Návrat k průměrným teplotám, první sníh v nížinách

Hodnocení článku

Stručně

Počasí s vysoce nadprůměrnými teplotami skončilo, což je cítit již v současných dnech. Studené počasí, které bude teplotně odpovídat aktuálnímu období, bude pokračovat i příští týden. Přechodně bude charakter počasí i v nížinách zimní a to hlavně na začátku týdne. Očekává se návrat k průměrným teplotám a první sníh v nížinách. S ochlazením a přibýváním srážek lze čekat častější zimní projevy počasí. S těmi budou spojeny i nebezpečné jevy jako jsou zejména náledí a zmrazky. Nicméně i samotný sníh dokáže v dopravě nadělat problémy.

Předpověď

Více oblačnosti, srážek, více sněhových srážek a zimních projevů. Takový bude poslední čistě listopadový týden v ČR ohledně počasí. Již od počátku týdne nás čeká nová sněhová pokrývka od vyšších poloh, přechodně nasněží do poloviny týdne i v nížinách. V nížinách bude ale častější náledí, vlivem záporných nočních teplot a denních teplot nad bodem mrazu.

TEPLOTY

Nejnižší teploty +4 až -2°C, při vyjasnění -5°C. Nejvyšší teploty 0 až 6°C, přechodně až 9°C.

Průměrné teploty 1 až 7°C.

SRÁŽKY

Celkové srážky 5 až 20mm/cm, ojediněle 30mm/cm.

Shrnutí

Teplotně i srážkově bude počasí blízké normálu.

Týden 19. až 25.11.2018 bude teplotně i srážkově průměrný, s rozdíly v úhrnech srážek v rámci ČR. Zejména co se týče vyšších a nižších poloh. Jak bývá zvykem, od vyšších poloh budou srážky vydatnější a často sněhové s akumulací sněhu.

Synoptická situace

Za studenou frontou k nám v pondělí zesílí příliv studeného vzduchu od severu. Tento bude také vlhký. Studené proudění bude pokračovat i v dalších dnech týdne.

Opět bude v nižších polohách spíše mírně zimní počasí. Teplota se bude často střídat a kolísat mezi mírně kladnými a mírně zápornými hodnotami. To je právě ideální situace pro vznik náledí, společně s četnými srážkami máčejícími povrchy. Přesto lze čekat první sníh v nížinách, byť bude mít krátké trvání. Jaké počasí bude v konkrétní den nabízíme na stránce Předpověď na den. Zda bude teplota v období následujícího přibližně týdne odpovídat normálu nebo bude mít odchylky a jak významné se dozvíte v přehledu na stránce wxmaps.org.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality