Jaro nečekejte, teplota se bude měnit

()

To, že březen bývá ještě studený pojednáváme již v článku Březen, za kamna vlezem. Nyní se podíváme na detailnější předpověď teploty pro další březnové dny. A zjistíme, že se původní očekávání potvrdí. Jaro nečekejte, teplota se bude měnit a to poměrně často. Navíc bude zatím spíše nižší než aby dosahovala hodnot, které nejsou navíc pro toto období přirozené. A kterých jsme se dočkali lokálně například na konci února. Počasí ve střední Evropě nebude inverzní a klidné, naopak po polovině týdne bude cyklonální a tedy pestřejší. Je tedy nutné očekávat typické teplotní i tlakové změny a změnám bude podléhat i obloha. Důležité je, že se vrátí spíše vlhčí ráz počasí, i když s určitou nerovnoměrností co do četnosti výskytu na našem území.

Čím déle bude spíše chladnější počasí, tím lépe

Skutečně není dobré, když v březnu teplot dosahuje nebo přesahuje 20°C a sluníčko hřeje. I když v teplejších dnech posledních týdnů bylo možné venku vidět lidi, chovající se jakoby bylo léto, opak je pravdou. Je dosti nezodpovědné sedět v těchto dnech na na zemském povrchu, ale i na lavičkách. Stále máme chladnou část roku a ještě nějaký čas potrvá, že se povrch prohřeje. To, že zatím nebude příliš teplo je dobré i pro vegetaci. Z loňského roku si pamatujeme velmi teplé a slunné počasí nejen v březnu a rozkvetlé keře i ovocné stromy. Ty poté utrpěly významným ochlazením po delší době. Tato ochlazení se uplatňují každoročně. Někdy nestačí dojít k většímu oteplení, jindy ano.

Letos se bude teplota držet zatím spíše „při zemi“. Proto nečekejte jaro, i když velmi krátce může být na první pohled počasí jarní. Spíše bude ale studené a vlhčí. Studenost počasí bude z hlediska našeho pocitu v dalších dnech také podtrhávat čerstvý vítr, ale i srážky všeho druhu. Výhled počasí slibuje velmi krátce teplejší počasí, střídané studeným. Teplejší počasí se bude týkat nejbližších dnů, ale závratně vysoké hodnoty teploty čekat nelze. Poté se opět ochladí. Již před víkendem přejde studená fronta a postupně k nám bude pronikat opět studený vzduch od severu (obr. 1).

Teplot se bude menit. Příliv studeného vzduchu a teplota ve výšce na 13.3.2021.

Obr. 1 Teplota vzduchu v hladině 850hPa (1.5km) a její předpověď pro Evropu na 13.3.2021, zdroj: meteociel.fr

Vedle toho, že předčasně nezačne být aktivní některá vegetace, tak dalším pozitivním vlivem chladného počasí bude nižší výpar. Čím déle vydrží toto počasí, o to pomaleji se bude rozvíjet případné sucho. To má v posledních letech tendenci započínat velmi brzy a to od začátku vegetačního období, ojediněle dříve.

Přes 10°C bude jen výjimečně

Frontální systémy spojené s cyklonami a postupující ze severního Atlantiku k východu budou ovlivňovat počasí v centrální Evropě. Proto se bude počasí měnit, krátce bude tepleji, poté opět zima. Bude větrněji a často se budou vyskytovat při převládající velké oblačnosti srážky. Tak lze shrnout průběh počasí u nás za této očekávané synoptické situace, která je pro toto období typická.

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

St 10.3.: 3 až 7°C

Čt 11.3.: 6 až 11°C, na SV/V kolem 4°C

Pá 12.3.: 8 až 12°C

So 13.3.: 7 až 11°C, na Z ochlazování

Ne 14.3.: 4 až 8°C

Na celém území se v dohledné době oteplí v teplém sektoru cyklony pouze v pátek. V sobotu se bude na západě již ochlazovat za studenou frontou systému dané cyklony. Ani v příštím týdnu nebude podle střednědobé předpovědi žádné teplo. Naopak bude po více dní teplota více pod 10°C v denních maximech, oproti nadcházejícím dnům. V noci bude stále slabě, při zmenšení oblačnosti i o něco významněji, mrznout.

Teplota se bude měnit. Počasí též. Předpověď tryskového proudění na 11.3.2021.

Obr. 2 Předpověď polohy tryskového proudění nad Evropou na 11.3.2021, zdroj: netweather.tv

Tryskové proudění = tryskové změny počasí

Nad střední Evropou se bude ke konci týdne nacházet významný jet stream („atlantický“). Tento se bude táhnout z Atlantiku do vnitrozemí centrální Evropy. Bude určovat cirkulaci v této oblasti a lze čekat tedy svižný přechod frontálních systémů v často i silném proudění převážně od západu. Ve studených přílivech až od severu. Při čerstvém větru přinese cirkulace hodně vlhkosti do vyšších poloh. Tam bude až na výjimky sněžit. Při této situaci je tedy nutno očekávat rychlé střídání počasí a jeho pestré až extrémní projevy. Půjde hlavně místy  vydatnější srážky, o silný vítr s nárazy a s menším rizikem k tomu přistoupí tlakové a teplotní změny. V případě ochlazení se bude jednat o výskyt sněžení zejména od vyšších poloh. V níže položených oblastech půjde případně o vznik nočního náledí. Po pauze v podobě časté inverze a obecně klidného počasí tak opět začnou platit upozornění na nebezpečné jevy.

TIP: Sledujte na našich stránkách Předpověď tlaku a také Předpověď větru.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Jaro nečekejte, teplot se bude měnit
Název
Jaro nečekejte, teplot se bude měnit
Popis
Jaro nečekejte, teplota se bude měnit. Předpověď zejména průběhu teploty vzduchu a synoptických příčin obecně změn počasí v ČR na další dny.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.