Vlhčí týden, tepleji na východě

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Následuje vlhčí týden, tepleji na východě. Tam lze čekat opět krátce i tropické počasí. Jinak bude teplota v maximech překračovat letních 25°C a to po většinu týdne. Srážek bude o poznání více než v týdnu minulém. Srážky budou mít převážně bouřkový charakter, zpočátku budou je třeba počítat místy i se silnými bouřkami včetně přívalových srážek.

Týden 26.7. až 1.8.2021

Předpověď

Oblačnosti nutno čekat v následujícím týdnu více než v minulém. Půjde většinou o konvekční oblačnost s výskytem bouřkové činnosti. Místy budou bouřky i silné a to hlavně v první polovině týdne. Zatím půjde o teplotně stabilní počasí. Teplota dosáhne vyšších hodnot na východě země, tedy na Moravě  ve Slezsku. Tam vystoupí i nad 30°C, jinde půjde o hodnoty maximálně mírně nad 25°C. Vyloženě slunné počasí stabilněji čekat nelze. Nepůjde ovšem ani o déletrvající výskyt velké oblačnosti s plošnými srážkami. Srážky tohoto typu mají lokální charakter. Případně alespoň jde o srážky trvající kratší dobu, i když mohou být v některých případech hodně prudké a vydatné. Úhrny srážek v ČR budou tedy hodně rozdílné.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 18 až 13°C, postupně 16 až 11°C
  • Nejvyšší teplota: 24 až 30°C, na JV/V přechodně až 33°C
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, shrnutí období: nadprůměrné
  • Celkové srážky: 2050mm, místy 80mm, shrnutí období: průměrné (lokální rozdíly)

Synoptická situace a závěr

Zpočátku týdne přejde naše území k východu zvlněné frontální rozhraní. V dalších dnech bude pronikat do střední Evropy i nadále teplý a také vlhčí vzduch. V polovině týdne bude na jihovýchod a východ území ČR vrcholit příliv až velmi teplého vzduchu z východních směrů.

Vzhledem k očekávanému vývoji počasí dojde v týdnu k vyrovnání deficitu srážek z týdne minulého. Vlivem vyšší teploty vzduchu zejména na východě území dojde k vyššímu výparu. Tento kompenzuje více méně průběžná, ale lokálně rozdílná srážková činnost. Srážkové úhrny dosáhnou místy nižších hodnot, ale v místech ne příliš vzdálených těmto mohou dosahovat i značně vysokých hodnot.

Více informací o počasí den po dni a o aktuálních předpokladech rozložení srážek najdete na naší stránce Výhled na týden nebo na stránce Předpověď srážek. Mapy numerických modelů najdete například na stránce wetter3.de.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Vlhčí týden, tepleji na východě
Název
Vlhčí týden, tepleji na východě
Popis
Vlhčí týden, tepleji na východě. Stručný přehled očekávaného počasí a hodnot základních prvků a odchylek na týden 26.7.-1.8.2021.
Autor