PočasíPředpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Déšť v sobotu přinese Lorenzo

Hodnocení článku

Původně atlantický hurikán můžeme sledovat na satelitních snímcích, radarových snímcích i synoptických analýzách již téměř od počátku tohoto týdne. Zatímco přes střední Evropu postupovala tlaková níže “Mortimer”, jejíž jméno v pondělí a úterý proběhlo médii v souvislosti s dalším, v této chladné části roku prvním, silným větrem s výskytem většího množství škod i mimo horské oblasti, tak se v Atlantiku vyskytovala tropická cyklona zvaná “Lorenzo” a přinášela typické extrémní projevy počasí hodné hurikánu. Při postupu k Evropě níže slábla a stala se typickou tlakovou níží středního a východního Atlantiku. Déšť v sobotu přinese Lorenzo.

Z předpovědních situací bylo možno již říci, že na konci týdne postoupí do centrální Evropy a ovlivní tedy i počasí u nás. Nepřinese k nám ovšem silný vítr jako pondělní níže. Půjde o značně zesláblou a nijak hlubokou cyklonu, jedná se o běžnou tlakovou níži, které v tomto období ze západní Evropy běžně postupují do centrální Evropy a se systémy front na ně vázanými ovlivňují počasí u nás.

Počasí na 1. týden 2024. Déšť v sobotu přinese Lorenzo. Kapky vody po trvalém dešti na větvi borovice.

V sobotu bude deštivo, vody letos ale není nikdy dost

Od dnešního večera začne od jihozápadu až západu pršet a to na celém území ČR. Místy budou srážky trvalejší. Déšť bude převládat v noci i zítra po většinu dne. Odpoledne budou srážky ustávat na JZ/Z, večer pak jinde kromě východní části území. Na jihozápadě se stačí protrhat i oblačnost, ale to až později večer, již bude většinou tma. Déšť v sobotu přinese Lorenzo. Okluzní fronta spojená se zmíněnou níží přinese vláhu na celé území, za páteční večer, noc na sobotu a většinu soboty spadne v ČR zhruba od 3 do 20mm srážek, místy až kolem 30mm, zejména na horách.

Současně bude zima, od severu k nám zesílí příliv studeného vzduchu. Maximální teploty čekejme většinou do 11°C, na JV bude až 14°C. I v dalších dnech bude zima a ráno i mráz. Velmi studená rána budou souviset s ubýváním oblačnosti. Za cyklonou bude přes centrální Evropu přecházet tlaková výše. Bude slunečno, ráno místy s mlhami a nízkou oblačností. Ale bude zima a to nejen v noci a ráno. Mrznout bude na počátku nového týdne i v nížinách nejen při zemi.

Očekávané minimální teploty od neděle:

Ne 6.10.: 6 až 2°C a místy mrazíky, v Čechách ovšem +4 až -1°C a četné mrazíky

Po 7.10.: +1 až -3°C

Út 8.10.: +1 až -3°C

Od středy se mírně oteplí, neboť opět přibude oblačnosti a postupně se dostaví též srážky. Sledujte vývoj tlaku synoptických útvarů na naší stránce Předpověď tlaku.