Prognózy počasíTýdenní výhledy

Teplo po celý týden

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Modely potvrzují, že bude teplo po celý týden, tedy do konce října. Celý následující týden lze očekávat teplé počasí, teplota vzduchu dosáhne nejčastěji hodnot mírně nad 15°C a tuto očekáváme tedy vzhledem k období konce října jako mírně nadprůměrnou. Ve druhé polovině září tato teplota většinou dosahována nebyla. Teplé počasí doprovodí také typický podzimní průběh v anticykloně. Srážky očekáváme tedy jen zpočátku týdne na frontálním systému. Poté budou místy vznikat mlhy a nízká oblačnost. Tyto mohou teplotu vzduchu lokálně ovlivnit. Jinak nás čeká teplo po celý týden.

Týden 24. až 31.10.2022

Předpověď

V Doksanech bylo 27.4°C. Teplo po celý týden. slunečné počasí a podzimní barvy listí.

Hodně oblačnosti frontální přinese systém přecházející přes ČR na počátku týdne. Poté srážky ustanou a oblačnosti ubude, tedy alespoň té frontální. Nízká inverzní oblačnost v tomto období samozřejmě místy během noci vznikne, většinou se během následného dne rozpustí. Jen ojediněle setrvá do pozdějších denních hodin. Teplotu vzduchu lze čekat na toto období nadprůměrnou, během týdne se ustálí na 15 až 20°C nejčastěji. V noci klene na hodnoty kolem 10°C, zejména při nízké oblačnosti tedy místy neklesne pod hodnotu 10°C.

Předběžně lze říci, že modely zatím neočekávají ochlazení ani na přelomu měsíců, tedy v prvních dnech týdne dalšího. Pravděpodobně, že změna počasí přijde již následně je ovšem vysoká. Srážkově čekejme poslední říjnový týden chudý, mnohde spadne nejméně srážek za celý měsíc.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 12 až 7°C.
  • Nejvyšší teplota: 13 až 18°C, po polovině týdne 16 až 21°C.
  • Průměrná teplota: 11 až 14°C, odchylka období: významně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 08mm, odchylka období: významně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Teplo po celý týden

Přes naše území přejde v úvodu týdne frontální systém. Následně se rozšíří do centrální Evropy vysoký tlak vzduchu. Tento určí počasí u nás společně s přílivem teplého vzduchu od východu až jihovýchodu po zbytek týdne. Míst očekáváme průnik teplého vzduchu zejména do vyšších hladin atmosféry a vznik teplotních inverzí, zejména během nočních hodin.

Týden čekáme teplotně významně nadprůměrný, srážkově naopak. Srážky čekáme v úvodu týdne, poté jen v podobě místního mrholení z případné nízké oblačnosti. Vzhledem k období lze čekat spíše setrvalý stav půdní vláhy i průtoků vodních toků, zde případně místy mírný pokles průtoků či kolísání v závislosti na manipulacích.

TIP: Předpověď na den aktualizujeme v typické časy každý den, jde o podrobnější přehled o očekávaném počasí na druhý den. Na hlavní stránce se zobrazuje stručný náhled této předpovědi. Mapy numerických modelů najdete na stránce wetterzentrale.de.