Předpověď srážekPředpověď větruPrognózy počasí

Větrné a deštivé počasí

Hodnocení článku

Čeká nás pro leden typické větrné a deštivé počasí, tedy alespoň při této synoptické situaci. Při situaci, kdy převažuje intenzivní přenos vzduchových hmot od západu z oblasti Atlantiku. Tam vznikají četné tlakové níže a v jejich prostorech systémy front. Ty mají v případě absence blokace nad střední Evropou otevřenou cestu k východu do vnitrozemí. K takové situaci během zim v posledních letech dochází často. Situace bývá dosti stabilní a naděje na brzkou změnu tedy není a to platí i o letošní situaci a počasí. V nejbližších dnech čekáme proměnlivé, ale převážně teplé počasí s častým výskytem srážek a čerstvého až krátce silného větru. Významně zesiluje vítr dnes a očekáváme ho po celou noc na zítřek a zítra. Nárazy dosáhnou 25m/s, na horách kolem 30m/s.

Větrné a deštivé počasí jen tak neskončí

S přestávkami můžeme očekávat čerstvé západní proudění. Často přes naše území postoupí k východu systémy front spojené s cyklonami. Toto bude tedy i zdrojem srážkově významné oblačnosti. Srážky čekáme často, při silném proudění jich spadne o poznání více od vyšších poloh a zejména na návětrných stranách hor. Tam se objeví postupně častěji spíše sněžení než déšť. Frontální systémy očekáváme v poměrně rychlém sledu od západu i v příštím týdnu. Proto předpověď očekává v dalších dnech významnější srážky a to hlavně kolem polovině měsíce. To vypadá na nadprůměrné úhrny srážek, zejména tedy jak uvádíme na horách.

Větrné a deštivé počasí. Nárazy větru na 5.1.2023.

Obr. 1 Očekávané nárazy větru na 5.1.2023 1h, zdroj: wetter3.de

Silný vítr a nárazy kolem 30m/s nejen na horách

Dnes večer, v noci na zítřek a zítra se objeví v ČR nárazy větru 20 až 25m/s, místy 30m/s. Nárazy větru nebudou tak rozdílné mezi horami a nížinami. I v ne horských polohách totiž místy přesáhnou 25m/s. Během čtvrtečního večera začne vítr slábnout a v pátek ho očekáváme již mírný. Větrné počasí se vrátí opět na konci týdne, avšak nárazy větru by neměly dosahovat tak vysokých hodnot jako nyní.