Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 32. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 32. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. První polovina týdne se ponese v podobě pokračování velmi studeného počasí. Toto čekejme také hodně oblačné a stále na většině území se srážkami. Během týdne srážek ubude a ve druhé polovině se také oteplí. Maxima teplota dosáhnou či mírně přesáhnou letních 25°C zejména o víkendu. Teplota vzduchu se tímto dostane zpět na hodnoty kolem dlouhodobého normálu pro současné období.

Atmosférické srážky. Počasí na 32. týden 2023. Letní dešťová přeháňka v pozadí.

Týden: 7. až 13.8.2023

Předpověď

Hodně oblačnosti a stále četné srážky nás čekají v první polovině týdne. Srážková činnost začne mít charakter spíše občasný v podobě deště a také přeháněk. Během týdne srážek ubude a oblačnost se začne protrhávat. Současně očekáváme oteplení a vrátí se zpět letní ráz počasí. Tento vydrží i o víkendu, kdy maxima teploty přesáhnou letních 25°C. K tomu se ale začnou vyskytovat místy denní konvekční srážky v podobě přeháněk a také bouřek. minima teploty čekáme ve studeném proudění kolem poloviny týdne na celém území pod 10°C. Během druhé půlky týdne se oteplí, o víkendu se minima teploty čekají kolem 15°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 12 až 6°C, během týdne 16 až 11°C
  • Nejvyšší teplota: 15 až 21°C, po polovině týdne 21 až 27°C
  • Průměrná teplota: 14 až 17°C, odchylka období: podprůměrné
  • Celkové srážky: 1535mm, místy 50mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Zpočátku týdne určí počasí u nás ve studeném západním proudění tlaková níže a s ní spojený systém front. Po polovině týdne se do centrální Evropy rozšíří výběžek vysokého tlaku vzduchu od jihozápadu. Na naše území začne pronikat teplejší vzduch. V závěru týdne lze čekat teplejší a vlhčí proudění.

Závěr: Počasí na 32. týden 2023

TIP: Sledujte náš Výhled na týden přinášející graficky i textově základní přehled očekávaného počasí v dalších sedmi dnech. Mapy numerických modelů najdete například na webu Wetteronline.de.

Z pohledu vláhové bilance a hydrologické situace se očekává týden pozitivní. Můžeme počítat s tím, že vláhová bilance vykáže spíše kladné hodnoty. Včetně významnějších srážek spadlých na četných místech z konce minulého týdne nutno očekávat ještě vzestupy a případně kolísání hladin toků.