Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 20. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 20. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Oproti minulým dvěma týdnům očekávejme vlhčí a převážně hodně oblačné počasí. Vydatnější srážky spadnou v jižní až východní části republiky, naopak na severozápadě Čech spadne o poznání méně srážek. Při celodenním dešti, který se očekává místy zejména kolem poloviny týdne je třeba čekat se studeným počasím. V noci naopak při zmenšení oblačnosti nastane rychlejší pokles teploty a místy zahrozí přízemní mráz. O víkendu slibují modely pravděpodobnost významnějšího oteplení, avšak toto zatím nelze s jistotou potvrdit.

Počasí na 20. týden 2023. Přibývající střední vrstevnatá oblačnost.

Týden: 15. až 21.5.2023

Předpověď

Hodně oblačnosti a časté srážky nás čekají po celou pracovní část týdne. Při trvalejších a místy významnějších srážkách musíme počítat s nízkou teplotou vzduchu. Minima teploty klesnou při přechodně zmenšené oblačnosti na hodnoty kolem 2°C a při zemi nutno čekat přízemní mráz. Tento hrozí zejména na západě území, kde se oblačnost protrhá častěji a na delší dobu. Naopak na jihu a východě země se objeví vydatný déšť, který může způsobit významnější vzestupy hladiny některých toků i na povodňové stavy.

Oteplení avizují modely nyní na víkend, kdy můžeme čekat protrhávání oblačnosti a konec vlivu nízkého tlaku vzduchu. Teplota vzduchu by měla oproti zejména některým dnům pracovní části týdne významně vzrůst. Teplota se očekává do té doby podprůměrná, poté mírně nad dlouhodobým normálem. Dle variant vývoje vykazuje předpověď ale velkou nejistotu, jedná se zejména o závěr týdne.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 10 až 5°C, během týdne zejména v Čechách 7 až 2°C a mrazíky, v závěru týdne kolem 11°C
  • Nejvyšší teplota: 10 až 15°C, při významnějších srážkách do 10°C, na konci týdne 18 až 23°C
  • Průměrná teplota: 9 až 13°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 1545mm, na J/JV místy 5080mm a na Z/SZ do 15mm, odchylka období: průměrné až nadprůměrné

Synoptická situace

Nízký tlak vzduchu určí počasí u nás. Na počátku a v polovině týdne postoupí přes naše území a okolí cyklona a s ní spojený systém front. Na území ČR bude pronikat chladný a vlhký vzduch. V závěru týdne k nám pravděpodobně pronikne za vlivu vyššího tlaku vzduchu teplý vzduch od východu či jihovýchodu.

Závěr: Počasí na 20. týden 2023

Týden vykompenzuje minimálně místy srážkově chudší počasí z posledních několika dnů. Teplota se udrží spíše níže a stále pod dlouhodobý m normálem. Při intenzivním dešti i výrazně pod tímto standardem pro počátek druhé poloviny května. Významnější změna co do vývoje teploty nastane pravděpodobně o víkendu, kdy se teplota o poznání zvýší. Současně se celkově změní charakter počasí, který vykáže znaky mírně letního počasí. Avšak konkrétní termín změny počasí zatím nelze stanovit.

TIP: Sledujte u nás mapy numerických modelů ohledně srážek na stránkách Předpověď srážekVýhled srážek. Mapy numerických modelů najdete též například na webu wxcharts.com.