Prognózy počasíTýdenní výhledy

Září začne vydatným deštěm a studeným počasím

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. První polovina týdne a zároveň tedy úvod měsíce i klimatologického období podzimu bude deštivá a studená. Místy se vyskytnou v ČR vydatné srážky. Během druhé poloviny týdne bude srážek zvolna ubývat. Častěji bude i polojasno. Září začne vydatným deštěm a nahradí tak deficit srážek, který je zejména na západě země významný.

Týden 31.8. až 6.9.2020

Předpověď

Převážně zatažená obloha, často i trvalé a vydatné srážky. Takové bude počasí v několika prvních dnech nového týdne u nás. S tímto charakterem počasí bude souviset také nízká teplota vzduchu. Zejména při trvalém dešti je třeba čekat velmi studené počasí s malým rozdílem mezi ranní minimální a odpolední maximální hodnotou teploty vzduchu. Mírně se oteplí po polovině týdne, srážky budou postupně ustávat. Studené počasí z počátku týdne se na jeho konci změní a dočkáme se ještě i letního charakteru počasí. Letní teplota by měla být dosažena či lehce přesažena od pátku. Současně bude méně oblačnosti. Nynější modelové výstupy ovšem předpokládají v úplném závěru týdne opět mírné ochlazení.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 14 až 8°C, v závěru týdne 15 až 10°C. Nejvyšší teplota: 16 až 22°C a při srážkách kolem 15°C, v závěru týdne 20 až 27°C. Průměrná teplota: 13 až 16°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 3065mm, místy až 80mm. Shrnutí období: Nadprůměrné.

Synoptická situace a závěr

V první polovině týdne bude počasí v ČR ovlivňovat rozsáhlé zvlněné frontální rozhraní spojené  tlakovou níží. Za ním k nám pronikne od severozápadu až severu studený vzduch. Po polovině týdne bude chladné proudění slábnout. Střední Evropa se ocitne ve vyšší tlaku vzduchu a pronikne k nám teplý vzduch od jihovýchodu. Tento příliv patrně ještě v závěru týdne ukončí přechod studen fronty.

V týdnu spadne na území ČR velmi mnoho srážek, týden tak bude vlhký a odtokově významný. Značně se zlepší hydrologická situace v ČR a deficit srážek společně s deficitem vláhy se významněji sníží. S deštivým počasím bude sice spojeno chladno, ale ve druhé polovině týdne se vrátí teplota k běžným hodnotám pro období začátku září až k slabě nadnormálním hodnotám. Celkově bude týden tedy vyrovnaný. Očekávané úhrny srážek dle numerických modelů sledujte na naší stránce Předpověď srážek a stav či vývoj hydrologické situace pak na stránce Hydrologická situace. Mapy numerických modelů lze sledovat například na stránce Wetterzentrale.de.