Historie počasíSpadlé srážky

Místy napršelo i 70mm srážek, místy zůstalo sucho

Hodnocení článku

Lokální bouřky se v pátek projevily typickými rozdíly v úhrnech srážek. Místy napršelo i 70mm srážek a v málo vzdálených místech od těchto bylo zcela sucho bez srážek. To je zcela běžná situace při výskytu lokálních srážek v silných bouřkách. Příčinou byla brázda nízkého tlaku vzduchu zasahující na naše území. Nyní se udržuje nad střední Evropou a bude udržovat nižší tlak vzduchu (obr. 1). Velmi podobná situace nastane dnes. Opět lze čekat vznik lokálních bouřek, které mohou být i velmi silné. Napršet v nich může při přívalovém dešti i přes 50mm za krátký čas. Též se očekává opětovně krupobití. Večer bude bouřková činnost slábnout.

Obr. 1 Analýza synoptické situace k 15.8.2020 2 SELČ nad Evropou, zdroj: chmi.cz

Místy napršelo i 70mm srážek: Nejprudčeji a vydatně pršelo v Praze a na východě Čech

Přívalové srážky zasáhly Choceňsko, kde napršelo nejvíce srážek za krátký čas. Podobně na tom byl sever Prahy. V případě východu Čech reagovaly místní menší toky rychlými vzestupy hladin na nižší SPA. Brzo poté následovaly naopak významné poklesy. Nastala tedy typická blesková povodeň. Významně pršelo i v horských oblastech na severu Čech a na jihozápadě Čech. Též ale lokálně. Zde vznikala bouřková činnost brzy, zejména kolem poledne  a zpočátku odpoledne.

Místy napršelo i 70mm srážek. Akumulace srážek za den do 15.8.2020 8h.

Obr. 2 Místy napršelo i 70mm srážek. Akumulace spadlých srážek za 24h do 15.8.2020 8 SELČ v ČR, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek za den do 15.8.2020 7 SELČ:

78.4mm Choceň

70.3mm Praha-Ďáblice

66.2mm Veleň, ČOV Miškovice u Prahy

66.0mm Boubín

64.9mm Praha-Břevnov

60.2mm Volary

60.0mm Zlonice

58.4mm Olší

57.2mm Tuhaň

56.2mm Labská bouda*

55.9mm Ústí nad Orlicí

54.1mm Ústí nad Labem-Vaňov

*Podle srážkoměru Povodí Labe spadlo na této stanici 70mm srážek.

Další lokálně silné bouřky dnes, poté opět v pondělí

Dnes během odpoledne budou zejména v Čechách opět vznikat bouřky, které mohou být silné. Přinesou krupobití a přívalové srážky s úhrny opět 40-50mm a ojediněle více za kratší čas. Srážková činnost bude ustávat večer dříve než tomu bylo včera. V neděli bude srážek a i oblačnosti podstatně méně. Odpoledne se objeví místy běžné přeháňky či bouřky, méně četné než včera a dnes. Ale v pondělí lze čekat během dne opět ojedinělý výskyt silnějších bouřek. Rozvoj konvekce podpoří studená fronta, která bude od západu ukončovat současný příliv teplého vzduchu na naše území. Po přechodu fronty se mírně ochladí. V úterý je možné v ČR čekat v oblasti rozhraní místy vydatnější déšť. To ponechme ale zatím pouze jako orientační informaci. Výstupy numerických modelů se totiž dosti mění.

Kolik kde spadlo srážek a kde aktuálně prší či bouří? Navštivte naši stránku Aktuální srážky.

Kolik kde spadne srážek? Podívejte se na mapy numerických modelů na stránce Předpověď srážek.

Data: hydro.chmi.cz a pla.cz