Vydatně zapršelo a zaprší jen někde

Hodnocení článku

Jak bývá v létě a při těchto synoptických situacích zvykem, vydatně zapršelo a zaprší jen někde. Srážky mohou být a již byly i prudké. Další významné bouřkové srážky se očekávají dnes a v noci na neděli na východě území. Na Moravě a ve Slezsku se místy objeví přívalové srážky s úhrny i nad 60mm. Vodní toky zaznamenají během noci na neděli prudké vzestupy. Vzhledem k tomu, že četné toky vykazují před srážkami nízké nebo i velmi nízké průtoky, tak dojde k doplnění deficitu průtoku. Povodňových stavů dosáhnou toky jen krátce a některé. S významnými srážkami souvisí také oproti vysoké teplotě v minulých dnech významné ochlazení. To a srážková činnost souvisí se zvlněným frontálním rozhraním, které se zvolna přesouvá přes naše území k východu. Východ země ovlivní ještě na počátku týdne.

Na východě i plošnější a významné srážky

Bouřková činnost přejde během neděle, jak pokročí ochlazování, v déšť. Tento očekávejme místy i vydatnější a určitě ve východní části území doplní srážkový deficit. Jak uvádíme, tak krátce odtečou srážky vodními toky s vysokým průtokem dosahujícím povodňových stavů. Avšak spíše nižších a s krátkým trváním. Zejména v povodí horní Moravy, Odry a Olše se může jednat o vzestupy na povodňové stupně.

Očekávané úhrny srážek se budou v ČR lišit. Opět najdeme místa, kde nespadnou téměř žádné srážky naproti místům, kde dosáhnou velmi vysokých úhrnů. Nepoměr srážek v místě a stále i v čase tedy bude pokračovat. Plošněji více srážek spadne v noci na neděli a v neděli na JV/V území. Tam se očekávají místy úhrny přes 50mm za den, ojediněle kolem 70mm za den. Podobně jako včera v Čechách, kde spadlo ojediněle přes 70-80mm srážek.

Na Rokycansku a Dobřichovicku spadlo 50 až 85mm srážek

Vydatně zaprší a zapršelo jen někde. Spadlé srážky za den do 20.8.2022 12 SELČ.

Obr. 1 Spadlé srážky v ČR za den do 20.8.2022 12 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Včerejší srážky byly extrémní v bouřkách, následoval trvalejší a místy i intenzivnější déšť. V oblasti Rokycan, Klatov a Dobřichovic spadlo až 86mm srážek. O něco méně významné srážky spadly v Praze a na Plzeňsku. Srážková činnost zmírnila deficit srážek a zlepšila v oblasti průtoky vodních toků. Některé toky dosáhly krátce i 2.SPA.

Nejvyšší úhrny srážek do 20.8.2022 7h:

 • 86.8mm Zbiroh, Švabín
 • 75.1mm Strašice
 • 65.mm Nadějkov, Větrov
 • 63.9mm Březnice
 • 62.9mm Borovno, Míšov
 • 62.8mm Rokycany
 • 59.0mm Klatovy
 • 58.9mm Olší
 • 53.4mm Dobřichovice
 • 52.9mm Netvořice
 • 50.8mm Terešov
 • 50.3mm Bechyně

Vlivem v oblasti značně snížených průtoků nedošlo k četnějšímu a déletrvajícímu dosažení SPA. Za stejné povětrnostní situace, ale s jiným průběhem počasí v posledních týdnech a vyšší nasyceností i vodností by byl průběh odezvy vodních toků poněkud jiný.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality