Konec srpna a klimatologického léta letní až tropický

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne.

Týden 26.8. až 1.9.2019

Náš komentář

V posledních srpnových dnech a zároveň dnech klimatologického léta budou teploty vysoké a srážky pouze lokální a konvekční, sucho se tak opět prohloubí. Další důkaz, proč nebrat předpovědi ze začátku měsíce na jeho konec nijak vážně.

METEO AKTUALITY

Předpověď

Ač původně to vypadalo na chladnější konec srpna a některá média udělala tuto předpověď ještě “katastrofálnější”, bude konec srpna dosti teplý. Teploty budou v posledních dnech často až tropické, místy budou tropickou hodnotu 30°C překračovat. Sluneční svit bude častý a srážky se budou odehrávat pouze velmi lokálně v přeháňkách a častěji také bouřkách. I když může v bouřkách spadnout i více srážek, pouze lokálně a tedy téměř nulovým hydrologickým efektem. I proto se bude sucho zvýrazňovat a vláhy v půdě převážně ubývat.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 20 až 15°C, ke konci týdne krátce 18 až 13°C.

Nejvyšší teploty 27 až 33°C, krátce ke konci týdne 25 až 30°C

Průměrné teploty 19 až 25°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 20-50mm, ojediněle kolem 60mm.

Shrnutí

Týden bude o poznání teplejší než minulé dva a srážky budou opět více lokální, ale nelze čekat zcela suché počasí. Jen budou opět v ČR místa s minimálními srážkami i místa, kde jich spadne za týden celkem hodně.

Období bude:

teplotně mírně nadprůměrné,

srážkově průměrné až podprůměrné.

Synoptická situace

Na naše území bude po většinu týdne pronikat teplý až velmi teplý a vlhčí vzduch. Po polovině týdne přejde přes naše území slabá studená fronta.

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.