Výrazná squall line před deseti lety

Informační hodnota
Úprava
Zvláštní přínos
Celkové hodnocení článku

Dne 23. července 2009 se přes naše území přehnaly velmi silné bouřky. Takových situací bylo sice mnoho, kdy se v ČR objevily opravdu silné bouřky s nárazy větru, kroupami nebo přívalovými dešti. Ale v tento den vznikly velmi vhodné podmínky pro spojování bouřkových buněk na frontě, které tvořily dlouhou souvislou linii. Tato přešla celé Čechy, Moravu a Slezsko již neovlivnila v tak velké míře. Výrazná squall line před deseti lety po sobě zanechala paseku.

Příčiny a průběh situace

Výsledek obrázku pro squall line 23.7.2009 radar
Obr. 1 Poloha linie bouřek táhnoucí se od severu k jihu nad centrem ČR dne 23. července později odpoledne a v podvečer, zdroj: chmi.cz

Po několika dnech převážně slunného a velmi teplého počasí přecházela přes ČR zvlněná studená fronta, která byla spojená s tlakovou níží zvanou „Xystus“ (obr. 2), postupující přes sever Evropy dále k severovýchodu. Na zvlněné studené fronty se v horkém vzduchu tvořily přeháňky a bouřky. Bouřková jádra se během dne seskupovala do linie a nabírala na síle. Odpoledne postupovala přes střední a severní část Čech, dále směrem k jihu mírně slábla. Nejvýraznější projevy počasí se odehrály ve středních, severních a severovýchodních Čechách. Takto plošný výskyt silné bouřkové činnosti se u nás tak často neobjevuje.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Analyse_20090724.gif.
Obr. 2 Synoptická situace při přechodu zvlněného rozhraní spojeného s cyklonou „Xystus“ v noci na 24. července 2009, zdroj: met.fu-berlin.de/dwd.de

Silné bouře v tento den v ČR i zabíjely. Stalo se tak na severu Čech. Dále ve středních Čechách, kde byly bouřky opravdu výrazné a projevily se zejména extrémními nárazy větru, zasáhl blesk i děti, naštěstí je nezabil. Velké komplikace přinesly bouřky v silniční a železniční dopravě. Na mnoha místech spadl před automobil nebo vlak strom, v některých případech to skončilo srážkou. Též byl ovlivněn zajisté i letecký provoz a veřejná doprava některých měst.

Více informací obsahuje stránka Silné bouřky 23. července 2009, přímo o této situaci. Tam najdete komplexní shrnutí situace od meteorologických příčin až po důsledky události.

Shrnutí článku
Název
Výrazná squall line před deseti lety
Popis
Výrazná squall line před deseti lety. Vzpomínka na velmi silné bouřky s nárazy větru v Čechách v červenci 2009. Průběh a důsledky situace.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 826 příspěvků Zobrazit všechny články od Meteo Aktuality