Oblačné a mírně teplejší počasí

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás postupně oblačné a mírně teplejší počasí. Zpočátku týdne bude teplota zimní, srážky budou většinou sněhové a méně časté. Přechodně bude i méně oblaků. Během týdne bude ale často velká oblačnost se srážkami. V o něco teplejším vzduchu lze čekat zvýšení teploty a sněžení jen na horách či od vyšších poloh. V nižších výškách lze čekat zpočátku týdne i významnější mráz, zatímco na jeho konci budou i noci místy bez mrazu.

Týden 8. až 14.3.2021

Předpověď

Zpočátku týdne bude pokračovat studené počasí. Zejména v noci při menší oblačnosti může i více mrznout. Přes den bude teplota jen slabě nad nulou. Po polovině týdne se oteplí, proudění bude také vlhčí. Oteplování bude ale pozvolné, následně bude střídáno slabým ochlazením. Žádné větší teplotní změny v krátké době jako v posledních dnech nás ale zatím nečekají. Srážek bude během týdne mírně přibývat, významnější budou vzhledem k čerstvému proudění od vyšších poloh. V nižších výškách jich mnohde příliš nespadne. Od vyšších poloh budou až na výjimky převážně sněhové. V polohách nižších lze čekat sněžení jen zpočátku týdne. Také tam místy vznikne náledí.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -1 až -7°C, při vyjasnění i -10°C. Ve druhé polovině týdne +3 až -3°C, krátce kolem 3°C. Nejvyšší teplota: 0 až 6°C, po polovině týdne 7 až 12°C a krátce 14°C. Průměrná teplota: 2 až 6°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 320mm, na hrách na JZ až 50mm/cm. Shrnutí období: Průměrné až podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

V pondělí přejde naše území studená fronta. Za ní se obnoví příliv studeného vzduchu od severu na naše území. Též bude mít na počasí v centrální Evropě vliv nevýrazná oblast vysokého tlaku vzduchu. V polovině týdne bude ovlivňovat počasí ve střední Evropě frontální systém spojený s tlakovou níží nad severní Evropou. Další systémy front budou v převládajícím přechodně i čerstvém západním proudění ve zbytku týdne následovat.

Teplota vzduchu bude v průměru odpovídat normálu pro první polovinu března. Teplota zaznamená v týdnu jen mírný trend v podobě oteplení. Bude spíše oblačné a mírně teplejší počasí, kdy lze v souladu s klimatickým vývojem čekat stále zvyšování teploty. Studenější počasí s nočním mrazem tak bude kompenzováno ve druhé polovině týdne teplejším. Srážek bude více od vyšších poloh, v nižších polohách jich bude místy i významně méně. Celkově budou srážky slabě podnormální. Předpověď numerických modelů lze sledovat například na stránce wxcharts.com.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Oblačné a mírně teplejší počasí
Název
Oblačné a mírně teplejší počasí
Popis
Oblačné a mírně teplejší počasí. Stručná vyhlídka průběhu počasí a hodnot základních klimatických prvků v ČR na týden 8.-14.3.2021.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.