Prognózy počasíTýdenní výhledy

Jarní počasí pozvolna

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V dalším týdnu neočekává aktuální předpověď žádný velký nástup jara. Nutno konstatovat, že se očekává jarní počasí pozvolna. Původní předpoklady z konce pracovní části týdne se chvíli shodovaly na tom, že teplota dosáhne či i přesáhne 20°C a že nás čeká často slunečné počasí. Toto se nepotvrdilo a musíme zdůraznit poměrně zásadní změnu prognóz počasí na příští týden. Teplota vzduchu zůstane více méně shodná jako nyní či případně v některých dnech i nižší. Oblačnosti čekejme naopak více a průběžně se během týdne objeví srážky. Více jich čekají aktuální modely v závěru týdne, proto další víkend pravděpodobně pěkné počasí nepřinese.

Jarní počasí pozvolna. Přeháňky studeného proudění.

Týden 20. až 26.3.2023

Předpověď

Převážně více oblačnosti, en přechodně polojasno. Takové počasí převáží již v pracovní části týdne. Původně se předpověď jevila tak, že se vyskytne alespoň nějaký slunný den. Momentálně to tak příliš nevypadá a spíše zůstane na obloze více oblaků. Spíše místy se objeví srážky v podobě většinou deště nebo přeháněk, v nejvyšších polohách střídavě i sněhových srážek. V závěru týdne by mělo být často spíše zataženo a srážky se objeví na většině našeho území. Vlivem tohoto počasí čekejme mírně nižší teplotu, avšak tato se očekává slabě nad 10°C. To podle prozatímní prognózy počasí na týden poslední březnový se jeví počasí ještě chladnější, včetně typických ranních mrazů. Totéž ukazuje dlouhodobý odhad počasí na další týdny.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 2°C, při velké oblačnosti během týdne 10 až 4°C
  • Nejvyšší teplota: 10 až 15°C, místy krátce 17°C
  • Průměrná teplota: 7 až 11°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, hory a západ až 40mm/cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Nízký tlak vzduchu převáží nad střední Evropou v dalších dnech. S ním spojená studená fronta přejde naše území v pondělí. Další systémy front  cyklonami budou v západním proudění následovat, zejména na konci týdne.

Závěr: Jarní počasí pozvolna

TIP: Sledujte Předpověď srážek od různých modelů na několik málo dnů dopředu a poté pro základní představu Výhled srážek s předpovědí na více dní dopředu až cca týden. Modelové mapy najdete například na webu modellzentrale.de.

Další týden přinese pokračování mírně jarního počasí. Převáží spíše více oblačnosti a občas se objeví srážky, které budou poměrně rovnoměrně rozloženy v týdnu. S tím, že četnější srážky očekáváme v závěru týdne. Srážky čekejme převážně v podobě deště, jen na horách půjde přechodně o smíšené či sněhové.