Předpověď teplotyPrognózy počasí

Ochlazení se na konci týdne dostaví

Hodnocení článku

Nyní očekáváme pokračování teplejšího rázu počasí, ale ochlazení se na konci týdne dostaví. Již nyní v polovině týdne se začíná počasí měnit, avšak poměrně pozvolna. Zatím očekáváme na území ČR rozdílné počasí mezi západní a východní částí. Tak to bývá při pozvolném příchodu změny v podobě atmosférické fronty. V současné době jde o okluzní frontu, která ve spojitosti s nízkým tlakem vzduchu velmi zvolna postupuje ze západní do střední Evropy. Dnes začíná ovlivňovat počasí v západní části naší republiky. Tam je a bude více oblačnosti a také se tam místy objeví srážky, včetně ojedinělých bouřek. Na zbytku území se setkáváme ještě se zmenšenou oblačností. Počasí je samozřejmě v oblastech s velkou oblačností a zejména v případě výskytu srážek chladnější. Změna ovšem čeká během týdne celé naše území a závěr týdne tak čekejme chladnější. V nejbližších dnech se setkáme s teplotou až 20°C, vyjma jihozápadu a západu Čech.

Shrnutí víkendového mrazu. Během týdne nebude ani 10°C. První přízemní mrazíky. Proč v údolích mrzne i v létě? Ochlazení se na konci týdne dostaví. I celodenní mráz do středy. Mrznout bude více pokud oblačnost dovolí. Ráno opět -10°C. Teplota klesne ráno k 5°C. Zahrozí ještě přízemní mráz? Sníh i v nížinách. Jíní po ranním mrazu. Přízemní mráz na konci května.

Ochlazení pocítíme přes den, noční mráz zarazí oblačnost

Zmrzlí se blíží a připadají letos na období pátek až neděle, toto období vychází podle předpověď chladnější. Nicméně zejména v řeči maxim teploty vzduchu. V nočních hodinách významné ochlazení nečekáme a to díky převaze velké oblačnosti doplněné případně o srážky nebo rychlejší proudění. Takže ani s přízemním mrazem se v tomto období nesetkáme. Přes den ovšem musíme čekat spíše nižší teplotu vlivem též převažující velké oblačnosti. Při déletrvajících srážkách bude teplota ještě nižší. Hodně srážek nás čeká nyní převážně na JZ/Z Čech, již čekejme nižší teplotu než na zbytku území. Na přelomu týdnů dojde k ochlazení i na zbytku území, neboť se srážková činnost rozšíří na většinu území.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 11.5.: 15 až 19°C, na JZ/Z kolem 13°C

Pá 12.5.: 9 až 13°C

So 13.5.: 11 až 15°C

Ne 14.5.: 15 až 19°C, na jihu 13°C

Po 15.5.: 12 až 16°C, na JZ/Z 12°C

Út 16.5.: 13 až 17°C

St 17.5.: 15 až 19°C

Na konci týdne očekáváme průměrnou teplotu vzduchu pod dlouhodobým normálem. Během nového týdne by se měla dostat na hodnoty kolem normálu. Stále se ovšem udrží na jeho spodní hranici. Dlouhodobý předpoklad vývoje teploty vzduchu očekává její opětovný pokles ke konci měsíce. Tam se může teplota dostat opět lehce do podnormálních hodnot. Průměrná teplota tak bude ve srovnání s obdobím po polovině měsíce dále spíše stagnovat. výchylky teploty mohou dosáhnout i vyšší hodnoty, avšak pravděpodobně spíše krátce. Ukazuje to aktuální dlouhodobý odhad vývoje počasí na další týdny.

TIP: Sleduje u nás modelový Výhled teploty pro základní představu o očekávaném vývoji teploty vzduchu ve střednědobém horizontu.