Červenec 2021 bude teplejší

Hodnocení článku

Červenec 2021 bude teplejší a spíše srážkově vyrovnaný. Stále nutno počítat s tím, že se budou střídat chladnější s i významně horkými epizodami. Totéž lze čekat u srážek, čekat lze střídání sušších období s vlhkými. Srážky budou vzhledem k období a teplotě často konvekční a mohou být lokálně i výrazné, podobně jako v minulých dnech. Počátek měsíce přinese mírně více srážek, konec naopak méně. Podle prognózy by mělo být nejtepleji na konci první dekády měsíce. Modelová prognóza vykazuje u očekávaných odchylek teploty vysokou úspěšnost. Ohledně srážek je tomu naopak. Je tedy možné čekat častý výskyt lokálních a rozdílných srážek. Tyto nelze takto dopředu odhadnout.

Horkým epizodám se nevyhneme

I když by nemusely trvat nijak dlouho, určitě opět během července horká období přijdou. První lze čekat hned v prvním týdnu. Předpokládají ho již i střednědobé předpovědi. Teplota vzduchu bude v těchto vlnách vedra překračovat i významněji 30°C. Tato období by neměla trvat ale nijak dlouho. Nejdéle pravděpodobně v nejteplejším období, tedy první týden měsíce. Modely navíc slibují nyní červenec i mírně nadprůměrný. Což zvyšuje pravděpodobnost častých epizod horka.

Červenec 2021 bude teplejší. Očekávané odchylky teplot vzduchu na červenec 2021.

Obr. 1 Teplotní odchylky na červenec 2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Střednědobá předpověď slibuje horké počasí ke konci první dekády července. Teplota by tam měla překračovat v maximech 32°C, na konci krátké pracovní části týdne i 35°C. Lze očekávat velmi vysokou teplotu. Ale epizoda horka nebude dlouhá. Přesto by měl být týden nejteplejší z celého července. Srážky budou tedy výhradně bouřkového či přeháňkového charakteru. Přinesou i výrazné úhrny, avšak dosti lokálně.

Pro odhalení konkrétního vývoje teploty vzduchu a hlavně srážek je třeba sledovat právě střednědobé předpovědi, například náš Výhled na týden. U srážek modelová předpověď zejména v těchto měsících selhává a to nejen v odhadu odchylek od normálu za delší období. Ale i co se týče několikadenní předpovědi. Na konci měsíce by mělo být počasí sušší, avšak nejistota je zde nejvyšší. Z důvodu velké vzdálenosti období od současnosti. Je tam tedy pravděpodobnost vzniku sušších epizod, teplota vzduchu by neměla být v období jako celku nijak vysoká. Avšak krátce významné epizody horka vyloučit nemůžeme.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality