Jarní počasí pozvolna

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V dalším týdnu neočekává aktuální předpověď žádný velký nástup jara. Nutno konstatovat, že se očekává jarní počasí pozvolna. Původní předpoklady z konce pracovní části týdne se chvíli shodovaly na tom, že teplota dosáhne či i přesáhne 20°C a že nás čeká často slunečné počasí. Toto se nepotvrdilo a musíme zdůraznit poměrně zásadní změnu prognóz počasí na příští týden. Teplota vzduchu zůstane více méně shodná jako nyní či případně v některých dnech i nižší. Oblačnosti čekejme naopak více a průběžně se během týdne objeví srážky. Více jich čekají aktuální modely v závěru týdne, proto další víkend pravděpodobně pěkné počasí nepřinese.

Týden 20. až 26.3.2023

Předpověď

Převážně více oblačnosti, en přechodně polojasno. Takové počasí převáží již v pracovní části týdne. Původně se předpověď jevila tak, že se vyskytne alespoň nějaký slunný den. Momentálně to tak příliš nevypadá a spíše zůstane na obloze více oblaků. Spíše místy se objeví srážky v podobě většinou deště nebo přeháněk, v nejvyšších polohách střídavě i sněhových srážek. V závěru týdne by mělo být často spíše zataženo a srážky se objeví na většině našeho území. Vlivem tohoto počasí čekejme mírně nižší teplotu, avšak tato se očekává slabě nad 10°C. To podle prozatímní prognózy počasí na týden poslední březnový se jeví počasí ještě chladnější, včetně typických ranních mrazů. Totéž ukazuje dlouhodobý odhad počasí na další týdny.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 2°C, při velké oblačnosti během týdne 10 až 4°C
  • Nejvyšší teplota: 10 až 15°C, místy krátce 17°C
  • Průměrná teplota: 7 až 11°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, hory a západ až 40mm/cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Nízký tlak vzduchu převáží nad střední Evropou v dalších dnech. S ním spojená studená fronta přejde naše území v pondělí. Další systémy front  cyklonami budou v západním proudění následovat, zejména na konci týdne.

Závěr

TIP: Sledujte Předpověď srážek od různých modelů na několik málo dnů dopředu a poté pro základní představu Výhled srážek s předpovědí na více dní dopředu až cca týden. Modelové mapy najdete například na webu modellzentrale.de.

Další týden přinese pokračování mírně jarního počasí. Převáží spíše více oblačnosti a občas se objeví srážky, které budou poměrně rovnoměrně rozloženy v týdnu. S tím, že četnější srážky očekáváme v závěru týdne. Srážky čekejme převážně v podobě deště, jen na horách půjde přechodně o smíšené či sněhové.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality

Napsat komentář