístupnění pracovišť 23. března (Mšeno a Rozkoš) a 6. dubna (Pařížov). Většina pracovišť je pro veřejnost otevřena od 9 do 14 hodin, některé i o něco později. Zaměstnanci vodních děl vás provedou pracovištěm s komentářem, včetně historie (např. i významných povodní na přehradě) a zodpoví rádi vaše dotazy k tématu.

Detailní informace nabízí PLa na
http://www.pla.cz/planet/webportal/internet/cs/dokumenty/svetovy-den-vody-2019—akce-pro-verejnost_9765.html (přiložený leták).

Povodí Vltavy

Jubilejní 20. ročník Dne otevřených dveří připravilo právě Povodí Vltavy a to v Závodu Berounka v Plzni v laboratořích, kde budou součástí i přednášky a to 23.3.2019 od 9 do 14 hodin. Více informací najdete na http://www.pvl.cz/pro-media-a-verejnost/aktuality/zveme-vas-na-den-otevrenach-dveri-.

Povodí Moravy

Pořádá dne 23.3.2019 od 9 do 14 hodin Den otevřených dveřích na vybraných přehradách a to na Horní Bečvě, Slušovicích a Letovicích. Je zde možnost dostat se do prostoru s běžným zákazem vstupu i k vodnímu dílu s plánovanou modernizací. Více informací o akci na http://www.pmo.cz/cz/media/aktuality/svetovy-den-vody-den-otevrenych-dveri-na-prehradach-horni-becva-slusovice-a-letovice/.

Povodí Odry

Tento státní podnik pořádá Den otevřených dveří od 9 do 15 hodin dne 23.3.2019 na přehradách Šance, Morávka, Slezská Harta, Žermanice a Kružberk, plus ve vodohospodářských laboratořích v Ostravě. Více informací na https://www.pod.cz/novinky/zveme-na-den-otevrenych-dveri-na-prehradach-v-povodi-odry.html.

Povodí Ohře

I státní podnik Povodí Ohře, který v březnu spustil nové webové stránky, pořádá Den otevřených dveří. Nicméně až v pozdější době letošního roku. První zpřístupnění se bude konat na přehradě Kamenička dne 27.4.2019, poté až 27.7.2019 na přehradě Horka. A až 7.9.2019 budou zpřístupněny vodní díla Fláje, Skalka a Březová, plus vodní dílo Rauschenbach v Německu a jezy Terezín a Doksany na Ohři. Přehledné informace nabízí leták na http://www.poh.cz/assets/File.ashx?id_org=200341&id_dokumenty=3301.

Den otevřených dveří je i v Muzeu vodárenství v Podolské vodárně v Praze a to 23.3.2019, kdy je zde vstup zdarma. Prohlídky lze objednat i kdykoli jindy, tyto jsou ale zpoplatněny.

Doporučit můžeme vše, ale zejména jsou zajímavé i pro děti prohlídky měřících přístrojů na stanicích a akce vypouštění balónu s meteorologickou sondou na observatoři v Libuši. Z hydrologie pak prohlídka přehrad, které nám slouží různým způsobem neustále, navíc pak při suchu i povodních.

Počasí na sobotu 23. března 2019

Pracoviště se letos otevřou přesně na Den meteorologie. Proto se podíváme jaké bude v tento den poasí. Nejen v sobotu, ale i v předchozích dnech bude slunečné až polojasné počasí beze srážek. A bude velmi teplo. V sobotu ranní teploty klesnou na 7 až 3°C, brzo ráno bude tedy vlivem vyjasnění a utišení větru dosti chladno. Ale odpoledne je nutné čekat maxima mezi 17 až 21°C a ojediněle teploty vystoupí i výše, hlavně na jihu, jihozápadě a severozápadě Čech. Takže i na takových stanicích jako jsou Doksany nebo Plzeň, ale i jinde, vám bude kolem poledne už dosti teplo. Vítr bude foukat během dne pouze slabý od jihu nebo jihovýchodu nejčastěji (bude se více střídat a nebude mít zcela jednoznačný směr) do 4m/s, ráno bude zcela klidno. Odpoledne se začne stáčet na západní, postupně severozápadní.

Přejeme příjemně strávený víkend na některé z nabízených exkurzí s poučením, počasí bude v sobotu velmi přát a to oceníme hlavně při venkovních akcích (tj. hlavně prohlídka meteorologických stanic nebo přehrad a jiných vodních děl, neboť na přehradě nebo na jezu uprostřed řeky to při nízké teplotě a větru není nejpříjemnější). V roce 2013 se totiž v tuto dobu teploty i v nížinách pohybovaly celý den pod bodem mrazu a k tomu foukal i rychlejší vítr. Nepomohla ani převážně malá oblačnost, tedy pomohla, ale právě rannímu mrazu.

Více informací o pracovištích různého typu najdete na stránce Meteorologická pracoviště.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality