Prognózy počasíTýdenní výhledy

V nižších polohách zima skončí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po týdnu zimního počasí i v nížinách, kdy většinou ležela i sněhová pokrývka, se počasí vrátí k teplejšímu rázu. Teplota se bude pohybovat kolem bodu mrazu. Jinými slovy v noci bude slabě až mírně pod nulou a přes den naopak nad nulou. A to kromě pondělního dne, který přinese ještě silný mráz. Zimní počasí dále přetrvá od středních a hlavně od vyšších poloh. Často bude v těchto výškách proto v souvislosti s poměrně častým výskytem srážek vznikat náledí. Takže v nižších polohách zima skončí.

Týden 18. až 24.1.2021

Předpověď

Hodně oblačnosti bude převažovat i v dalším lednovém týdnu. Srážky se budou vyskytovat průběžně a poměrně často. Mimo vyšší a horské polohy budou mít různá skupenství a to od mrznoucích na konci současné mrazivé epizody. Přes smíšené až dešťové až po sněhové, které lze čekat ve studeném vzduchu zejména v noci a ráno. Teplota vzduchu se bude pohybovat na obdobných hodnotách jako před začátkem současné krátké mrazivé epizody. Takže v nižších polohách i mírně nad bodem mrazu v maximech a v minimech bude slabě mrznout. Více pod bod mrazu klesne teplota vedle prvního dne týdne pouze při delším vyjasnění. K tomu často nedojde. Proto je třeba čekat, že nižší polohy budou během týdne bez sněhu.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -8 až -13°C a na SV/V -16°C v pondělí, jinak +2 až -4°C a jen při delším vyjasnění -8°C. Nejvyšší teplota: -3 až +2°C a na SV/V kolem -5°C v pondělí, jinak 0 až 5°C a přechodně místy až 8°C. Průměrná teplota: 0 až -3°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 520mm/cm, hory až 35cm. Shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace a závěr

Nízký tlak vzduchu bude určovat počasí u nás po zeslabení vlivu vysokého tlaku vzduchu ze západu Evropy. V pondělí přejde přes ČR okluzní fronta. Poté budou následovat další frontální systémy v západním proudění. Ke konci týdne bude příliv teplejšího vzduchu slábnout. Pravděpodobně ale jen přechodně a prosazující se západní proudění převládne i nadále.

V nižších polohách zima skončí, alespoň ta pravá se sněhem a celodenním mrazem. A alespoň v nejbližší době. Od středních poloh budou ale většinou vhodné podmínky pro tvorbu sněhové pokrývky. Srážek bude dostatek a od vyšších poloh budou stále i vydatnější. V těchto oblastech bude sněhu přibývat.

Upřesnění předpovědi sledujte na naší stránce Výhled na týden. Modelové mapy s očekávaným vývojem základních prvků najdete například na stránce wetter3.de.