Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Víkend bude typicky sychravý

Hodnocení článku

Víkend bude typicky sychravý a tedy hodně oblačný, se srážkami a ke konci místy s mlhami. Počasí ovlivní frontální systém spojený s tlakovou níží. Již dnes máme na obloze zpočátku zatím oblaky vysokého a středního patra. Tyto srážky nepřinášejí. Nízké oblaky spojené se samotným systémem dorazí následně. Srážková činnost se nám také nevyhne, opět ji můžeme očekávat podobně jako v minulém týdnu v sobotu. Teplota vzduchů tak nevykáže žádný významnější vývoj, na rozdíl od předchozích dnů. To byla zaznamenána i vysoká denní teplotní amplituda, ve čtvrtek vlivem inverze například na šumavské Rokytské slati až 23°C. Ráno bylo v této oblasti pod -6°C a odpoledne nad 17°C. V sobotu očekáváme při zatažené obloze a srážkách zcela opačnou situaci. Víkend bude typicky sychravý.

Víkend typicky sychravý: Vylepšení počasí během neděle, déšť vystřídají mlhy

Po sobotních srážkách čekáme většinou vysokou vlhkost vzduchu. S nástupem tlakové výše, která poměrně rychle přejde přes střední Evropu k jihovýchodu až východu, očekáváme v noci na neděli tvorbu četných mlh nebo nízké oblačnosti. Tyto tedy ovlivní počasí zpočátku neděle, místy může lehce mrholit. Až během neděle dojde k rozpuštění této oblačnosti a objeví se odpoledne místy polojasná obloha. Jinak nutno o víkendu počítat s převážně oblačným počasím.

V neděli se ale oteplí, vrátí se jihovýchodní proudění. Pronikne k nám tedy opětovně teplý vzduch a maxima zatím jen lehce a místy přesáhnou 15°C. Teplotu ovlivní délka trvání mlh či nízké oblačnosti. V sobotu čekáme teplotu odpoledne v případě deště jen lehce nad 10°C, půjde o typicky sychravý podzimní den a celkově o sychravé podzimní počasí. Od západu dojde ale k ustávání srážek a poměrně rychlému protrhávání oblačnosti. Proto zejména na západě teplota vystoupí na 15-16°C.

Víkend bude typicky sychravý. Týden teplotní inverze. Nízká oblačnost a mlhavo na podzim.

V noci na neděli lze čekat malou oblačnost. V důsledku toho a zvýšené vlhkosti vzniknou postupně mlhy nebo nízká oblačnost. Tyto se během nedělního dopoledne většinou rozpustí. Jen ojediněle zůstanou ještě zpočátku odpoledne. Z nízké oblačnosti může místy mrholit. Přes střední Evropu se přesune k jihovýchodu další tlaková výše.

Typicky sychravý víkend: Střídání počasí a systémy front

Vysoký tlak nebude významným a dominujícím tlakovým útvarem. Rychle přejde střední Evropu a od západu na sebe nenechá čekat další frontální systém. Ten ovlivní počasí u nás hned v pondělí, na sychravý víkend  tak naváže obdobné počasí i v novém týdnu. Nyní začíná období chladné části roku a přechodu celých systémů. Tedy i teplých front, které bývají v zimním období delší a zasahují často i střední Evropu. Více o tomto tématu píšeme v článku Proč je teplá fronta častější v zimě? Příští týden se udrží ale teplejší počasí, teplota vzduchu příští týden v maximech přesáhne 15°C a to až do konce týdne.