Kdy pořádně zaprší?

Hodnocení článku

Sucho a nebezpečí požárů, které se stalo bohužel v některých oblastech realitou a nejen hrozbou. Průtoky vodních toků četněji pod stavy sucha, nedostatečná cirkulace vody, sinice v přehradách. Otázka proto nyní zní kdy pořádně zaprší? Příroda si nepoměr určitě srovná a to vždy, otázkou je ovšem kdy. Podíváme se na předpověď srážek do nejbližších dnů. V současné době se v ČR vyskytují lokální přeháňky či bouřky, které sucho nijak nezmírní. Pouze sníží v dané lokalitě požární riziko a přinesou určité nasycení nejsvrchnější vrstvy půdy, které se odbourá v této době spolehlivě a brzy slunečním svitem s vyšší teplotou vzduchu. Srážková činnost je během léta velmi důležitá, avšak často  měnícím se klimatem chybí. Výsledek se dostaví v podobě četných negativních vlivů.

Četnější bouřky v pátek a sobotu

I silné bouřky můžeme očekávat během pátku a noci na sobotu. Tyto přinesou lokálně i extrémní srážky a určitě, byť půjde o prudkou srážkovou činnost, tak zlepší situaci se suchem. Minimálně tím půdním ve svrchní vrstvě, které ovlivňuje současnou hrozbu požárů i jeden velký probíhající požár. Na srážky si sice ještě chvíli počkáme, ale důležité je, že hlavní sucho zmírní. Bouřky mohou ovšem působit jiné negativní důsledky, které s nimi vždy spojujeme, Půjde o extrémní spad srážek za kratší čas – přívalové srážky. Dále o krupobití a také o silné nárazy větru, které mohou některé bouřky doprovázet.

Obr. 1 Akumulace srážek za 24 hodin v pátek a noci na sobotu, zdroj: pivotalweather.com

Srážková činnost v podobě přeháněk a bouřek započne během pátku. Příčinou bude zvlněné frontální rozhraní spojené s cyklonou, které se přesune přes střední Evropu (obr. 2). Na podobnou situaci, která by přinesla významnější a četnější srážky z hlediska naší republiky a okolí čekáme již dlouho. Momentálně slibují numerické modely i vyšší úhrny srážek za denní či dvoudenní období. Avšak ty vyšší spadnou spíše lokálně.

V sobotu se srážková činnost rozhraní přesune k východu a severovýchodu, kde budou pokračovat i silné bouřky. Spadne lokálně opět i více srážek. I za kratší čas to bude v bouřkách 10 až 35mm, ojediněle 50mm srážek. Půjde o hlavní srážky týdne. Vodní kapacita v půdě je v nižších polohách velmi nízká, tyto srážky by měly situaci mírně zlepšit. Průtoky vodních toků četněji klesají v měrných stanicích na a pod stavy sucha. Z tohoto pohledu se dlouhodoběji situace touto epizodou srážek nezlepší. Teplota vzduchu na počátku nového týdne zaznamená opět vzestup a dosáhne tropických hodnot.

Obr. 2 Synoptická situace na pátek 29.7.2022, zdroj: dwd.de

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality