Říjen 2019 bude teplotně vyrovnaný a vlhký

()

Říjen 2019 bude teplotně vyrovnaný. Druhý podzimní měsíc by měl podle nejnovějších prognóz odpovídat normálním hodnotám pro naše území v tuto dobu co se týče teplot. Dobrou zprávou je po suchém létě, že srážek by mělo spadnout více než je obvyklé. Více srážek bude zejména v první polovině měsíce, ve druhé by jich mělo být o něco méně.

Naděje na vydařenou houbařskou sezónu i v nížinách

I tam, kde doposud spadlo srážek málo, že pořádně nepropršela ani vegetace v lese, by v říjnu měly začít růst houby o poznání více. To díky častějším srážkám, které by mohly být i déletrvající než doposud. Srážkově bohatší počasí slibuje současný výhled počasí na další období měsíce.

Obr. 1 Odchylky srážek od normálu, modely slibují srážkově bohatší počasí než bývá dle normálu

Více srážek bude v první polovině měsíce, poté jich mírně ubude, ale budou se vyskytovat relativně rovnoměrně v čase, takže by v každém týdnu mělo spadnout průměrné množství srážek co spadnout ke konci října v ČR má. Teploty budou o něco nižší během prvních dnů října, poté se mírně zvýší. Po polovině října by měly klesat, na konci měsíce se pokles zastaví. Vyplývá to ze statistického přehledu vývoje počasí od ČHMÚ. Numerické modely slibují teplotně průměrné až maximálně slabě nadprůměrné počasí s velmi vysokou mírou pravděpodobnosti. Srážkově celkově bohatší počasí s nižší mírou pravděpodobnosti. Říjen 2019 bude teplotně vyrovnaný.

Celá předpověď je na stránce Výhled na měsíc. Modelové mapy najdete například na stránce cpc.ncep.noaa.gov.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.