Čtyřicet stupňů stále ve hře, poté silné bouřky

Hodnocení článku

Druhá vlna vedra nás čeká právě na přelomu víkendu a nového týdne a zároveň tedy na přelomu měsíců. Na jihozápadě Evropy byly v minulých naměřeny zcela neobvykle vysoké a rekordní teploty, které významně přesáhly 40°C. U nás jsou teploty „mírnější“, avšak se zítra mohou 40°C opět hodně blížit. Takže je čtyřicet stupňů stále ve hře. Dosáhne teplota tentokrát této hodnoty? Jak vypadají prognózy na zítřek a na pondělí? A co se bude v počasí dít s příchodem studené fronty?

V neděli bude opět velké horko, překoná teploty dosavadních letos zatím nejvyšších 38.9°C?

Celý den zcela jasná obloha a příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Takové počasí bude panovat v neděli na celém území ČR. Příliv velmi teplého vzduchu bude opět silnější v Čechách, kde lze čekat velmi vysoké teploty. Horké počasí vydrží ale ještě v pondělí, kdy bude příliv velmi teplého vzduchu vrcholit před přechodem studené fronty. Tato ovlivní počasí v Čechách již brzo odpoledne, proto budou o něco vyšší teploty tentokrát dosaženy na jižní Moravě. Pravděpodobně budou o něco nižší než nedělní maxima v Čechách.

Nejvyšší teploty vystoupí v neděli v Čechách podobně jako ve středu (26.6.) na 34 až 38°C, numerický model Aladin slibuje například v aktuálním výstupu opět ojediněle 39°C. V pondělí to vypadá na maxima 33 až 37°C nejčastěji, o něco chladnější bude už západ či samotný severozápad Čech.

Obr. 1 Předpověď nejvyšších teplot pro ČR dle modelu Aladin na neděli 30.6.2019, zdroj: chmi.cz
Obr. 2 Předpověď nejvyšších teplot pro ČR dle modelu Aladin na pondělí 1.7.2019, zdroj: chmi.cz

S tímto počasím je spojeno též vysoké riziko vzniku požárů. Proto je nutné v těchto dnech, kdy začínají školní prázdniny a také dovolené a počasí vybízí k pobytu v přírodě, apelovat na maximální opatrnost s manipulací se zdroji ohně a se zabezpečením všeho, co může způsobit vznícení nebo výbuch (zapalovače v autě na sluníčku, dále též předměty které mohou způsobit vznícení – např. lupy, brýle a podobně). Též je nutné myslet na své zdraví, takže platí obecné zásady pro zmírnění následků vysokých teplot a silného slunečního svitu.

Vysoké teploty od 30.6.2019 11:00 do 1.7.2019 20:00

Po horku tradičně silné bouřky, zejména na Moravě

Poté budou dány velmi vhodné podmínky pro vznik silných bouřek, zejména tedy na východě země. Zemský povrch bude po posledních slunných a velmi teplých dnech či lépe řečeno týdnech velmi prohřátý a kontrast teplot bude před a za frontou relativně významný. Teploty budou před frontou velmi vysoké, poté dojde ke změně proudění. Lze čekat vysoké hodnoty energie dostupné pro konvekční činnost (CAPE) a také významnější střih větru, zejména v Čechách.

Na Moravě a ve Slezsku se budou během pondělí tvořit místy i velmi silné bouřky, které mohou produkovat kroupy, přívalové srážky s úhrny 30 až 50mm a také nárazy větru 20-25m/s, ojediněle vyšší. Tyto budou lokální, proto je třeba předpoklad brát plošněji pro Moravu a Slezsko a nikoli omezenější lokality. Přesnější předpověď konvekce bude k dispozici v pondělí ráno.

Silné bouřky 1.7.2019 od 13:00, zejména na Moravě a ve Slezsku, pokračovat budou i v noci na úterý 2.7.

Bude v ČR zítra více než ve středu 26.6. (38.9°C)? Bude dosaženo 40.0°C? Nebo snad tentokrát bude pokořen absolutní rekord v ČR 40.4°C? Více na stránce Absolutní extrémy počasí.

Pro další informace s přehledem o vývoji prvku teploty vzduchu na nejbližší dny sledujte naší stránku Předpověď teploty. Též můžete sledovat numerické modely, například na stránce wetterzentrale.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality