Historie počasíPředpověď srážekPrognózy počasíSpadlé srážky

Vydatně zapršelo a zaprší jen někde

Hodnocení článku

Jak bývá v létě a při těchto synoptických situacích zvykem, vydatně zapršelo a zaprší jen někde. Srážky mohou být a již byly i prudké. Další významné bouřkové srážky se očekávají dnes a v noci na neděli na východě území. Na Moravě a ve Slezsku se místy objeví přívalové srážky s úhrny i nad 60mm. Vodní toky zaznamenají během noci na neděli prudké vzestupy. Vzhledem k tomu, že četné toky vykazují před srážkami nízké nebo i velmi nízké průtoky, tak dojde k doplnění deficitu průtoku. Povodňových stavů dosáhnou toky jen krátce a některé. S významnými srážkami souvisí také oproti vysoké teplotě v minulých dnech významné ochlazení. To a srážková činnost souvisí se zvlněným frontálním rozhraním, které se zvolna přesouvá přes naše území k východu. Východ země ovlivní ještě na počátku týdne. Vydatně již zapršelo a zaprší jen někde.

Vydatně zapršelo a zaprší jen někde: Na východě i plošnější a významné srážky

Bouřková činnost přejde během neděle, jak pokročí ochlazování, v déšť. Tento očekávejme místy i vydatnější a určitě ve východní části území doplní srážkový deficit. Jak uvádíme, tak krátce odtečou srážky vodními toky s vysokým průtokem dosahujícím povodňových stavů. Avšak spíše nižších a s krátkým trváním. Zejména v povodí horní Moravy, Odry a Olše se může jednat o vzestupy na povodňové stupně.

Očekávané úhrny srážek se budou v ČR lišit. Opět najdeme místa, kde nespadnou téměř žádné srážky naproti místům, kde dosáhnou velmi vysokých úhrnů. Nepoměr srážek v místě a stále i v čase tedy bude pokračovat. Plošněji více srážek spadne v noci na neděli a v neděli na JV/V území. Tam se očekávají místy úhrny přes 50mm za den, ojediněle kolem 70mm za den. Podobně jako včera v Čechách, kde spadlo ojediněle přes 70-80mm srážek.

Vydatně zapršelo: Na Rokycansku a Dobřichovicku spadlo 50 až 85mm srážek

Vydatně zaprší a zapršelo jen někde. Spadlé srážky za den do 20.8.2022 12 SELČ.

Obr. 1 Vydatně zapršelo a zaprší jen někde. Spadlé srážky v ČR za den do 20.8.2022 12 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Vydatně zapršelo. Včerejší srážky byly extrémní v bouřkách, následoval trvalejší a místy i intenzivnější déšť. V oblasti Rokycan, Klatov a Dobřichovic spadlo až 86mm srážek. O něco méně významné srážky spadly v Praze a na Plzeňsku. Srážková činnost zmírnila deficit srážek a zlepšila v oblasti průtoky vodních toků. Některé toky dosáhly krátce i 2.SPA.

Nejvyšší úhrny srážek do 20.8.2022 7h:

 • 86.8mm Zbiroh, Švabín
 • 75.1mm Strašice
 • 65.mm Nadějkov, Větrov
 • 63.9mm Březnice
 • 62.9mm Borovno, Míšov
 • 62.8mm Rokycany
 • 59.0mm Klatovy
 • 58.9mm Olší
 • 53.4mm Dobřichovice
 • 52.9mm Netvořice
 • 50.8mm Terešov
 • 50.3mm Bechyně

Vlivem v oblasti značně snížených průtoků nedošlo k četnějšímu a déletrvajícímu dosažení SPA. Za stejné povětrnostní situace, ale s jiným průběhem počasí v posledních týdnech a vyšší nasyceností i vodností by byl průběh odezvy vodních toků poněkud jiný.