Sušší a postupně teplejší počasí

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po velmi studeném týdnu náš čeká postupně oteplení. Počasí bude připomínat typické před jarní období koncem března. První dny týdne budou ještě studené s ranními mrazy. Během týdne lze čekat sušší a postupně teplejší počasí. A to jak přes den, tak v nočních hodinách. Oblačnosti bude častěji méně, srážky se budou objevovat spíše ojediněle, Omezí se zejména na přechod nevýznamných front.

Týden 22. až 28.3.2021

Předpověď

Chladné proudění bude slábnout. První dny týdne budou tedy ještě studené s nočním mrazem. Po polovině týdne se oteplí a maxima teploty budou stoupat nad 10°C, ojediněle dosáhnou 15°C. Zatím ale příliš stabilně teplé počasí čekat nelze, ukazují numerické modely. Stále bude docházet k ochlazením, byť tato nebudou zatím tak významná a déletrvající jako byla ta dosavadní. Oblačnosti bude během týdne také spíše méně, ojediněle se mohou objevit ranní mlhy. Srážky budou krátce méně časté, na frontách se ale vždy objeví. Až na výjimky budou od vyšších poloh sněhové, jinde spíše kapalné a jen krátce smíšené či sněhové.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: +2 až -5°C, po polovině týdne 6 až 0°C
  • Nejvyšší teplota: 3 až 8°C, od poloviny týdne 7 až 12°C a krátce 15°C
  • Průměrná teplota: 4 až 7°C, shrnutí období: Průměrné
  • Celkové srážky: 210mm/cm, na horách místy 15mm/cm, shrnutí období: Mírně podprůměrné.

Stav hydrologické situace

Vzhledem k očekávanému vývoji teploty v podobě vzestupného trendu a k častějšímu slunečnímu svitu, který je v současném období intenzivní, bude ubývat půdní vláhy v nižších výškách. Od středních a hlavně vyšších poloh bude docházet od poloviny týdne postupně k odtávání sněhové pokrývky. Zde bude tající sníh dotovat vodu v půdě i podzemní vody a též vodní toky. Vodní toky budou mírně stoupat, což se postupně projeví i dále na větších tocích. Nížinné toky budou mít spíše setrvalý nebo slabě klesající trend průtoků.

Synoptická situace a závěr

Během první poloviny týdne bude slábnout studené a vlhké proudění. postupně se bude do centrální Evropy nasouvat od západu vysoký tlak vzduchu. Ten bude udržující pro počasí u nás. Na naše území pronikne od jihu teplejší vzduch. Tento příliv ukončí v pátek přechod studené fronty systému spojeného s nízkým tlakem vzduchu rozprostírajícím se nad severozápadem Evropy.

Dále lze čekat tedy, že nás současný zimní ráz počasí postupně opustí. Teplota se ustálí na vyšších hodnotách a v noci bude méně často mrznout, v nížinách po několik dnů vůbec. Krátce bude i velmi teplé počasí, avšak ke konci týdne dojde k mírnému ochlazení a sestupu teploty z těch nejvyšších hodnot. V týdnu bude více slunečního svitu než tomu bylo v posledních dnech. Synoptické mapy najdete na naší stránce Předpověď tlaku.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Sušší a postupně teplejší počasí
Název
Sušší a postupně teplejší počasí
Popis
Sušší a postupně teplejší počasí. Stručný výhled průběhu počasí, hodnot meteorologických prvků s dopady a situace na týden 22.-28.3.2021.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.