PočasíPrognózy počasí

Sníh přinesl typické problémy, zima ale nezačíná

Hodnocení článku

Jak bylo avizováno, i v nížinách se vyskytlo sněžení s tvorbou poprašku nebo slabé pokrývky sněhu. Současně vznikalo buďto samostatně nebo v kombinaci se sněhem také náledí nebo zmrazky. To přineslo typické problémy, které přicházejí nejen s výskytem prvního sněhu a obecně zimních projevů počasí. Problémy byly zejména v dopravě a v médiích bylo dnes těchto informací plno, mimo jiné bylo možné se dočíst o kalamitě. Tak totiž podobné situace média u nás často rádi nazývají. Sníh přinesl typické problémy, zima ale nezačíná.

Příchod ochlazení a prvního sněhu je ale ve druhé polovině listopadu zcela běžným jevem, podobně jako náhlý příchod vyšších až jarních teplot střídaných prudkým ochlazením v březnu. Obě dvě období jsou přechodovými mezi jednak podzimem a zimou a jednak mezi zimou a jarem. Za začátek zimy ovšem tuto situaci považovat nelze, minimálně v ne horských polohách. První typické komplikace spojené se sněhem jsme ale okusili.

Kde napadne sníh? Zasněžené stromy.

Sníh přinesl typické problémy. V přírodě bývá sníh krásný, v dopravě nevítaný.

Sníh přinesl typické problémy, ale zimní počasí nepotrvá věčně

Ochlazení, kdy jsou srážky sněhové i v nížinách bude záležitostí několika dnů. Během tohoto týdne se budou teploty mírně zvyšovat, sníh začne odtávat. Období, kdy se budou pohybovat teploty v noci i přes den v blízkosti nuly skončí po polovině týdne. Ochlazení tak bude střídat o něco teplejší období. Numerické modely slibují tedy oteplování, které může být krátce opět střídáno přílivy studenějšího vzduchu. S těmi  je nutno v tomto období počítat, ale také zároveň s tím, že to ještě nebude na dlouho.

Sníh přinesl typické problémy, ale na horách budou teploty opět krátce vystupovat slabě nad bod mrazu. Ale mrazivé počasí se srážkami v podobě sněžení tam bude přirozeně častější než v polohách nižších. Nyní na počátku chladné části roku bude častěji vznikat náledí, které se už vyskytovalo právě dnes. Jeho vznik souvisí právě s tím, že teploty vystupují přes den nad bod mrazu a buďto se vyskytují srážky nebo již napadaná sněhová pokrývka odtává a teploty poté s večerem nebo během noci klesnou opět pod bod mrazu nebo do jeho blízkosti ohledně výšky 2 metry nad povrchem, postačí když bude mrznout při zemi. 

Jaké teploty můžeme čekat během tohoto týdne?

  • Ve čtvrtek teploty vystoupí na 4 až 8°C
  • V pátek to vypadá, že bude 6 až 10°C
  • Během víkendu přijde jedno z ochlazení, o němž je řeč v předchozím odstavci

Poté je pravděpodobné opětovné zvyšování teplot. Takový průběh je pro počasí u nás a obecně tedy ve střední Evropě typický. Ustálené situace jsou spíše výjimečné. Nad naším územím se v chladné části roku střídá proudění od západu, které zde po celý rok převažuje. Tzv. aktivitu Atlantiku ukazuje index zvaný NAO (North Atlantic Oscilation). Prognóza vývoje NAO je dostupná na stránce http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.shtml. Pokud jeho hodnoty ukazují kladná čísla, znamená to intenzivnější aktivitu atlantického proudění a převahu v tomto období u nás teplejšího proudění od západu či jihozápadu.

Pokud jsou naopak hodnoty NAO záporné, je větší pravděpodobnost, že se toto proudění nebude příliš prosazovat a že bude počasí chladnější. Prosadit tedy může západní až jihozápadní či jižní cirkulace spojená často s teplotní inverzí na našem území a tato přináší stabilní teplé počasí třeba i uprostřed zimy (například situace při přechodu významných zimních cyklon). Prosadit se může opačná cirkulace severovýchodní až severní s přílivem mrazivého vzduchu. Pokud se budou střídat tyto výše uvedené druhy proudění, bude se počasí měnit tak, jak je popsáno v textu výše. Nemůžeme čekat příchod pravé zimy včetně nížin, ale na druhou stranu nevydrží delší dobu ani výjimečně teplé počasí. Krátce však sníh přinesl typické problémy. Zima se ale spíše odmlčí. V dalších dnech budou hodnoty NAO indexu mírně záporné, proto bude počasí spíše chladnější, avšak nikoli zatím významně a ani stabilně.