Déšť v sobotu přinese Lorenzo

Hodnocení článku

Původně atlantický hurikán můžeme sledovat na satelitních snímcích, radarových snímcích i synoptických analýzách již téměř od počátku tohoto týdne. Zatímco přes střední Evropu postupovala tlaková níže “Mortimer”, jejíž jméno v pondělí a úterý proběhlo médii v souvislosti s dalším, v této chladné části roku prvním, silným větrem s výskytem většího množství škod i mimo horské oblasti, tak se v Atlantiku vyskytovala tropická cyklona zvaná “Lorenzo” a přinášela typické extrémní projevy počasí hodné hurikánu. Při postupu k Evropě níže slábla a stala se typickou tlakovou níží středního a východního Atlantiku. Déšť v sobotu přinese Lorenzo.

Z předpovědních situací bylo možno již říci, že na konci týdne postoupí do centrální Evropy a ovlivní tedy i počasí u nás. Nepřinese k nám ovšem silný vítr jako pondělní níže. Půjde o značně zesláblou a nijak hlubokou cyklonu, jedná se o běžnou tlakovou níži, které v tomto období ze západní Evropy běžně postupují do centrální Evropy a se systémy front na ně vázanými ovlivňují počasí u nás.

V sobotu bude deštivo, vody letos ale není nikdy dost

Od dnešního večera začne od jihozápadu až západu pršet a to na celém území ČR. Místy budou srážky trvalejší. Déšť bude převládat v noci i zítra po většinu dne. Odpoledne budou srážky ustávat na JZ/Z, večer pak jinde kromě východní části území. Na jihozápadě se stačí protrhat i oblačnost, ale to až později večer, již bude většinou tma. Déšť v sobotu přinese Lorenzo. Okluzní fronta spojená se zmíněnou níží přinese vláhu na celé území, za páteční večer, noc na sobotu a většinu soboty spadne v ČR zhruba od 3 do 20mm srážek, místy až kolem 30mm, zejména na horách.

Současně bude zima, od severu k nám zesílí příliv studeného vzduchu. Maximální teploty čekejme většinou do 11°C, na JV bude až 14°C. I v dalších dnech bude zima a ráno i mráz. Velmi studená rána budou souviset s ubýváním oblačnosti. Za cyklonou bude přes centrální Evropu přecházet tlaková výše. Bude slunečno, ráno místy s mlhami a nízkou oblačností. Ale bude zima a to nejen v noci a ráno. Mrznout bude na počátku nového týdne i v nížinách nejen při zemi.

Očekávané minimální teploty od neděle:

Ne 6.10.: 6 až 2°C a místy mrazíky, v Čechách ovšem +4 až -1°C a četné mrazíky

Po 7.10.: +1 až -3°C

Út 8.10.: +1 až -3°C

Od středy se mírně oteplí, neboť opět přibude oblačnosti a postupně se dostaví též srážky. Sledujte vývoj tlaku synoptických útvarů na naší stránce Předpověď tlaku.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality