Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 52. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 52. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Poslední týden letošního roku čekejme teplý ve znamení západní cirkulace. Po srážkově bohatém počasí nás čeká postupně protrhávání oblačnosti a srážky pouze místy. Zpočátku týdne se ještě objeví vydatnější a trvalejší srážky na návětří hor. O déšť půjde zpočátku týdne i v nejvyšších horských oblastech, kde bude pokračovat tání sněhu a povodňová situace. S ustáváním srážek se však začne povodňová situace zvolna uklidňovat.

Počasí na 52. týden 2023. Teplo skončí ve středu. Tmavá střední oblačnost.

Týden: 25. až 31.12.2023

Předpověď

Hodně oblačnosti a srážek pomalu končí. Poslední týden roku přinese méně srážek s výjimkou horských poloh zejména na SV/V území. Tam spadne zpočátku týdne ještě více srážek. Během týdne půjde o místní srážky, podstatně méně významné než v týdnu předchozím. Také dojde k protrhávání oblačnosti, což podtrhne teplé počasí. Maxima teploty se očekávají v nižších polohách často nad 10°C a mrznout nebude ani v noci. Takové počasí by mělo vydržet celý týden, vyskytnou se dny s teplotou o něco vyšší a poté dny mírně chladnější. Zásadní změnu teploty čekat ale nelze. Teplota vzduchu se bude střídat v závislosti na přechodech frontálních systémů. Zásadní přísun studeného vzduchu však nenastane.

Předběžně můžeme naznačit, že následující, první týden roku 2024 se jeví podle prognóz podstatně chladnější se zimními prvky počasí i v nížinách. Avšak přesnější prognózu zde zatím není možné nestavit.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 9 až 4°C, po polovině týdne 7 až 2°C a při vyjasnění až -2°C
  • Nejvyšší teplota: 5 až 11°C, zpočátku místy 13°C
  • Průměrná teplota: 7 až 11°C, odchylka období: silně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, návětří hor 3050mm/cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Centrum Evropy se ocitne v intenzivním západním proudění s přechodem systémů front spojených s cyklonami v západním proudění. Očekávat lze mírné střídání vzduchových hmot s převahou teplejšího proudění. Zpočátku půjde o silné proudění.

Závěr: Počasí na 52. týden 2023

Typickou vánoční oblevou započalo teplé počasí, které přetrvá do konce roku. Tání se sněhu zasáhne i horské polohy. Velice pozvolna se bude uklidňovat hydrologická situace v podobě rozvodněných toků po tání sněhu a spadu vydatných srážek ve formě sněžení i deště. Během týdne by neměla srážková činnost průtoky vodních toků již nijak zásadně ovlivnit. Postupně by tam mělo začít opět mrznout a případné srážky se vyskytovat v podobě sněžení.

TIP: Sledujte Výhled na týden v podobě souhrnného grafického přehledu počasí s textovou předpovědí přesně na dalších sedm dní u nás. Mapy numerických modelů najdete například na serveru tropicaltidbits.com.