PočasíPředpověď větruPrognózy počasí

Větrno bude, ale ne tak významně

Hodnocení článku

Původní předpoklady opětovného výskytu silného větru v ČR se nepotvrzují. Předběžné informace o možnosti návratu silného větru na konci týdne jsme poskytli v článku Vrátí se silný vítr? Větrné počasí se skutečně na konci týdne vrátí, ale vítr by neměl být tak silný jak numerické modely předpokládaly v prvních dnech tohoto týdne. Je to pozitivní zpráva, neboť velmi silný vítr zasáhl naše území dosti plošně právě na začátku tohoto týdne. O tom více informací v článku Průběh počasí při vlivu níže Sabine a předpověď. Větrno bude, ale nepůjde vyloženě o silný vítr.

Proč nakonec sešlo z výskytu silného větru?

Synoptická situace na 15.2.2020.

Obr. 1 Očekávaná synoptická situace dne 15.2.2020 13 SEČ, zdroj: dwd.de/met.fu-berlin.de

Opět tu máme důkaz, že předpověď počasí může být i na 5 dní dopředu nejistá. Pokud se modeluje dráha postupu tlakové níže a další chování tlaku vzduchu nad ucelenou oblastí, je třeba počítat s výskytem nepřesností. Těchto nepřesností odhadu postupu cyklony a tím i vývoje tlaku vzduchu celkově s přibývajícím časem též přibývá. Na základě nových informací o dosavadním chování tlakového útvaru dochází ke změnám. Změny se pak týkají i podstatné části území. Přesně to se odehrálo během tohoto týdne. Na konci týdne minulého a na počátku tohoto slibovala předpověď postup opět hluboké tlakové níže ze severního Atlantiku směrem k východu, přesně Skandinávii.

Tím by opět vznikl v oblasti střední Evropy významný tlakový rozdíl a vlivem jeho vyrovnávání by došlo ke značným poryvům větru. Hluboké tlakové níže skutečně přes severní Atlantik postupují a minimální tlak ve jejich středech činí i 930hPa (obr. 1). Na uvedením obrázku je synoptická předpovědní situace na sobotu 15.2.2020 13 SEČ, na které vidíme významné cyklony u Islandu. Jde zejména o cyklonu “Victoria”, jejíž jméno se mohlo zapsat i do historie významných cyklon s vlivem na počasí u nás. Dále jde o cyklonu “Uta I” a “Uta II”.

Cyklony budou nakonec postupovat hodně severně, do počasí u nás tak příliš nezasáhnou. Frontální systém spojený s tlakovou níží “Victoria” v neděli ovlivní počasí u nás. Přinese v teplém sektoru cyklony příliv významně teplého vzduchu. Na začátku týdne lze čekat v souvislosti s přechodem studené fronty tohoto systému pro změnu, oproti teplému počasí předchozích dnů, citelné ochlazení. Rozdíl od situace z 10.2.2020 je tedy ten, že cyklona bude postupovat příliš daleko od našeho území. Nezpůsobí tak na menším území takový tlakový rozdíl (vůči vysokému tlaku na jihu a jihovýchodě Evropy).

Předpověď větru v 10m nad zemí na 16.2.2020.

Obr. 2 Směr a rychlost větru v Evropě – předpoklad na 16.2.2020 1 SEČ, zdroj: wetterzentrale.de

Větrno bude, ale ne tak významně. Nárazy větru na 16.2.2020.

Obr. 3 Nárazy větru ve střední Evropě a okolí – předpoklad na 16.2.2020 1 SEČ, zdroj: wetter3.de

Větrno bude, ale u nás bude vítr méně významný

Nelze tedy říci, že nebude při vlivu systému více foukat. V sobotu večer a v noci na neděli se rozfouká vítr hlavně na horách. Tam bude i silnější s nárazy 15-20m/s, na S/SV i 25m/s. Shodná situace bude i v neděli a v noci na pondělí. Významné poryvy větru nebudou ale tak plošné, omezí se tedy hlavně na nejvyšší partie hor. Podstatně více bude foukat blíže k centru cyklony či obecně cyklon. Na severozápadě a západě Evropy budou poryvy větru podstatně silnější (obr. 2). Silný vítr částečně zasáhne i severozápad centrální Evropy (obr. 3).

Celkově bude i v Německu foukat více než na našem území. Větrno bude, v souvislosti s vlivem výše uvedeného systému tlakové níže a s postupem dalších systémů front, i v celé první polovině nového týdne. Nárazy větru budou významnější na horách a nebudou nijak vysoké.

Předpověď větru – prezentace modelových map směru a rychlosti větru v různých výškách.

Jet stream – silný vítr ve velkých výškách a jeho předpověď můžete sledovat na stránce Netweather.tv.