Větrné a deštivé počasí

Hodnocení článku

Čeká nás pro leden typické větrné a deštivé počasí, tedy alespoň při této synoptické situaci. Při situaci, kdy převažuje intenzivní přenos vzduchových hmot od západu z oblasti Atlantiku. Tam vznikají četné tlakové níže a v jejich prostorech systémy front. Ty mají v případě absence blokace nad střední Evropou otevřenou cestu k východu do vnitrozemí. K takové situaci během zim v posledních letech dochází často. Situace bývá dosti stabilní a naděje na brzkou změnu tedy není a to platí i o letošní situaci a počasí. V nejbližších dnech čekáme proměnlivé, ale převážně teplé počasí s častým výskytem srážek a čerstvého až krátce silného větru. Významně zesiluje vítr dnes a očekáváme ho po celou noc na zítřek a zítra. Nárazy dosáhnou 25m/s, na horách kolem 30m/s.

Větrné a deštivé počasí jen tak neskončí

S přestávkami můžeme očekávat čerstvé západní proudění. Často přes naše území postoupí k východu systémy front spojené s cyklonami. Toto bude tedy i zdrojem srážkově významné oblačnosti. Srážky čekáme často, při silném proudění jich spadne o poznání více od vyšších poloh a zejména na návětrných stranách hor. Tam se objeví postupně častěji spíše sněžení než déšť. Frontální systémy očekáváme v poměrně rychlém sledu od západu i v příštím týdnu. Proto předpověď očekává v dalších dnech významnější srážky a to hlavně kolem polovině měsíce. To vypadá na nadprůměrné úhrny srážek, zejména tedy jak uvádíme na horách.

Větrné a deštivé počasí. Nárazy větru na 5.1.2023.

Obr. 1 Očekávané nárazy větru na 5.1.2023 1h, zdroj: wetter3.de

Silný vítr a nárazy kolem 30m/s nejen na horách

Dnes večer, v noci na zítřek a zítra se objeví v ČR nárazy větru 20 až 25m/s, místy 30m/s. Nárazy větru nebudou tak rozdílné mezi horami a nížinami. I v ne horských polohách totiž místy přesáhnou 25m/s. Během čtvrtečního večera začne vítr slábnout a v pátek ho očekáváme již mírný. Větrné počasí se vrátí opět na konci týdne, avšak nárazy větru by neměly dosahovat tak vysokých hodnot jako nyní.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality