Prognózy počasíTýdenní výhledy

Inverzní počasí převládne

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Inverzní ráz počasí převládne. Počasí bude teplotně proměnlivé jak mezi vyššími a nižšími polohami, tak případně i místy bez většího rozdílu nadmořské výšky. Často budou vznikat, postupně se v nižších polohách trvale udržovat mlhy a nízká oblačnost. Mlhy budou v noci a ráno často vzhledem k nízké teplotě mrznoucí. Sníh, který na horách napadl v minulých dnech, se tedy vlivem teplejšího počasí přes den neudrží.

Týden 23. až 29.11.2020

Předpověď

Častá teplotní inverze. Před deseti lety trvala inverze i přes měsíc. Mlha, inverzní počasí převládne.

V posledním listopadovém týdnu budou krajinu v ČR halit mim hory často mlhy, které budou i mrznoucí s tvorbou námrazy. mlhy mohou být trvalé a významně snižovat dohlednost, vzhledem k očekávané teploty tedy též působit namrzání nešetřených povrchů. Vzhledem k výskytu tohoto rázu počasí bez významnějšího proudění a s trvalými přízemními inverzemi teploty je nutné čekat zhoršenou kvalitu ovzduší. Srážky budou výjimečné a přinese je prakticky jen studená fronta v pondělí, což bude ještě den bez teplotní inverze. Ta započne ve svém vzniku v noci na úterý. Dále se mohou objevit srážky v podobě mrholení či vzhledem k teplotě případně slabého sněžení z nízké oblačnosti.

Teplota vzduchu bude rozdílná. Zpravidla bude teplý vzduch pronikat do vyšších poloh, proto tam bude slunečno a o poznání tepleji než v údolích a nížinách. Ale teplota se může lišit i jinde, tedy mezi nadmořskými výškami podobné úrovně (například v rámci středních poloh). Tam může místy pronikat teplý vzduch a v takovém případě bude oblačnosti málo a podstatně tepleji než v místě málo vzdáleném v rámci podobné nadmořské výšky. Je to pro toto období typická situace. A inverzní počasí převládne po většinu týdne. Teplota vzduchu bude během týdne stále klesat a modely slibují na konec týdne konec inverze a celkově ochlazení (zejména tedy na horách). Maxima teploty budou již jen slabě nad bodem mrazu, počasí bude tedy zimní.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: +1 až -4°C při vyjasnění ojediněle méně, naopak při oblačnosti spíše kolem +1°C. Nejvyšší teplota: 3 až 8°C a při oblačnosti či mlze kolem 3°C, stejně jako na konci týdne. Průměrná teplota: 1 až 5°C (rozdíly). Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 0 až 5mm. Shrnutí období: Významně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Inverzní počasí převládne

Po přechodu studené fronty v pondělí se přesune nad centrální Evropu tlaková výše. Vznikne teplotní inverze a teplejší vzduch bude pronikat převážně do vyšších hladin atmosféry. Tlaková výše bude určujícím tlakovým útvarem pro počasí u nás v dalších dnech. Další studená fronta, která ukončí teplotní inverzi, přejde ke konci týdne. Do centra Evropy bude pronikat studený vzduch.

Mapy výstupů numerických modelů je možné včetně předpovědi přízemní teploty v 5cm nad povrchem sledovat na stránce wetter3.de. Tento přehled bude aktualizován výhledy na týden. Jaké počasí bude v ČR v konkrétní den podrobněji najdete na stránce Předpověď na den.