Větrno bude, ale ne tak významně

Hodnocení článku

Původní předpoklady opětovného výskytu silného větru v ČR se nepotvrzují. Předběžné informace o možnosti návratu silného větru na konci týdne jsme poskytli v článku Vrátí se silný vítr? Větrné počasí se skutečně na konci týdne vrátí, ale vítr by neměl být tak silný jak numerické modely předpokládaly v prvních dnech tohoto týdne. Je to pozitivní zpráva, neboť velmi silný vítr zasáhl naše území dosti plošně právě na začátku tohoto týdne. O tom více informací v článku Průběh počasí při vlivu níže Sabine a předpověď. Větrno bude, ale nepůjde vyloženě o silný vítr.

Proč nakonec sešlo z výskytu silného větru?

Obr. 1 Očekávaná synoptická situace dne 15.2.2020 13 SEČ, zdroj: dwd.de/met.fu-berlin.de

Opět tu máme důkaz, že předpověď počasí může být i na 5 dní dopředu nejistá. Pokud se modeluje dráha postupu tlakové níže a další chování tlaku vzduchu nad ucelenou oblastí, je třeba počítat s výskytem nepřesností. Těchto nepřesností odhadu postupu cyklony a tím i vývoje tlaku vzduchu celkově s přibývajícím časem též přibývá. Na základě nových informací o dosavadním chování tlakového útvaru dochází ke změnám. Změny se pak týkají i podstatné části území. Přesně to se odehrálo během tohoto týdne. Na konci týdne minulého a na počátku tohoto slibovala předpověď postup opět hluboké tlakové níže ze severního Atlantiku směrem k východu, přesně Skandinávii.

Tím by opět vznikl v oblasti střední Evropy významný tlakový rozdíl a vlivem jeho vyrovnávání by došlo ke značným poryvům větru. Hluboké tlakové níže skutečně přes severní Atlantik postupují a minimální tlak ve jejich středech činí i 930hPa (obr. 1). Na uvedením obrázku je synoptická předpovědní situace na sobotu 15.2.2020 13 SEČ, na které vidíme významné cyklony u Islandu. Jde zejména o cyklonu „Victoria“, jejíž jméno se mohlo zapsat i do historie významných cyklon s vlivem na počasí u nás. Dále jde o cyklonu „Uta I“ a „Uta II“.

Cyklony budou nakonec postupovat hodně severně, do počasí u nás tak příliš nezasáhnou. Frontální systém spojený s tlakovou níží „Victoria“ v neděli ovlivní počasí u nás. Přinese v teplém sektoru cyklony příliv významně teplého vzduchu. Na začátku týdne lze čekat v souvislosti s přechodem studené fronty tohoto systému pro změnu, oproti teplému počasí předchozích dnů, citelné ochlazení. Rozdíl od situace z 10.2.2020 je tedy ten, že cyklona bude postupovat příliš daleko od našeho území. Nezpůsobí tak na menším území takový tlakový rozdíl (vůči vysokému tlaku na jihu a jihovýchodě Evropy).

Obr. 2 Směr a rychlost větru v Evropě – předpoklad na 16.2.2020 1 SEČ, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 3 Nárazy větru ve střední Evropě a okolí – předpoklad na 16.2.2020 1 SEČ, zdroj: wetter3.de

Větrno bude, ale u nás bude vítr méně významný

Nelze tedy říci, že nebude při vlivu systému více foukat. V sobotu večer a v noci na neděli se rozfouká vítr hlavně na horách. Tam bude i silnější s nárazy 15-20m/s, na S/SV i 25m/s. Shodná situace bude i v neděli a v noci na pondělí. Významné poryvy větru nebudou ale tak plošné, omezí se tedy hlavně na nejvyšší partie hor. Podstatně více bude foukat blíže k centru cyklony či obecně cyklon. Na severozápadě a západě Evropy budou poryvy větru podstatně silnější (obr. 2). Silný vítr částečně zasáhne i severozápad centrální Evropy (obr. 3).

Celkově bude i v Německu foukat více než na našem území. Větrno bude, v souvislosti s vlivem výše uvedeného systému tlakové níže a s postupem dalších systémů front, i v celé první polovině nového týdne. Nárazy větru budou významnější na horách a nebudou nijak vysoké.

Předpověď větru – prezentace modelových map směru a rychlosti větru v různých výškách.

Jet stream – silný vítr ve velkých výškách a jeho předpověď můžete sledovat na stránce Netweather.tv.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality