Předpověď oblačnostiPředpověď teplotyPrognózy počasí

Víkend slunečný a mírně letní

Hodnocení článku

Slunečné počasí vydrží a to bez významného ochlazení, původní předpověď se nepotvrdila. Takže můžeme očekávat celý víkend slunečný a mírně letní. Teplota se sníží oproti polovině týdne pouze o několik málo stupňů a platí to o denní i noční teplotě. Noční minima teploty určitě nebudou blízko nule a tím tedy nebudou hrozit ani přízemní mrazík, které by bylo možné v tomto období očekávat. Zmrzlí se tedy letos nevyskytnou. Čeká nás příjemné počasí vybízející k víkendovým výletům či akcím různého druhu. Negativem bude zvýšené riziko vzniku požárů v nejsušších oblastech naší republiky – zpravidla veškeré nížiny. Dále vysoká až velmi vysoká aktivita klíšťat, proto při pohybu v přírodě dávejte velký pozor. Dbejte na prevenci a následnou prohlídku těla.

Ledoví muži se konat nebudou, víkend bude slunečný a mírně letní

Včera, dnes a zítra, tedy 12., 13. a 14. května má docházet podle singularity k poslednímu ochlazení před pravým létem s rizikem ranního přízemního mrazu. Letos se sice ochladí po nadprůměrně teplé polovině týdne, kdy teplota dosáhne až 29°C, ale zdaleka ne výrazně. Teplota vzduchu ani přes vyjasnění v noci a nad ránem neklesne mimo hory ani pod 5°C, natož pak do blízkosti bodu mrazu. Udrží se mezi 11 až 6°C a podobné to bude i nad počátku příštího týdne. I odpolední maxima se sníží, o víkendu čekáme teplotu do příjemných 25°C a příští týden se ustálí na hodnotách kolem 20°C. Srážky budou ale stále chybět neboť studená fronta jich přinese pouze naprosté minimum. Vrátí se počasí beze srážek, víkend bude slunečný a mírně letní.

TIP: Sledujte Předpověď teploty na naší stránce.

Víkend slunečný a mírně letní. Synoptická situace na 14.5.2022.

Obr. 1 Víkend slunečný a mírně letní. Synoptická situace pro Evropu na 14.5.2022, zdroj: chmi.cz

Dobrou zprávou pro zemědělce a zahrádkáře i případně sadaře je, že původní předpoklad přízemního mrazu nevyšel. Prvotní předpověď z konce minulého týdne krátce hovořila i o teplotě kolem 2°C a četném přízemním mrazu. Vyjasnění se očekává, ale příliv studeného vzduchu zdaleka ne tak intenzivní jako v původních odhadech. Jde o dobrou zprávu, spad minima srážek a vyšší teploty s každodenním slunečním svitem už je horší zprávou. Sucho se bude zvýrazňovat a rozšiřovat, ale užijeme víkend slunečný.

Příčinou slunečného víkendového počasí bude obnovující se vliv vysokého tlaku vzduchu od jihozápadu až západu (obr. 1). Tlaková výše ovlivní počasí u nás v chladnějším západním proudění. O něco teplejší vzduch k nám začne opět pronikat na počátku nového týdne. Jeho příliv ale ukončí v úterý přechod studené fronty v brázdě nízkého tlaku vzduchu. Nízký tlak vzduchu určí počasí u nás s přílivem vlhkého vzduchu i v dalších dnech týdne.