Prognózy počasíTýdenní výhledy

Hlavní srážky v pondělí, poté studený týden

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Hlavní srážky spadnou v pondělí, kdy bude současně zpočátku až letní počasí. Zbytek týdne bude ale studený s četnými přízemními mrazíky.

Týden 11. až 17.5.2020

Předpověď

Po krátce velmi teplém počasí i s letními dny nastane avizovaná významná změna v podobě ochlazení. Hlavní srážky spadnou v pondělí při přechodu výrazného rozhraní mezi teplým vzduchem na východě a jihovýchodě a studeným na severozápadě. Srážky budou zpočátku konvekční, jak se bude rychle ochlazovat budou přecházet v déšť, místy vydatný. A v Čechách od vyšších poloh stačí pozdě večer a na počátku noci přejít ve sněhové. Další případné srážky mohou být sněhové ve středních či případně i nižších polohách, hlavně v noci či ráno. Srážky budou ale ustávat. Během týdne bude méně oblačnosti, což podpoří noční ochlazování. Očekávat lze každý den přízemní mrazíky, v polovině týdne četné a místy i mráz ve dvou metrové výšce nad povrchem. více oblačnosti bude opět ke konci týdne, srážky se objeví spíše místy a slabé. Stále budou na horách sněhové.

Počasí bude studené podle současných předpokladů kromě počátku pondělního dne po celý týden, včetně ranních mrazíků či i mrazu ve dvou metrové výšce nad zemí. Teplota vzduchu bude mírně podprůměrná vůči normálu pro období kolem poloviny května. Očekávaný vývoj včetně více variant najdete na stránce Meteogramy (dole). Nutno dodat, že srážek spadne v ČR většinou dostatek, ale tyto budou v týdnu zcela nerovnoměrně rozděleny.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teplota 13 až 9°C v pondělí, poté většinou +3 až -3°C a ojediněle méně s četnými mrazíky. Nejvyšší teplota 18 až 26°C v pondělí, poté 7 až 14°C, jen krátce 17°C. Průměrná teplota: 6 až 11°C. Shrnutí období: Mírně podprůměrné.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 8 až 30mm, v Čechách místy 40mm. Shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace

V pondělí přejde naše území výrazné frontální rozhraní, za kterým k nám pronikne rychle od severozápadu studený vzduch. Za rozhraním bude počasí v centrální Evropě pod vlivem vysokého tlaku vzduchu v pokračujícím přílivu studeného vzduchu. Modelové mapy lze zobrazit v pěkném zpracování na pivotalweather.com.