Zajímavosti

Otevřou se dveře odborných pracovišť

Hodnocení článku

Po třech letech přichází veřejností hojně navštěvovaný Den otevřených dveří. Otevřou se dveře odborných pracovišť ČHMÚ nebo vodních děl Povodí Labe, státního podniku a to již tuto sobotu. V sobotu 25.3.2023 můžete, nemáte-li lepší program, nahlédnout na práci meteorologů a hydrologů. Určitě to doporučujeme, neboť se možná budete na jejich práci poté dívat jinak. Ochotní odborní pracovníci Vám vše s komentářem objasní a rádi zodpoví Vaše dotazy. V tomto článku přinášíme přehled pracovišť v oborech, na kterých se tato akce v sobotu uskuteční. Půjde o tradiční pracoviště na pobočkách ČHMÚ a vybraných dílech státního podniku Povodí Labe. Na pobočky lze vyrazit v celé ČR.

Otevřené dveře ČHMÚ v sobotu 25.3.2023

Termín konání: 25.3.2023 9:00 – 14:00

Místa: Pobočky ČHMÚ, Observatoř Libuš, meteostanice a observatoře kromě letištních

Obsah: Výklad o ČHMÚ, o profesích v rámci jednotlivých oborů a oddělení, kvízy, hravé a naučné formy informací pro děti

Tématem letošního Dne, který se uskuteční po delší pauze, je “Poznej oblaky”. Hlavní program se uskuteční na Observatoři Libuš. Tam je totiž mimo jiné možnost pozorovat vypouštění meteorologického balonu (12:15), přičemž se účastníci dozví nejen jak a proč se tak činí. Každý si navíc může vyzkoušet moderování předpovědi počasí s následným sdílením své předpovědi na sociálních sítích. Otestujte se, jak by vypadala Vaše relace o počasí v televizi? Vedle toho je možnost zapojit se do fotografické soutěže pořádané ČHMÚ na téma “Pozoruhodná obloha” a to do 25.3.2023. Máte hezkou tematickou fotografii, přihlaste ji a třeba vyhrajete příjemné ceny (viz o soutěži).

Celý program: chmi.cz.

Soutěž: chmi.cz.

Nudit se v sobotním dopoledním a brzkém odpoledním čase na žádném pracovišti ČHMÚ rozhodně nebudete

Exkurze na pracoviště/vodní díla Povodí Labe (březen a duben 2023)

Povodí Labe tradičně pořádá Den otevřených dveří na zdymadlech středního a dolní Labe a též na vybraných přehradách. též zde zájemce odborní pracovníci provedou dílem s výkladem a zodpovězením dotazů.

Program:

  • Sobota 25.3.2023 (zdymadla Střekov*, Brandýs nad Labem, Poděbrady, přehrady Josefův Důl a Pařížov) od 9:00 (* od 10:00) do 14:00 hodin.
  • Sobota 1.4.2023 (přehrada Mšeno) od 9:00 do 15:00 hodin.
  • Sobota 15.4.2023 (přehrada Seč a Les Království*) od 9:00 do 15:00 – poslední prohlídka od 14:00! * Na prohlídku nutno se registrovat na www.pla.cz!!
  • Sobota 29.4.2023 (přehrada Pastviny) od 9:00 do 14:00 hodin.

Osoby mladší 18 let musí mít doprovod dospělé osoby!

Na zdymadlech většinou prohlídka velína plavební komory, případně strojovny jezu, někde jsou provozovány plavby inspekčním plavidlem. Na přehradách jde o prohlídky s výkladem – skupiny každou hodinu a poslední většinou hodinu před koncem akce (viz program).

Celý program: pla.cz.

Po delší době si můžeme užít tradiční Den meteorologie a vody naplno, přejeme příjemnou zábavu s poučením!

Dále pořádají Den otevřených dveří i další státní podniky povodí. V Povodí Moravy můžete navštívit přehrady Brno, Bystřička, Znojmo, Slušovice a Koryčany v sobotu 25.3.2023 (více informací na stránkách povodí, viz odkaz). Povodí Odry zpřístupní pracoviště dispečinku a laboratoří, dále bude možné navštívit přehrady Šance, Kružberk a Slezská Harta.