Čtyřicet stupňů stále ve hře, poté silné bouřky

Druhá vlna vedra nás čeká právě na přelomu víkendu a nového týdne a zároveň tedy na přelomu měsíců. Na jihozápadě Evropy byly v minulých naměřeny zcela neobvykle vysoké a rekordní teploty, které významně přesáhly 40°C. U nás jsou teploty „mírnější“, avšak se zítra mohou 40°C opět hodně blížit. Dosáhnout tentokrát této hodnoty? Jak vypadají prognózy na zítřek a na pondělí? A co se bude v počasí dít s příchodem studené fronty?

V neděli bude opět velké horko, překoná teploty dosavadních letos zatím nejvyšších 38.9°C?

Celý den zcela jasná obloha a příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Takové počasí bude panovat v neděli na celém území ČR. Příliv velmi teplého vzduchu bude opět silnější v Čechách, kde lze čekat velmi vysoké teploty. Horké počasí vydrží ale ještě v pondělí, kdy bude příliv velmi teplého vzduchu vrcholit před přechodem studené fronty. Tato ovlivní počasí v Čechách již brzo odpoledne, proto budou o něco vyšší teploty tentokrát dosaženy na jižní Moravě. Pravděpodobně budou o něco nižší než nedělní maxima v Čechách.

Nejvyšší teploty vystoupí v neděli v Čechách podobně jako ve středu (26.6.) na 34 až 38°C, numerický model Aladin slibuje například v aktuálním výstupu opět ojediněle 39°C. V pondělí to vypadá na maxima 33 až 37°C nejčastěji, o něco chladnější bude už západ či samotný severozápad Čech.

Obr. 1 Předpověď nejvyšších teplot pro ČR dle modelu Aladin na neděli 30.6.2019, zdroj: chmi.cz
Obr. 2 Předpověď nejvyšších teplot pro ČR dle modelu Aladin na pondělí 1.7.2019, zdroj: chmi.cz

S tímto počasím je spojeno též vysoké riziko vzniku požárů. Proto je nutné v těchto dnech, kdy začínají školní prázdniny a také dovolené a počasí vybízí k pobytu v přírodě, apelovat na maximální opatrnost s manipulací se zdroji ohně a se zabezpečením všeho, co může způsobit vznícení nebo výbuch (zapalovače v autě na sluníčku, dále též předměty které mohou způsobit vznícení – např. lupy, brýle a podobně). Též je nutné myslet na své zdraví, takže platí obecné zásady pro zmírnění následků vysokých teplot a silného slunečního svitu.

Vysoké teploty od 30.6.2019 11:00 do 1.7.2019 20:00

Po horku tradičně silné bouřky, zejména na Moravě

Poté budou dány velmi vhodné podmínky pro vznik silných bouřek, zejména tedy na východě země. Zemský povrch bude po posledních slunných a velmi teplých dnech či lépe řečeno týdnech velmi prohřátý a kontrast teplot bude před a za frontou relativně významný. Teploty budou před frontou velmi vysoké, poté dojde ke změně proudění. Lze čekat vysoké hodnoty energie dostupné pro konvekční činnost (CAPE) a také významnější střih větru, zejména v Čechách.

Na Moravě a ve Slezsku se budou během pondělí tvořit místy i velmi silné bouřky, které mohou produkovat kroupy, přívalové srážky s úhrny 30 až 50mm a také nárazy větru 20-25m/s, ojediněle vyšší. Tyto budou lokální, proto je třeba předpoklad brát plošněji pro Moravu a Slezsko a nikoli omezenější lokality. Přesnější předpověď konvekce bude k dispozici v pondělí ráno.

Silné bouřky 1.7.2019 od 13:00, zejména na Moravě a ve Slezsku, pokračovat budou i v noci na úterý 2.7.

Bude v ČR zítra více než ve středu 26.6. (38.9°C)? Bude dosaženo 40.0°C? Nebo snad tentokrát bude pokořen absolutní rekord v ČR 40.4°C?

Poslední články

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: