O víkendu bude i kolem -10°C

()

Nejstudenější dny března nás teprve čekají. Přicházejí paradoxně přesně na počátku astronomického jara. Jarní rovnodennost nastane již zítra, tedy 20.3.2021 v 10:37 SEČ. A právě zítřejší den a většinou i noc na neděli budou nejstudenější. O víkendu bude i kolem -10°C, za předpokladu že se v noci vyjasní a málo oblačnosti zůstane delší dobu. A také tam, kde se utvořila sněhová pokrývka. A řeč není o horách, ale i o nížinách. Mrznout bude na celém území, v horských údolích může být za dobrých podmínek typicky o větší mrazy. A spíše záporné, byť ne tak významně, nás čekají hodnoty teploty i na počátku příštího týdne.

V sobou bude počasí celý den zimní

O víkendu bude i kolem -10°C. Minima teploty na 21.3.2021.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu na 21.3.2021 dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

I v nížinách totiž je možné v některých případech očekávat celodenní mráz. Pokud nepůjde o mráz, tak teplota dosáhne v maximech spíše jen 2°C. V sobotu k nám zesílí příliv studeného vzduchu od severu. Ten začne slábnout během neděle s přechodem další studené fronty. Slábnout bude zejména noční mráz, přes den zatím žádné větší oteplování čekat nelze a to ani na počátku nového týdne.

Očekávaná minima teploty vzduchu:

So 20.3.: -3 až -8°C, ojediněle -10°C

Ne 21.3.: -7 až -11°C, na SZ kolem -4°C

Po 22.3.: -1 až -6°C

Út 23.3.: -1 až -6°C

St 24.3.: +1 až -4°C

TIP: Sledujte Předpověď teploty.

Na většině míst bude nejmrazivější noc na neděli. Od západu až severozápadu bude přibývat frontální oblačnosti. příští týden se bude oteplovat, maxima budou od poloviny týdne dosahovat a následně přesahovat 10°C. Počasí dostane před jarní charakter. Většinou bývá ale zvykem, že čím půjde teplota výše, tak tím významněji se po několika dnech opět sníží. Jen je předčasné odhadovat, jak dlouho vydrží být vyšší.

Například před osmi lety bylo po začátku astronomického jara ještě mrazivěji. I v nížinách mrzlo celý den, pronikající vzduch na naše území byl tehdy velmi studený. O rok dříve byl počátek jara také dosti studený, ochlazení byla významná i na počátku dubna. Sněhové či krupicové přeháňky nebyly výjimkou ani kolem 10. dubna ve studeném vzduchu severozápadního proudění.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
O víkendu bude i kolem -10°C
Název
O víkendu bude i kolem -10°C
Popis
O víkendu bude i kolem 10°C. Očekávaná minima i maxima teploty v nejbližších dnech po začátku astronomického jara v ČR. Příčiny počasí.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.