Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Letní a střídavé, nikoli tropické počasí

Hodnocení článku

V nejbližších červnových dnech nás čeká letní a střídavé, nikoli tropické počasí. I když původní předpovědi naznačovali, že teplota vzduchu už tento týden vystoupí i nad tropických 30°C, nakonec se tak nestane. Teplota zůstane mírnější a to často i pod letními 25°C v maximech. Nejteplejší počasí můžeme čekat v pátek, kdy teplota skutečně letních 25°C více přesáhne. I tropickým 30°C se ojediněle může v nejteplejších oblastech přiblížit. Zatím ale tropické počasí jako takové nečekáme a to ani v příštím týdnu. Teplota během týdne i klesne na hodnot kolem 20°C. Ke konci týdne se oteplí na letní hodnoty, avšak nikoli na tropické.

Mírně letní až letní, ale nikoli tropické počasí a občas srážky

Věříte předpovědím počasí? Letní střídané, nikoli tropické počasí. Vlhké a na konci týdne i letní počasí. Vzdálená bouřka.

To je ten ideál počasí u nás. Každý asi s tímto tvrzením souhlasit nebude, ale v takovém případě nechť vyhledá jinou klimatickou oblast. Protože toto počasí je pro naši mírnou klimatickou oblast právě typické. Teplota vzduchu by v současné době ještě neměla dosahovat tropických hodnot. I páteční teplota vykáže kladnou odchylku od dlouhodobého normálu. A o tom, že srážky jsou více než potřeba a to zejména t průběžné, nemusí být ani řeč. Srážková činnost se v dalších dnech objeví průběžně. Čekat můžeme střídání slunných dnů nebo dnů s menší oblačností více méně bez srážek. A dnů kdy se objeví srážky v podobě přeháněk, deště a místy také bouřek.

Slunný den máme dnes za sebou, současně jde v současné době i o teplejší počasí. Nyní očekávejme srážkovou činnost zejména v podobě přeháněk, případně bouřek. Srážková činnost poznamená i začátek víkendu, během tohoto ale očekáváme opět méně oblačnosti a po mírném ochlazení se vrátí teplota kolem letních 25°C. Takovým počasím začne i nový týden.

Očekávaná maximální denní teplota v dalších červnových dnech:

  • So 4.6.: 18 až 22°C, na JV 25°C
  • Ne 5.6.: 22 až 26°C
  • Po 6.6.: 22 až 26°C
  • Út 7.6.: 20 až 26°C
  • St 8.6.: 20 až 24°C
  • Čt 9.6.: 21 až 25°C

Bude na Medarda pršet?

Období tří týdnů v červnu a zhruba první poloviny července, tedy přibližně 40 denní období, se považuje za období častého vlhkého počasí. Proto se říká, že když bude na svatého Medarda (8. červen) pršet, poté lze čekat čekat deštivo po dalších 40 dnů. Samozřejmě toto platí i obecněji, tj. nemusí nutně pršet právě 8. června. Období zbytku června a začátku července bývá i tak vlhké. Singularita se ovšem nemusí vyplnit.

Medardova kápě, čtyřicet dní kape. Když na Medarda prší, voda břehy vrší.

TIP: Další pranostiky najdete na naší stejnojmenné stránce.

Pranostik k Medardovi se váží více, podobně znějí a hovoří o shodném vývoji počasí v delším období. Letos modely na středu 8. června předpokládají srážky. Půjde spíše o přeháňky nebo déšť, přes den i o bouřky. Tyto se lokalizují na více dní dopředu obtížně, proto přesnější bude spíše krátkodobá předpověď v horizontu 2-3 dnů. Co se týče dlouhodobého odhadu srážek, tak těch by mělo být průměrné množství, kolem poloviny měsíce i lehce nadprůměrné. Takže srážky lze v tomto období čekat průběžně.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď srážek.