Nárazy větru v cykloně Aurore až 45m/s

Hodnocení článku

První silný vítr podzimu, o jehož předpovědi píšeme v uvedeném článku, přinesl komplikace na četná místa naší země. Ve čtvrtek byly nárazy větru v cykloně Aurore až 45m/s. Jednalo se samozřejmě o vrcholové partie našich hor s maximem na Sněžce. Ještě o něco větší nárazy větru se vyskytly u našich sousedů v pohraničních oblastech zejména na severu. Významné nárazy změřily i některé stanice v nižších nadmořských výškách. Že foukalo velmi silně hlavně v Čechách bylo znát během dne jak v energetice, tak na provozu železniční dopravy. Silný vítr bylo možno předpovědět velmi dobře již na konci minulého týdne a na začátku tohoto. To už byla předpověď přesná a bylo jasné, že půjde o značné poryvy větru. Na druhou stranu ve srovnání s ostatními situacemi nešlo o takové extrémy – viz dále.

Na Sněžce byl nejvyšší náraz 45.1m/s, v nížinách i 30m/s

Vliv cyklony si určitě zaslouží pozornost a také záznam extrémních údajů s popisem situace k datu 21. října 2021. Nejvyšší nárazy větru se vyskytly v hřebenových polohách. Ale i v nížinách byly místy značné, hlavně na západě a severozápadě Čech.

Nárazy větru v cykloně Aurore až 45m/s. Nárazy větru 21.10.2021

Obr. 1 Nárazy větru v ČR ve čtvrtek 21.10.2021 ve 13 hodin, zdroj: chmi.cz/infomet.cz

Nejvyšší nárazy větru:

45.1m/s Sněžka-Poštovna

36.6m/s Milešovka

33.6m/s Luční bouda

29.9m/s Ústí nad Labem-Kočkov

29.3m/s Mokošín

29.2m/s Tušimice

29.0m/s Praha-Ruzyně

28.9m/s Praha-Karlov

Srovnání s nejextrémnějšími poryvy větru za poslední roky

Významné nárazy větru se v ČR dne 21.10.2021 a problémů činily mnoho. Ale vyskytly se z pohledu maximálních nárazů již i významnější situace. Kam zařazujeme poryvy větru při přechodu cyklony „Aurore“ přes severní Evropu?

Veškeré informace a celý žebříček najdete na naší stránce Významné cyklony. Zde nyní zařadíme aktuálně proběhlou situaci. Situace byla z pohledu maximálního nárazu větru shodná jako náraz větru při vlivu níže „Niklas“ v roce 2015. Podle přesného údaje by šlo o mírně vyšší náraz a v žebříčku nárazů větru při vlivu cyklon od roku 2007 by šlo o sedmé místo. Významnější nárazy větru se v ČR vyskytly například při vliv cyklon Emma (2008), Vaia (2018), Yulia (2020), Herwart (2017) a podobně.

Pocitová teplota na Sněžce

Pro zajímavost spočítáme, jaká byla při maximálním nárazu větru pocitová teplota na Sněžce. Vítr tam dosáhl po poledni nárazu 45.1m/s, zaokrouhlíme na 45m/s. Teplota byla dle staničního měření na 3°C. Takže po zaokrouhlení případných detailních hodnot po výpočtu pocitové teploty tato na Sněžce činila -8°C.

Na závěr poznamenejme, že názvosloví cyklon je samozřejmě opět různé. Podle německého Institutu pro meteorologii jde o druhý střed cyklony Hendrik (obr. 2).

Nárazy větru v cykloně Aurore až 45m/s. Synoptická situace 21.10.2021 podle DWD.

Obr. 2 Předpověď synoptické situace a názvosloví cyklony podle DWD a FU Berlin 21.10.2021 ve 14h, zdroj: dwd.de/met.fu-berlin.de

Reference a doporučené informace

HANZLÍK, J. Bouře Aurore rozfoukala podzim barvami. Infomet. Praha: ČHMÚ. Online 21.10.2021. Dostupné na infotmet.cz.

POŽÁRY.CZ. Ohnisko žhavých zpráv. Hasiči v republice vyjížděli kvůli silnému větru již více než 3000×, poškozené jsou i střechy. Online 21.10.2021. Dostupné na pozary.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality