Extrémy teplotyHistorie počasí

Bylo -27°C, v zimě zatím nejméně

Hodnocení článku

Bylo -27°C, v letošní zimní sezóně zatím nejméně. Hovořit za počasí do konce zimy zatím rozhodně nelze, ale pravděpodobně se bude jednat o nejnižší teplotu za celou zimu. Nejnižší hodnoty byly naměřeny v Orlických horách a obecně na severovýchodě Čech, dále na Moravě a ve Slezsku. Proč nebylo nejmrazivěji tradičně v Krušných horách či v šumavských údolích? Vysvětlení je prosté, v těchto oblastech již nebyly vhodné podmínky pro ochlazování. Od jihozápadu se celkově začíná oteplovat, přichází změna počasí spočívající v oblevě. Ta bohužel částečně nemine ani hory, čeká nás typický zimní přechod frontálního systému. Mráz včera a v noci na dnešek působil drobnější problémy například v dopravě.

Orlické Záhoří patří mezi jedno z mrazivých údolí, změřeno tam bylo -27°C

Není to jen Kvilda, Rokytská slať, Jelení, Šindelová či Jizerka. Ale i Orlické Záhoří na opačné straně Čech, tedy v Orlických horách, kde teplota klesá často nízko. A to i v létě, což je pro údolní oblasti běžné. Zpravidla bývají dosahovány nejnižší hodnoty teploty vzduchu ve výše zmíněných šumavských, krušnohorských a jizerských údolích. Ale orlické údolí je často svými hodnotami teploty blízko. Nicméně pokud se nevyskytnou vhodné podmínky pro ochlazování na západě či severu, pak má pomyslné “prvenství” v mrazu právě orlické údolí. K takové situaci došlo právě dnes. V neděli mrzlo v ČR obecně méně, protože mrazu často bránila nízká oblačnost. Bylo naměřeno přibližně -21°C, s podobnou hodnotou bylo možné se setkat již na začátku ledna a to právě na Šumavě. Vývoj teploty vzduchu na stanici Orlické Záhoří a odlišné podmínky pro chod teploty v noci na 17.1. a v noci na 18.1. je na obrázku 1.

Bylo -27°C. Vývoj teploty vzduchu v Orlickém Záhoří 18.1.2021.

Obr. 1 Bylo -27°C. Vývoj teploty vzduchu v Orlickém záhoří 17. až 18.1.2021, zdroj: chmi.cz

Dnes bylo hodně oblačnosti v Čechách, kromě severovýchodu a východu. A podle toho vypadala ranní minima teploty. Na Šumavě či v Krušných horách mrzlo, ale zdaleka ne tolik, jako by tam mrzlo při celonočním vyjasnění. Celonoční vyjasnění hrálo roli ve velmi silném mrazu právě na severovýchodě a východě republiky. Přidalo se k utišení větru a základu v podobě přísunu mrazivého vzduchu. Od jihozápadu se oteplovalo, přicházela změna. Tu provázelo přibývání frontální oblačnosti a později místy se sněžením. Příčinou je okluzní fronta, která putuje dnes přes naše území.

Nejnižší teplota vzduchu 18. ledna 2021

V Orlickém Záhoří podle stanice ČHMÚ bylo -27.0°C. Zhruba -24°C bylo naměřeno na stanici Hošťálková-Maruška ve výšce necelých 400m n.m., což je dokonce nižší poloha. Stanice se nachází na jihovýchodě Moravy. podobná teplota byl dosažen v Rýmařově, střední nadmořské výšce kolem 570m n.m. Slabě pod -23°C klesla teplota též v nižší poloze Štítná nad Vláří na samotném jihovýchodě Moravy. A pod -22°C bylo i v Mořkově, který se nachází také nízko a to v přibližně 345m n.m., podobně jako v Opavě. Mráz bylo v této oblasti velmi silný, několik let se takový na našem území nevyskytl. Na Moravě bylo pokořeno několik minimálních teplotních rekordů. Přeci jen tedy pozorujeme, že letošní zima je jiná než předchozí. I když bez oblev to nebude.

Po silném mrazu také v uplynulých třech dnech přibylo ledu ve vodních tocích. V některých oblastech (zejména vyšší polohy, tj. Šumava, severní a východní hory) má led v korytech toků vliv na měření stavů. Sledovat vliv ledu v tocích a obecně hydrologickou situaci na tocích doporučujeme na stránce HPPS ČHMÚ.

Obleva během týdne krátce nemine ani hory

Obr. 2 Bylo až -27°C. Rozdílná teplota v ČR mezi jihozápadem a východem 18.1.2021 dopoledne, zdroj: meteo.amut.net/data: chmi.cz

Významněji se oteplí, to už bylo avizováno minulý týden. Teplota vzduchu se zvýší v ČR ve všech polohách. Od jihozápadu se otepluje (obr. 2) a teplota vystupuje v Čechách i nad nulu. Zatímco na SV/V ČR stále velmi silně mrzne a zatím i bude. Noc na úterý bude na SV/V země i nadále dosti mrazivá, ale již ne tolik jako ta dnešní. Současně bude přibývat oblačnosti a hlavně na SV/V se během dneška a zítra vyskytne sněžení, místy trvalejší. Místy se začnou objevovat ale také mrznoucí srážky, protože se bude oteplovat i ve vyšších hladinách atmosféry. Vzhledem k tomu, že v noci bude většinou záporná teplota, je nutné také čekat opětovný vznik náledí a zmrazků.

V polovině týdne už budou případné srážky kapalné i na horách, zhorší tak kvalitu tamního většinou prachového sněhu. Nový tam ale připadne a to ke konci týdne, kdy se bude hranice výskytu sněžení opět snižovat. V nížinách ale zatím sníh spíše nenapadne. Srážek by mělo postupně přibývat a pokud prognóza vyjde, mohlo by na horách do konce ledna připadnout opravdu hodně sněhu.

Reference a doporučené informace

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Online, 2021. Dostupné na www.chmi.cz.

ČTK. Zprávy. Česko prožilo mrazivou noc, teploty klesly až k -27 stupňům. Online, 2021. Dostupné na Česko prožilo mrazivou noc, teploty klesly až k minus 27 stupňům (ceskenoviny.cz).