Prognózy počasíTýdenní výhledy

Oblačné a mírně teplejší počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás postupně oblačné a mírně teplejší počasí. Zpočátku týdne bude teplota zimní, srážky budou většinou sněhové a méně časté. Přechodně bude i méně oblaků. Během týdne bude ale často velká oblačnost se srážkami. V o něco teplejším vzduchu lze čekat zvýšení teploty a sněžení jen na horách či od vyšších poloh. V nižších výškách lze čekat zpočátku týdne i významnější mráz, zatímco na jeho konci budou i noci místy bez mrazu.

Proměnlivo i v polovině března. Oblačné a mírně teplejší počasí. Duha na jarní přeháňce.

Týden 8. až 14.3.2021

Předpověď

Zpočátku týdne bude pokračovat studené počasí. Zejména v noci při menší oblačnosti může i více mrznout. Přes den bude teplota jen slabě nad nulou. Po polovině týdne se oteplí, proudění bude také vlhčí. Oteplování bude ale pozvolné, následně bude střídáno slabým ochlazením. Žádné větší teplotní změny v krátké době jako v posledních dnech nás ale zatím nečekají. Srážek bude během týdne mírně přibývat, významnější budou vzhledem k čerstvému proudění od vyšších poloh. V nižších výškách jich mnohde příliš nespadne. Od vyšších poloh budou až na výjimky převážně sněhové. V polohách nižších lze čekat sněžení jen zpočátku týdne. Také tam místy vznikne náledí.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -1 až -7°C, při vyjasnění i -10°C. Ve druhé polovině týdne +3 až -3°C, krátce kolem 3°C. Nejvyšší teplota: 0 až 6°C, po polovině týdne 7 až 12°C a krátce 14°C. Průměrná teplota: 2 až 6°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 320mm, na hrách na JZ až 50mm/cm. Shrnutí období: Průměrné až podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Oblačné a mírně teplejší počasí

V pondělí přejde naše území studená fronta. Za ní se obnoví příliv studeného vzduchu od severu na naše území. Též bude mít na počasí v centrální Evropě vliv nevýrazná oblast vysokého tlaku vzduchu. V polovině týdne bude ovlivňovat počasí ve střední Evropě frontální systém spojený s tlakovou níží nad severní Evropou. Další systémy front budou v převládajícím přechodně i čerstvém západním proudění ve zbytku týdne následovat.

Teplota vzduchu bude v průměru odpovídat normálu pro první polovinu března. Teplota zaznamená v týdnu jen mírný trend v podobě oteplení. Bude spíše oblačné a mírně teplejší počasí, kdy lze v souladu s klimatickým vývojem čekat stále zvyšování teploty. Studenější počasí s nočním mrazem tak bude kompenzováno ve druhé polovině týdne teplejším. Srážek bude více od vyšších poloh, v nižších polohách jich bude místy i významně méně. Celkově budou srážky slabě podnormální. Předpověď numerických modelů lze sledovat například na stránce wxcharts.com.