Extrémní počasíPočasíPředpověď srážekPředpověď teplotyPředpověď větruPrognózy počasí

Větrno a obleva na horách

Hodnocení článku

Opět lze v nejbližších dnech čekat na našem území význačnější počasí. Od dnešního dne do noci na pátek bude hodně foukat a pršet, včetně horských oblastí. Bude větrno a obleva na horách. V souvislosti s významným oteplením bude docházet k tání sněhu v horských oblastech. Toto tání urychlí čerstvý vítr a zejména vydatnější déšť. Srážky budou opět v silném proudění nejvýznamnější právě od vyšších poloh, zejména na návětří hor. Vodní toky pramenící v horských a podhorských oblastech budou na tání a srážky reagovat i významnějšími vzestupy hladin.

Nejsilnější vítr i nejvyšší teplota ve čtvrtek

Větrné počasí panuje od dnešního dne a setkávat se s ním budeme zítra i ve čtvrtek. Právě ve čtvrtek by měl být vítr významněji nárazový. Nárazy větru mohou ve čtvrtek dosáhnout i mimo hory hodnot kolem 25m/s (obr. 1). Dnes a zítra budou nárazy více lokální a spíše do 20m/s, jen na horách 25m/s. Ve čtvrtek večer bude vítr definitivně slábnout. Ve čtvrtek bude také velmi teplo, nicméně pocitově nám příliš příjemně nebude. Brzká jarní oteplení i ta zimní jsou totiž prakticky vždy doprovázena čerstvým prouděním. Silný vítr bude naši pocitovou teplotu značně snižovat, i když více se ochlazování větrem projevuje za nižší teploty vzduchu. Více o ochlazování větrem se dozvíte v článku Wind chill a Heat index, aneb pocitová teplota.

Předpokládaná maximální teplota vystoupí v ČR ve středu v oblasti za teplou frontou na 9 až 13°C, v jižní části republiky až na 16°C. Tam by mělo být méně srážek. Velmi teplá bude noc na čtvrtek, v teplém sektoru za čerstvého větru a velké oblačnosti budou minima teploty kolem 8-10°C. Ve čtvrtek lze čekat zřejmě zatím nejteplejší den letošního roku s maximální teplotou 12 až 16°C, na jihu území až 20°C. V jižní části republiky bude opět méně srážek a také se tam objeví nějaký sluneční svit. Též lze čekat ale větrné počasí, byť v této oblasti ne tak významně.

Na horách vydatný déšť od noci na středu do čtvrtečního večera

Na horách budou srážky trvalé a vydatnější, v uvedeném období též dešťové. V noci na zítřek spadne v ČR většinou do 10-12mm srážek, na horách to bude ale v Čechách 10 až 25mm srážek. Za středu a noc na čtvrtek spadne kromě jižních částí území 3 až 20mm, lokálně a to hlavně na horách až 30mm srážek (obr. 2-4). Ve čtvrtek k večeru a v noci na pátek lze čekat další srážky a to na studené frontě systému. To se bude již ochlazovat a na horách začne opět sněžit.

Větrno a obleva na horách. Akumulace srážek na 10. - 12.3.2020 podle modelu HIRLAM.

Obr. 1 Suma srážek do 12.3.2020 7h dle modelu HIRLAM, zdroj: wetterzentrale.de

Akumulace srážek na 10. - 12.3.2023 podle modelu ICON.

Obr. 2 Suma srážek do 12.3.2020 7h dle modelu ICON, zdroj: wetterzentrale.de

Sledujte očekávané srážky pro nejbližší dobu dle základních modelů na naší stránce Předpověď srážek.

Vzestupy hladin horských toků

Na Šumavě, v Jizerských, Orlických horách a v Krkonoších je nutné očekávat během noci na středu a ve středu vzestupy hladin horských a podhorských toků. Půjde o reakci toků na vydatný déšť v kombinaci s urychleným táním sněhu na horách. Vzestupy hladin toků lze čekat spíše na nižší SPA, v případě Šumavy ojediněle i na vyšší SPA s možností překročení 2.SPA a ojedinělého krátkého dosažení 3.SPA. Půjde zejména o toky v povodí Otavy a Blanice v případě Šumavy, dále o horní Labe, Jizeru a její přítoky v oblasti hor. Též o oblast horní Tiché a Divoké Orlice. Významný vzestup se očekává zejména na šumavské Vydře (obr. 5).

Předpověď vodního stavu řeky Vydry v profilu Modrava - březen 2020.

Obr. 3 Vývoj stavu v profilu Modrava na Vydře a jeho modelová předpověď z 10.3.2020, zdroj: hydro.chmi.cz

Modelová předpověď ukazuje typický vývoj povodně na malém vodním toku v horské oblasti.

Proč bude větrno a deštivo?

Předpověď synoptické situace pro Evropu na 11.3.2020.

Obr. 4 Synoptická předpovědní situace na 11.3.2020 13 SEČ, zdroj: dwd.de/met.fu-berlin.de

Za silný vítr, oblevu a významné srážky bude moci opět systém front ve spojení s tlakovou níží. Tato nese nyní název “Gisela”. Větrno a deštivo bude cyklona přinášet v nejbližších dnech nejen na našem území, o poznání více srážek spadne na severozápadě Evropy a Německa. Cyklona bude mít nad severní Evropou více středů a bude směřovat dále k severovýchodu.

Počasí u nás ovlivní zejména svým systémem front s vazbou ke každému středu. Teplá fronta přinese déšť v noci na zítřek, postupně i do hor. Frontální rozhraní, které se bude nad centrální Evropou vlnit ve středu a v noci na čtvrtek bude zdrojem dalších srážek. Ty budou i dosti vydatné. A poslední, méně významné, srážky přijdou s přechodem studené fronty ve čtvrtek večer. To se začne ochlazovat a na horách sněžit.

Větrno a obleva na horách skončí tedy během noci na pátek a v pátek. Od vyšších poloh bude v pátek sněžit. Vzestupy toků lze poté čekat dále na středních a dolních tocích, na horních tocích půjde o strmé poklesy stavů. Chladnější počasí přetrvá i v sobotu, kdy se opět i v nížinách setkáme v přeháňkách se sněhovými krupkami.