Vlhčí týden, tepleji na východě

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Následuje vlhčí týden, tepleji na východě. Tam lze čekat opět krátce i tropické počasí. Jinak bude teplota v maximech překračovat letních 25°C a to po většinu týdne. Srážek bude o poznání více než v týdnu minulém. Srážky budou mít převážně bouřkový charakter, zpočátku budou je třeba počítat místy i se silnými bouřkami včetně přívalových srážek.

Týden 26.7. až 1.8.2021

Předpověď

Oblačnosti nutno čekat v následujícím týdnu více než v minulém. Půjde většinou o konvekční oblačnost s výskytem bouřkové činnosti. Místy budou bouřky i silné a to hlavně v první polovině týdne. Zatím půjde o teplotně stabilní počasí. Teplota dosáhne vyšších hodnot na východě země, tedy na Moravě  ve Slezsku. Tam vystoupí i nad 30°C, jinde půjde o hodnoty maximálně mírně nad 25°C. Vyloženě slunné počasí stabilněji čekat nelze. Nepůjde ovšem ani o déletrvající výskyt velké oblačnosti s plošnými srážkami. Srážky tohoto typu mají lokální charakter. Případně alespoň jde o srážky trvající kratší dobu, i když mohou být v některých případech hodně prudké a vydatné. Úhrny srážek v ČR budou tedy hodně rozdílné.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 18 až 13°C, postupně 16 až 11°C
  • Nejvyšší teplota: 24 až 30°C, na JV/V přechodně až 33°C
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, shrnutí období: nadprůměrné
  • Celkové srážky: 2050mm, místy 80mm, shrnutí období: průměrné (lokální rozdíly)

Synoptická situace a závěr

Zpočátku týdne přejde naše území k východu zvlněné frontální rozhraní. V dalších dnech bude pronikat do střední Evropy i nadále teplý a také vlhčí vzduch. V polovině týdne bude na jihovýchod a východ území ČR vrcholit příliv až velmi teplého vzduchu z východních směrů.

Vzhledem k očekávanému vývoji počasí dojde v týdnu k vyrovnání deficitu srážek z týdne minulého. Vlivem vyšší teploty vzduchu zejména na východě území dojde k vyššímu výparu. Tento kompenzuje více méně průběžná, ale lokálně rozdílná srážková činnost. Srážkové úhrny dosáhnou místy nižších hodnot, ale v místech ne příliš vzdálených těmto mohou dosahovat i značně vysokých hodnot.

Více informací o počasí den po dni a o aktuálních předpokladech rozložení srážek najdete na naší stránce Výhled na týden nebo na stránce Předpověď srážek. Mapy numerických modelů najdete například na stránce wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality