Předpověď teplotyPrognózy počasí

Kdy skončí mlhavé počasí?

Hodnocení článku

Kdy skončí mlhavé počasí se už po minulých dnech, včetně těch víkendových, asi ptáte. Dnes panují přes den méně vhodné podmínky pro vznik mlh na základě zesílení proudění, tedy jihovýchodního větru. Mlhy se postupně rozpustí, až na úplné výjimky. Rychlejší proudění jim totiž nesvědčí, na obloze tak máme slunečno i v nižších polohách. Synoptická situace se ale zatím nezměnila. Kdy k tomu dojde a skončí inverzní počasí, na to poskytne odpověď tento článek. Frontální oblačnost a tedy změna je už hodně blízko, kdy skončí mlhavé počasí?

Dnešní slunečné počasí si užijte, protože v noci na zítřek nastanou opět vhodné podmínky pro vznik četnějších mlh. A poté, během úterý, začne už přibývat frontální oblačnost. Avizovaná změna v polovině týdne nastane. Nějakou zásadní změnu zejména teploty ovšem nečekáme, jak už naznačujeme v článku Žádné zásadní ochlazení nenastane. Půjde o pozvolné a v tuto dobu běžné ochlazování. Významné se může zdát jen ve vyšších výškách, kde vlivem inverze bylo i přes 15°C.

Kdy skončí mlhavé počasí? Tepleji i na přelomu měsíců. Podzimní ráno s rozpouštějící se mlhou.

Kdy skončí mlhavé počasí? Ochladí se hlavně na horách po skončení inverze

Už o víkendu bylo na horách i kolem 15°C, například na šumavském Březníku. Ráno tam teplota klesla ale pod -5°C. Takže řekněme něco za něco a inverze má na horách i své nevýhody, při jasné obloze se v údolích totiž za dlouhých nocí značně ochladí. O víkendu panovaly ale i lokální rozdíly teploty vzduchu v obdobných nadmořských výškách. Teplotní inverzi ukončí přechod frontální vlny v polovině týdne. Do té doby se bude tlaková výše odsouvat k východu až severovýchodu a postupně ztrácet vliv na počasí u nás. Zítra ještě ale inverzní počasí převáží. Teplota ve výšce se bude ale v dalších dnech stále snižovat. Inverze tak pomalu končí, zatím prognózy nenaznačují, že by se měla obnovit. Počasí očekáváme od poloviny týdne výhledově spíše cyklonální s přechodem systémů front a teplota vzduchu a začne udržovat kolem normálu pro začátek druhé poloviny listopadu u nás.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Út 15.11.: 7 až 11°C, na Z/SZ kolem 7°C

St 16.11.: 7 až 11°C, na SV/V kolem 5°C

Čt 17.11.: 6 až 10°C, na SV/V kolem 4°C

Pá 18.11.: 4 až 8°C

So 19.11.: 4 až 8°C

Ne 20.11.: 3 až 7°C

Nejnižší noční teplota klesne na SV/V a ke konci týdne místy i jinde pod nulu, nejčastěji na +3 až -3°C. Očekáváme tedy i v nižších nadmořských výškách mráz ve dvou metrech nad zemským povrchem. Předpověď vykazuje zatím vyšší nejistotu, proto vývoj teploty od pátku bude nutné upřesnit. Zatím to vypadá, že po polovině týdne na severovýchodě a východě území a na konci týdne i jinde se objeví na horách sněhové srážky.