Září začne vydatným deštěm a studeným počasím

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. První polovina týdne a zároveň tedy úvod měsíce i klimatologického období podzimu bude deštivá a studená. Místy se vyskytnou v ČR vydatné srážky. Během druhé poloviny týdne bude srážek zvolna ubývat. Častěji bude i polojasno. Září začne vydatným deštěm a nahradí tak deficit srážek, který je zejména na západě země významný.

Týden 31.8. až 6.9.2020

Předpověď

Převážně zatažená obloha, často i trvalé a vydatné srážky. Takové bude počasí v několika prvních dnech nového týdne u nás. S tímto charakterem počasí bude souviset také nízká teplota vzduchu. Zejména při trvalém dešti je třeba čekat velmi studené počasí s malým rozdílem mezi ranní minimální a odpolední maximální hodnotou teploty vzduchu. Mírně se oteplí po polovině týdne, srážky budou postupně ustávat. Studené počasí z počátku týdne se na jeho konci změní a dočkáme se ještě i letního charakteru počasí. Letní teplota by měla být dosažena či lehce přesažena od pátku. Současně bude méně oblačnosti. Nynější modelové výstupy ovšem předpokládají v úplném závěru týdne opět mírné ochlazení.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 14 až 8°C, v závěru týdne 15 až 10°C. Nejvyšší teplota: 16 až 22°C a při srážkách kolem 15°C, v závěru týdne 20 až 27°C. Průměrná teplota: 13 až 16°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 3065mm, místy až 80mm. Shrnutí období: Nadprůměrné.

Synoptická situace a závěr

V první polovině týdne bude počasí v ČR ovlivňovat rozsáhlé zvlněné frontální rozhraní spojené  tlakovou níží. Za ním k nám pronikne od severozápadu až severu studený vzduch. Po polovině týdne bude chladné proudění slábnout. Střední Evropa se ocitne ve vyšší tlaku vzduchu a pronikne k nám teplý vzduch od jihovýchodu. Tento příliv patrně ještě v závěru týdne ukončí přechod studen fronty.

V týdnu spadne na území ČR velmi mnoho srážek, týden tak bude vlhký a odtokově významný. Značně se zlepší hydrologická situace v ČR a deficit srážek společně s deficitem vláhy se významněji sníží. S deštivým počasím bude sice spojeno chladno, ale ve druhé polovině týdne se vrátí teplota k běžným hodnotám pro období začátku září až k slabě nadnormálním hodnotám. Celkově bude týden tedy vyrovnaný. Očekávané úhrny srážek dle numerických modelů sledujte na naší stránce Předpověď srážek a stav či vývoj hydrologické situace pak na stránce Hydrologická situace. Mapy numerických modelů lze sledovat například na stránce Wetterzentrale.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality