Víkend slunečný a mírně letní

Hodnocení článku

Slunečné počasí vydrží a to bez významného ochlazení, původní předpověď se nepotvrdila. Takže můžeme očekávat celý víkend slunečný a mírně letní. Teplota se sníží oproti polovině týdne pouze o několik málo stupňů a platí to o denní i noční teplotě. Noční minima teploty určitě nebudou blízko nule a tím tedy nebudou hrozit ani přízemní mrazík, které by bylo možné v tomto období očekávat.- Zmrzlí se tedy letos nevyskytnou. Čeká nás příjemné počasí vybízející k víkendovým výletům či akcím různého druhu. Negativem bude zvýšené riziko vzniku požárů v nejsušších oblastech naší republiky – zpravidla veškeré nížiny. Dále vysoká až velmi vysoká aktivita klíšťat, proto při pohybu v přírodě dávejte velký pozor. Dbejte na prevenci a následnou prohlídku těla.

Ledoví muži se konat nebudou

Včera, dnes a zítra, tedy 12., 13. a 14. května má docházet podle singularity k poslednímu ochlazení před pravým létem s rizikem ranního přízemního mrazu. Letos se sice ochladí po nadprůměrně teplé polovině týdne, kdy teplota dosáhne až 29°C, ale zdaleka ne výrazně. Teplota vzduchu ani přes vyjasnění v noci a nad ránem neklesne mimo hory ani pod 5°C, natož pak do blízkosti bodu mrazu. Udrží se mezi 11 až 6°C a podobné to bude i nad počátku příštího týdne. I odpolední maxima se sníží, o víkendu čekáme teplotu do příjemných 25°C a příští týden se ustálí na hodnotách kolem 20°C. Srážky budou ale stále chybět neboť studená fronta jich přinese pouze naprosté minimum. O víkendu se vrátí jasné počasí bez srážek.

TIP: Sledujte Předpověď teploty na naší stránce.

Víkend slunečný a mírně letní. Synoptická situace na 14.5.2022.

Obr. 1 Synoptická situace pro Evropu na 14.5.2022, zdroj: chmi.cz

Dobrou zprávou pro zemědělce a zahrádkáře i případně sadaře je, že původní předpoklad přízemního mrazu nevyšel. Prvotní předpověď z konce minulého týdne krátce hovořila i o teplotě kolem 2°C a četném přízemním mrazu. Vyjasnění se očekává, ale příliv studeného vzduchu zdaleka ne tak intenzivní jako v původních odhadech. Jde o dobrou zprávu, spad minima srážek a vyšší teploty s každodenním slunečním svitem už je horší zprávou. Sucho se bude zvýrazňovat a rozšiřovat.

Příčinou slunného víkendového počasí bude obnovující se vliv vysokého tlaku vzduchu od jihozápadu až západu (obr. 1). Tlaková výše ovlivní počasí u nás v chladnějším západním proudění. O něco teplejší vzduch k nám začne opět pronikat na počátku nového týdne. Jeho příliv ale ukončí v úterý přechod studené fronty v brázdě nízkého tlaku vzduchu. Nízký tlak vzduchu určí počasí u nás s přílivem vlhkého vzduchu i v dalších dnech týdne.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality