Extrémní počasíHistorie počasíPočasí

Výrazná squall line před deseti lety

Hodnocení článku

Dne 23. července 2009 se přes naše území přehnaly velmi silné bouřky. Takových situací bylo sice mnoho, kdy se v ČR objevily opravdu silné bouřky s nárazy větru, kroupami nebo přívalovými dešti. Ale v tento den vznikly velmi vhodné podmínky pro spojování bouřkových buněk na frontě, které tvořily dlouhou souvislou linii. Tato přešla celé Čechy, Moravu a Slezsko již neovlivnila v tak velké míře. Výrazná squall line před deseti lety po sobě zanechala paseku.

Výrazná squall line před deseti lety: Příčiny a průběh situace

Výrazná squall line  před deseti lety - 23.7.2009.
Obr. 1 Poloha výrazné squall line (linie bouřek) táhnoucí se od severu k jihu nad centrem ČR dne 23. července později odpoledne a v podvečer, zdroj: chmi.cz

Po několika dnech převážně slunného a velmi teplého počasí přecházela přes ČR zvlněná studená fronta, která byla spojená s tlakovou níží zvanou “Xystus” (obr. 2), postupující přes sever Evropy dále k severovýchodu. Na zvlněné studené fronty se v horkém vzduchu tvořily přeháňky a bouřky. Bouřková jádra se během dne seskupovala do linie a nabírala na síle. Odpoledne postupovala přes střední a severní část Čech, dále směrem k jihu mírně slábla. Nejvýraznější projevy počasí se odehrály ve středních, severních a severovýchodních Čechách. Takto plošný výskyt silné bouřkové činnosti se u nás tak často neobjevuje.

Synoptická situace 24.7.2009 při přechodu linie bouřek přes ČR.
Obr. 2 Synoptická situace při přechodu zvlněného rozhraní spojeného s cyklonou “Xystus” v době přechodu výrazné squall line v noci na 24. července 2009, zdroj: met.fu-berlin.de/dwd.de

Silné bouře v tento den v ČR i zabíjely. Stalo se tak na severu Čech. Dále ve středních Čechách, kde byly bouřky opravdu výrazné a projevily se zejména extrémními nárazy větru, zasáhl blesk i děti, naštěstí je nezabil. Velké komplikace přinesly bouřky v silniční a železniční dopravě. Na mnoha místech spadl před automobil nebo vlak strom, v některých případech to skončilo srážkou. Též byl ovlivněn zajisté i letecký provoz a veřejná doprava některých měst.

Více informací o výrazné squall line před deseti lety obsahuje stránka Silné bouřky 23. července 2009, přímo o této situaci. Tam najdete komplexní shrnutí situace od meteorologických příčin až po důsledky události.