PočasíPrognózy počasíSezónní výhledy

Říjen 2019 bude teplotně vyrovnaný a vlhký

Hodnocení článku

Říjen 2019 bude teplotně vyrovnaný. Druhý podzimní měsíc by měl podle nejnovějších prognóz odpovídat normálním hodnotám pro naše území v tuto dobu co se týče teplot. Dobrou zprávou je po suchém létě, že srážek by mělo spadnout více než je obvyklé. Více srážek bude zejména v první polovině měsíce, ve druhé by jich mělo být o něco méně.

Naděje na vydařenou houbařskou sezónu i v nížinách, říjen 2019 bude teplotně vyrovnaný a vlhký

I tam, kde doposud spadlo srážek málo, že pořádně nepropršela ani vegetace v lese, by v říjnu měly začít růst houby o poznání více. To díky častějším srážkám, které by mohly být i déletrvající než doposud. Srážkově bohatší počasí slibuje současný výhled počasí na další období měsíce. -od toho si můžeme slibovat vhodné podmínky pro růst hub. Hlavní houbařská sezóna v podobě sběru typických podzimních hub by se díky tomu mohla tedy vydařit. Teplotně bude vyrovnaná, nemělo by dojít k zásadním ochlazení s rizikem například přízemního mrazu.

Říjen 2019 bude teplotně vyrovnaný a vlhký. Odchylky srážek na říjen.
Obr. 1 Říjen 2019 bude vlhký. Odchylky srážek od normálu, modely slibují srážkově bohatší počasí než bývá dle normálu

Více srážek bude v první polovině měsíce, poté jich mírně ubude, ale budou se vyskytovat relativně rovnoměrně v čase, takže by v každém týdnu mělo spadnout průměrné množství srážek co spadnout ke konci října v ČR má. Teploty budou o něco nižší během prvních dnů října, poté se mírně zvýší. Po polovině října by měly klesat, na konci měsíce se pokles zastaví. Vyplývá to ze statistického přehledu vývoje počasí od ČHMÚ. Numerické modely slibují teplotně průměrné až maximálně slabě nadprůměrné počasí s velmi vysokou mírou pravděpodobnosti. Srážkově celkově bohatší počasí s nižší mírou pravděpodobnosti. Říjen 2019 bude teplotně vyrovnaný.

Celá předpověď je na stránce Výhled na měsíc. Modelové mapy najdete například na stránce cpc.ncep.noaa.gov.