Extrémy teplotyPočasí

Letní jedenáctý říjen

Hodnocení článku

V uplynulých dnech převládlo nad naším územím nejslunnější období letošního roku, jinými slovy oblačnosti bylo minimum, nepočítaje mlhy a nízkou oblačnost. Těch ovšem nyní v první polovině podzimu také ještě není tolik. Významný příliv teplého vzduchu od jihovýchodu přinesl rekordně vysoké teploty, které odpovídaly i letnímu rázu počasí. Ve čtvrtek 11. října slabě překročily letních 25°C na více místech naší země. Velmi teplé počasí bude ještě pokračovat a oblačnosti bude minimum. Máme za sebou letní jedenáctý říjen.

Letní jedenáctý říjen byl zejména v okolí Prahy

Nejtepleji bylo na stanicí v okolí Prahy, které jsou nejvyššími teplotami převážně pověstné. Nejvyšší teplotu 25.5°C zaznamenala stanice v pražských Komořanech, následovaná stanicemi Neumětely na Berounsku a Dobřichovice s teplotou 25.4°C, stanicemi Řež u Prahy na opačné straně od Prahy s teplotou 25.3°C a Tuhaň s teplotou 25.2°C. Rekordy byly překonány na několika stanicích. Na otázku, zda je toto počasí běžné je odpověď jednoznačná, že teplotně rozhodně nikoli. Ohledně charakteru počasí ovšem k takovýmto situacím dochází často, období konce září a začátku října je obdobím babího léta. To se vyznačuje slunečným počasím s tvorbou ranních mlh a nízké oblačnosti, v v noci je chladno, přes den ovšem velmi teplo. Většinou fouká jen slabý vítr, přes den až mírný. I přes letní počasí v ČR v noci ale také mrzne. V šumavských údolích bylo dnes až -3.3°C.

Včerejší 10. říjen byl téměř letní, nejvyšší teploty vystoupily na 24.9°C a to v Neumětelech. Další vysoké teploty se vyskytovaly v Polabí. Hodnotu 24.7°C změřily stanice Doksany u Roudnice nad Labem a Semčice u Mladé Boleslavi či 24.4°C bylo naměřeno na stanici Tuhaň u Mělníka. Na čtyřech stanicích měřících minimálně 100 let byl překonán či vyrovnán teplotní rekord.

Teplo, byť ne takové, bylo v ČR i v předcházejících dnech. Místy se ovšem udržovaly mlhy až do odpoledních hodin. To už ovlivnilo maximální denní teploty. Více sluníčka bylo na východě země, kdy tak bylo tepleji.

Téměř léto až do středy

Babí léto s vysokými odpoledními teplotami, i když letní hodnota již pravděpodobně dosažena nebude, lze čekat i v dalších několika dnech. První oblačnost, slabé srážky a ochlazení, tedy celková změna charakteru počasí nás čeká patrně až během příští středy, kolik bude srážek je zatím nejisté, mělo by ale dojít k mírnému ochlazení. V nejbližších dnech budu teploty ale stabilní a vysoké vůči současnému období kolem poloviny října.

Víkend bude jasný a teplý

V noci a nad ránem mohou vznikat lokální mlhy, ale jinak bude zcela jasno. Teploty budou podobné jako v těchto dnech, minima klesnou na 13 až 6°C v závislosti na tvorbě mlh a větru (větrněji bude v noci na neděli a v neděli) a maximální denní teploty lze čekat mezi 18 až 24°C. Jen ojediněle bude o něco tepleji. A jasno vydrží ještě v pondělí a v úterý s podobnými či spíše stejnými teplotami.

Příčina současného počasí

Příčinou počasí babího léta je vždy stabilní a rozsáhlá tlaková výše. Stejně tak je tomu při současné situaci. Tlaková výše, která je nazvána “Viktor” se přesunula přes střední Evropu zvolna k severovýchodu. Nyní se stabilně udržuje nad severovýchodní Evropou, kde zmohutnělo a zasahuje do Evropy střední. Od jihovýchodu k nám kolem ní proniká teplý vzduch. Tato tlaková výše působí silně blokačně pro cyklony a s nimi spojené systémy nad západní Evropou, které by jinak postupovaly přes střední Evropu k východu. Poprvé se tak stane zřejmě během noci na čtvrtek, příští týden. Avšak stabilita anticyklony je značná a těžko na několik dní odhadovat její chování. Výstupy numerických modelů se budou ještě měnit, proto budou předpovědi upřesněny (viz naše pravidelné prognózy).

Zdroj dat: ČHMÚ (Infomet.cz)