PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Návrat k průměrným teplotám, první sníh v nížinách

Hodnocení článku

Stručně

Počasí s vysoce nadprůměrnými teplotami skončilo, což je cítit již v současných dnech. Studené počasí, které bude teplotně odpovídat aktuálnímu období, bude pokračovat i příští týden. Přechodně bude charakter počasí i v nížinách zimní a to hlavně na začátku týdne. Očekává se návrat k průměrným teplotám a první sníh v nížinách. S ochlazením a přibýváním srážek lze čekat častější zimní projevy počasí. S těmi budou spojeny i nebezpečné jevy jako jsou zejména náledí a zmrazky. Nicméně i samotný sníh dokáže v dopravě nadělat problémy.

Předpověď

Více oblačnosti, srážek, více sněhových srážek a zimních projevů. Takový bude poslední čistě listopadový týden v ČR ohledně počasí. Již od počátku týdne nás čeká nová sněhová pokrývka od vyšších poloh, přechodně nasněží do poloviny týdne i v nížinách. V nížinách bude ale častější náledí, vlivem záporných nočních teplot a denních teplot nad bodem mrazu.

TEPLOTY

Nejnižší teploty +4 až -2°C, při vyjasnění -5°C. Nejvyšší teploty 0 až 6°C, přechodně až 9°C.

Průměrné teploty 1 až 7°C.

SRÁŽKY

Celkové srážky 5 až 20mm/cm, ojediněle 30mm/cm.

Shrnutí

Teplotně i srážkově bude počasí blízké normálu.

Týden 19. až 25.11.2018 bude teplotně i srážkově průměrný, s rozdíly v úhrnech srážek v rámci ČR. Zejména co se týče vyšších a nižších poloh. Jak bývá zvykem, od vyšších poloh budou srážky vydatnější a často sněhové s akumulací sněhu.

Synoptická situace

Za studenou frontou k nám v pondělí zesílí příliv studeného vzduchu od severu. Tento bude také vlhký. Studené proudění bude pokračovat i v dalších dnech týdne.

Opět bude v nižších polohách spíše mírně zimní počasí. Teplota se bude často střídat a kolísat mezi mírně kladnými a mírně zápornými hodnotami. To je právě ideální situace pro vznik náledí, společně s četnými srážkami máčejícími povrchy. Přesto lze čekat první sníh v nížinách, byť bude mít krátké trvání. Jaké počasí bude v konkrétní den nabízíme na stránce Předpověď na den. Zda bude teplota v období následujícího přibližně týdne odpovídat normálu nebo bude mít odchylky a jak významné se dozvíte v přehledu na stránce wxmaps.org.