Historie počasíSpadlé srážky

Na horách napadlo až přes 30cm sněhu

Hodnocení článku

Na horách napadlo až přes 30cm sněhu. Jak bylo očekáváno, nejvyšší úhrny srážek se odehrály na návětří hor za silného větru s nárazy. V oblastech vznikne bílá tma. Slyšel někdo z vás pozdě večer či v noci hrom a říkali jste si, že se vám to zdá? Nezdálo, neboť se bouřky v ČR v noci skutečně vyskytly. Srážky byly i intenzivní, avšak mimo hory krátkodobé. I přesto místy stačilo za kratší dobu napadnou poměrně hodně sněhu. Nejvíce sněhu napadlo zejména na severních a východních horách. Další srážky se očekávají zítra i v sobotu. Vydatné a trvalé budou stále od vyšších poloh, jinde budou spíše občasné či místní.

Na severu na horách napadlo až přes 30cm sněhu

V Krkonoších spadlo do dnešního rána i kolem 30cm nového sněhu (obr. 1). Nejvyšší úhrny srážek byly zaznamenány vedle Krkonoš i v Jizerských horách a v Beskydech. Mimo hory bylo sněžení méně vydatné, ale v některých oblastech krátce intenzivní. Srážková činnost na studené frontě byla významná (obr. 2). Na snímku z radaru z 0:30 SEČ na uvedeném obrázku je vidět přechod pásu intenzivních srážek frontální vlny. Tento pás bylo možné pozorovat včera odpoledne nad Německem, informaci jsme sdíleli v podvečer na naší Facebook stránce. Takže ojediněle napadlo i v nižších polohách více sněhu než slibovaly mnohé numerické modely, zejména globální. Ty totiž neberou v potaz případné regionální rozdíly.

Na horách napadlo i přes 30cm sněhu. Nový sníh k 14.1.2021.

Obr. 1 Nový sníh na stanicích ČHMÚ do 14.1.2021 7 SEČ, zdroj: chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek:

44.4mm Dvoračky

31.8mm Černý Důl

24.1mm Dolní Dvůr-Rudolfov

22.6mm Lysá hora

19.7mm Labská Bouda

Nejvíce sněhu napadlo samozřejmě na severních a východních horách. Mimo ně došlo k většímu spadu sněhu například kolem Prahy při výskytu sněhové bouřky. Dále na západě Čech, ale i na východě Čech či jihovýchodě Moravy. Tam byl úhrn nového sněhu za den velmi lokálně 10cm a vyšší. Sníh nenapadl na jižní a částečně střední Moravě či lokálně na jihozápadě Čech.

Na horách napadlo i přes 30cm sněhu. Srážková činnost na frontě 14.1.2021 0:30h

Obr. 2 Pás srážek ve formě sněžení na frontální vlně a intenzivní sněžení včetně bleskových výbojů v centrální části Čech dne 14.1.2021 v 0:30 SEČ, zdroj: chmi.cz

Sněžit bude zejména na horách do soboty

Převážně více oblačnosti a srážky lze čekat i nadále. Počasí u nás ovlivňuje brázda nízkého tlaku vzduchu nad centrální Evropou. Postupně se začne prosazovat výběžek tlakové výše nad jihozápadem Evropy, ale to spíše až na přelomu týdnů. Jeho vliv předpovědní modely slibují až později oproti původním předpokladům. S tím bude též souviset silný mráz, který se vyskytne především až na konci týdne. V dalších dvou dnech napadne nejvíce sněhu opět na horách, zejména na návětří severních, severovýchodních a východních hor naší země. Každý den to bude v maximum 10 až 25cm nového sněhu.

V nižších výškách bude míst občasně také sněžit, ale úhrny zde budou spíše zanedbatelné a to do 3cm, jen ojediněle může napadnout 6-8cm nového sněhu v každém z uvedených dnů. Během soboty srážky ustanou a významněji začne ubývat oblačnosti. To bude právě znamenat zesílení zejména nočního mrazu. Současně k nám bude sílit příliv mrazivého vzduchu ze severních oblastí. Kdy mráz poleví se upřesňuje, dnešní předpoklady slibují mírnou oblevu až na příští čtvrtek. Ale opravdu mírnou, kdy by začal tát sníh v nejnižších polohách. Jde o první dosažení kladných hodnot teploty po období mrazu. Celkově zeslábne i noční mráz. Vývoj je nejistý a to i proto, že je to zatím daleko. Zásadní oteplení většinou modely zatím neukazují.