V nižších polohách zima skončí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po týdnu zimního počasí i v nížinách, kdy většinou ležela i sněhová pokrývka, se počasí vrátí k teplejšímu rázu. Teplota se bude pohybovat kolem bodu mrazu. Jinými slovy v noci bude slabě až mírně pod nulou a přes den naopak nad nulou. A to kromě pondělního dne, který přinese ještě silný mráz. Zimní počasí dále přetrvá od středních a hlavně od vyšších poloh. Často bude v těchto výškách proto v souvislosti s poměrně častým výskytem srážek vznikat náledí. Takže v nižších polohách zima skončí.

Týden 18. až 24.1.2021

Předpověď

Hodně oblačnosti bude převažovat i v dalším lednovém týdnu. Srážky se budou vyskytovat průběžně a poměrně často. Mimo vyšší a horské polohy budou mít různá skupenství a to od mrznoucích na konci současné mrazivé epizody. Přes smíšené až dešťové až po sněhové, které lze čekat ve studeném vzduchu zejména v noci a ráno. Teplota vzduchu se bude pohybovat na obdobných hodnotách jako před začátkem současné krátké mrazivé epizody. Takže v nižších polohách i mírně nad bodem mrazu v maximech a v minimech bude slabě mrznout. Více pod bod mrazu klesne teplota vedle prvního dne týdne pouze při delším vyjasnění. K tomu často nedojde. Proto je třeba čekat, že nižší polohy budou během týdne bez sněhu.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -8 až -13°C a na SV/V -16°C v pondělí, jinak +2 až -4°C a jen při delším vyjasnění -8°C. Nejvyšší teplota: -3 až +2°C a na SV/V kolem -5°C v pondělí, jinak 0 až 5°C a přechodně místy až 8°C. Průměrná teplota: 0 až -3°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 520mm/cm, hory až 35cm. Shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace a závěr

Nízký tlak vzduchu bude určovat počasí u nás po zeslabení vlivu vysokého tlaku vzduchu ze západu Evropy. V pondělí přejde přes ČR okluzní fronta. Poté budou následovat další frontální systémy v západním proudění. Ke konci týdne bude příliv teplejšího vzduchu slábnout. Pravděpodobně ale jen přechodně a prosazující se západní proudění převládne i nadále.

V nižších polohách zima skončí, alespoň ta pravá se sněhem a celodenním mrazem. A alespoň v nejbližší době. Od středních poloh budou ale většinou vhodné podmínky pro tvorbu sněhové pokrývky. Srážek bude dostatek a od vyšších poloh budou stále i vydatnější. V těchto oblastech bude sněhu přibývat.

Upřesnění předpovědi sledujte na naší stránce Výhled na týden. Modelové mapy s očekávaným vývojem základních prvků najdete například na stránce wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality