Konec srpna a klimatologického léta letní až tropický

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Lze čekat konec srpna a klimatologického léta letní. 

Týden 26.8. až 1.9.2019

Náš komentář

V posledních srpnových dnech a zároveň dnech klimatologického léta budou teploty vysoké a srážky pouze lokální a konvekční, sucho se tak opět prohloubí. Další důkaz, proč nebrat předpovědi ze začátku měsíce na jeho konec nijak vážně.

METEO AKTUALITY

Předpověď

Ač původně to vypadalo na chladnější konec srpna a některá média udělala tuto předpověď ještě “katastrofálnější”, bude konec srpna dosti teplý. Teploty budou v posledních dnech často až tropické, místy budou tropickou hodnotu 30°C překračovat. Sluneční svit bude častý a srážky se budou odehrávat pouze velmi lokálně v přeháňkách a častěji také bouřkách. I když může v bouřkách spadnout i více srážek, pouze lokálně a tedy téměř nulovým hydrologickým efektem. I proto se bude sucho zvýrazňovat a vláhy v půdě převážně ubývat.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 20 až 15°C, ke konci týdne krátce 18 až 13°C.

Nejvyšší teploty 27 až 33°C, krátce ke konci týdne 25 až 30°C

Průměrné teploty 19 až 25°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 20-50mm, ojediněle kolem 60mm.

Shrnutí

Týden bude o poznání teplejší než minulé dva a srážky budou opět více lokální, ale nelze čekat zcela suché počasí. Jen budou opět v ČR místa s minimálními srážkami i místa, kde jich spadne za týden celkem hodně.

Období bude:

teplotně mírně nadprůměrné,

srážkově průměrné až podprůměrné.

Synoptická situace

Na naše území bude po většinu týdne pronikat teplý až velmi teplý a vlhčí vzduch. Po polovině týdne přejde přes naše území slabá studená fronta.

Prognóza je upřesňována každý den čerstvou předpovědí počasí na druhý den. Modelové mapy jako výstupy základních numerických modelů na další hodiny i dny dopředu najdete na mnoha stránkách internetu. Například na stránce pivotalweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality