Předpověď srážekPrognózy počasí

Kdy pořádně zaprší?

Hodnocení článku

Sucho a nebezpečí požárů, které se stalo bohužel v některých oblastech realitou a nejen hrozbou. Průtoky vodních toků četněji pod stavy sucha, nedostatečná cirkulace vody, sinice v přehradách. Otázka proto nyní zní kdy pořádně zaprší? Příroda si nepoměr určitě srovná a to vždy, otázkou je ovšem kdy. Podíváme se na předpověď srážek do nejbližších dnů. V současné době se v ČR vyskytují lokální přeháňky či bouřky, které sucho nijak nezmírní. Pouze sníží v dané lokalitě požární riziko a přinesou určité nasycení nejsvrchnější vrstvy půdy, které se odbourá v této době spolehlivě a brzy slunečním svitem s vyšší teplotou vzduchu. Srážková činnost je během léta velmi důležitá, avšak často  měnícím se klimatem chybí. Výsledek se dostaví v podobě četných negativních vlivů.

Kdy pořádně zaprší? Četnější bouřky v pátek a sobotu

I silné bouřky můžeme očekávat během pátku a noci na sobotu. Tyto přinesou lokálně i extrémní srážky a určitě, byť půjde o prudkou srážkovou činnost, tak zlepší situaci se suchem. Minimálně tím půdním ve svrchní vrstvě, které ovlivňuje současnou hrozbu požárů i jeden velký probíhající požár. Na srážky si sice ještě chvíli počkáme, ale důležité je, že hlavní sucho zmírní. Bouřky mohou ovšem působit jiné negativní důsledky, které s nimi vždy spojujeme, Půjde o extrémní spad srážek za kratší čas – přívalové srážky. Dále o krupobití a také o silné nárazy větru, které mohou některé bouřky doprovázet.

Kdy pořádně zaprší? Akumulace srážek za 24 hodin do 30.7.2022 8h.

Obr. 1 Kdy pořádně zaprší? Akumulace srážek za 24 hodin v pátek a noci na sobotu, zdroj: pivotalweather.com

Srážková činnost v podobě přeháněk a bouřek započne během pátku. Příčinou bude zvlněné frontální rozhraní spojené s cyklonou, které se přesune přes střední Evropu (obr. 2). Ale kdy pořádně zaprší? Na podobnou situaci, která by přinesla významnější a četnější srážky z hlediska naší republiky a okolí čekáme již dlouho. Momentálně slibují numerické modely i vyšší úhrny srážek za denní či dvoudenní období. Avšak ty vyšší spadnou spíše lokálně.

V sobotu se srážková činnost rozhraní přesune k východu a severovýchodu, kde budou pokračovat i silné bouřky. Spadne lokálně opět i více srážek. I za kratší čas to bude v bouřkách 10 až 35mm, ojediněle 50mm srážek. Půjde o hlavní srážky týdne. Vodní kapacita v půdě je v nižších polohách velmi nízká, tyto srážky by měly situaci mírně zlepšit. Průtoky vodních toků četněji klesají v měrných stanicích na a pod stavy sucha. Z tohoto pohledu se dlouhodoběji situace touto epizodou srážek nezlepší. Teplota vzduchu na počátku nového týdne zaznamená opět vzestup a dosáhne tropických hodnot.

Obr. 2 Synoptická situace na pátek 29.7.2022, zdroj: dwd.de