Extrémy teplotyHistorie počasí

Na Šumavě změřili pod -27°C

Hodnocení článku

Teplotu vzduchu dnes ráno stanice v horských údolích na Šumavě změřili pod -27°C. Podmínky pro ochlazování tam a dále na severovýchodě a místy východě republiky byly ideální. Jedná se zatím o jednu z nejmrazivějších nocí. Podle očekávání klesla dnes teplota nejníže za celý tento i minulý týden. V nejbližších dnech začne mráz slábnout až téměř i ten noční poleví. Epizody s větším mrazem se i nadále střídají s těmi teplejšími. Při jejich výskytu v nížinách nemrzne ani v nočních minimech. Podle současných variantních prognóz numerických modelů to vypadá, že jedno období s nižší teplotou vystřídá brzy období teplejší. Aby poté následně mohlo nastat další období chladnější. Výkyvy předpokládá model GFS během druhé poloviny ledna ale menší a teplotu stabilněji slabě pod dlouhodobým normálem. Tento normál činí pro další dny většinou 0 až -4°C co do průměrné denní teploty.

Březen byl studený. O víkendu zimní počasí. Na Šumavě změřili pod -27°C. Hlavní mrazy skončily, bohužel škodily. Led po mrazu.

Na Šumavě změřili pod -27°C: Mrazivá Kvilda i Březník, své obvyklé hodnoty mají pro leden ale níže

Velmi mrazivo zaznamenaly dnes ráno stanice Kvilda-Perla, silným mrazem velmi známá. Teplota tam klesla slabě pod -27°C, stejně jako na šumavské stanici Březník. Na opačné straně Čech, tedy na severních horách se teplota dostala na Jizerce nad -21°C.

Nejnižší teplota 12.1.2022:

-27.3°C Kvilda-Perla

-27.2°C Březník

-26.4°C Rokytská slať

-22.9°C Pohoří na Šumavě

-21.0°C Jizerka

Uvádíme výběr stanic, podobně silný mráz zaznamenaly i další zejména šumavské stanice. Při ještě lepších podmínkách pro mráz se zde vyskytují hodnoty teploty i hlouběji pod -30°C, zejména nyní uprostřed zimy panují pro takový mráz nejlepší podmínky. V nižších a částečně středních polohách se jednalo ovšem většinou o holomráz, tedy mráz bez výskytu sněhové pokrývky. Právě sněhová pokrývky významně zesiluje mráz. I proto se v takových oblastech vyskytla o poznání nižší teplota. Důležité bylo také to, kde se udržela přes celou noc malá oblačnost či se dokonce nevyskytovala žádná oblačnost.

Zatím konec mrazu, příští týden možná jejich návrat

Už několik dnů předpověď ukazuje opětovný výkyv v podobě mírného oteplení. Nepůjde o rekordně vysoká maxima jako na přelomu roků – o těch píšeme v článku Rekordně teplo na přelomu roku. Též prognóza naznačuje a dnes potvrzuje tento vývoj, že na přelomu týdnů se opět ochladí. Včetně nížin by mělo mrznout a také se pravděpodobně i tam utvoří sněhová pokrývka. Ve zbytku týdne, od čtvrtka, můžeme očekávat přes den teplotu mírně nad nulou. Místy dosáhne 7-8°C, zejména v pátek a sobotu pak této hodnoty dosáhne častěji. Mráz zeslábne zatím na západě, během dalších dnů tohoto týdne pak i jinde. V nižších polohách můžeme čekat v minimech teplotu i slabě nad nulou, přesněji kolem 2-3°C.

doporučené informace

ČHMÚ. Aktuální počasí. Data z meteorologických stanic. Online, 2022.

ČTK. Zprávy. Noc byla mrazivá, na šumavské Kvildě naměřili minus 27.3 stupně. Online, 2022. Dostupné na ceskenoviny.cz.