Říjen 2019 bude teplotně vyrovnaný a vlhký

Druhý podzimní měsíc by měl podle nejnovějších prognóz odpovídat normálním hodnotám pro naše území v tuto dobu co se týče teplot. Dobrou zprávou je po suchém létě, že srážek by mělo spadnout více než je obvyklé. Více srážek bude zejména v první polovině měsíce, ve druhé by jich mělo být o něco méně.

Naděje na vydařenou houbařskou sezónu i v nížinách

I tam, kde doposud spadlo srážek málo, že pořádně nepropršela ani vegetace v lese, by v říjnu měly začít růst houby o poznání více. To díky častějším srážkám, které by mohly být i déletrvající než doposud. Srážkově bohatší počasí slibuje současný výhled počasí na další období měsíce.

Obr. 1 Odchylky srážek od normálu, modely slibují srážkově bohatší počasí než bývá dle normálu

Více srážek bude v první polovině měsíce, poté jich mírně ubude, ale budou se vyskytovat relativně rovnoměrně v čase, takže by v každém týdnu mělo spadnout průměrné množství srážek co spadnout ke konci října v ČR má. Teploty budou o něco nižší během prvních dnů října, poté se mírně zvýší. Po polovině října by měly klesat, na konci měsíce se pokles zastaví. Vyplývá to ze statistického přehledu vývoje počasí od ČHMÚ. Numerické modely slibují teplotně průměrné až maximálně slabě nadprůměrné počasí s velmi vysokou mírou pravděpodobnosti. Srážkově celkově bohatší počasí s nižší mírou pravděpodobnosti.

Celá předpověď je na stránce Výhled na měsíc.

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.