Hydrologická situacePředpověď srážekPrognózy počasí

Vydatné srážky a další tání

Hodnocení článku

Vydatné srážky a další tání sněhu rozvodní během víkendu toky na opačné straně naší republiky. Během čtvrtka a dnešního dne došlo k rozvodnění toků na severu a severovýchodě Čech a místy na Moravě. Zejména na severu došlo krátce na podhorských tocích k výskytu vyšších povodňových stupňů. Po ochlazení začínají zdejší toky postupně klesat, vyjma setrvačnosti stoku vody povodími. V důsledku intenzivní ch srážek se rozvodnily i menší toky v severní části Čech středních. Na severovýchodě a severu země se nyní očekává studené počasí a výskyt srážek ve formě sněžení. S tím se pojí nebezpečné zimní jevy jako jsou náledí a nový sníh. Tento napadaný sníh zde ovšem začne během víkendu odtávat a v kombinaci s dalšími, již dešťovými, srážkami se zde očekává druhá vlna povodňové situace. V nejbližších hodinách dojde k oteplování právě na jihozápadě území Čech, k tání sněhu a výskytu vydatného deště.

Vydatné srážky a další tání sněhu zapříčiní povodňovou situaci na jihu, poté znovu na severu

O vodu v současné době u nás nouze není a je to dobře. Ve formě sněhu jí máme vázánu pouze od vyšších poloh, ale důležité jsou jakékoli srážky. Těch můžeme čekat v nejbližších dnech na celém území hodně. Trvalý déšť, v centru a severovýchodě ČR zpočátku sněžení nás provedou celou sobotou a počátkem sváteční neděle. Poté vydatné a trvalé srážky ustanou. Na jihu a západě půjde již zpočátku soboty většinou o déšť a hranice sněžení se bude dále zvyšovat. Proto se vyskytne povodňová situace právě v této části republiky a vodní toky zde vystoupí vlivem vydatného deště a od vyšších poloh tání něhu na povodňové stavy. Po oteplení v neděli začnou opětovně stoupat již nyní vysoké průtoky severočeských a východočeských toků. A vlivem zaplněnost povodí vodou ze současných srážek se zde očekávají rychle povodňové stavy.

Vydatné srážky a další tání sněhu. Srážky za den do 24.12.2023 7h.

Obr. 1 Akumulace srážek za den do 24.12.2023 7h podle regionálního modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Srážky se vyskytnou v sobotu a v noci na neděli trvalejší na celém území ČR. Místy půjde o intenzivní a vydatné srážky. Spadne 8 až 30mm, místy 45mm a na návětří hor pak i podstatně více. Zpočátku se bude jednat o sněžení, při hustém sněžení nutno čekat nejen rychlý nárůst sněhové pokrývky vyjma jihozápadu ve všech polohách. Ale také značně sníženou dohlednost, kterou zhorší v kombinaci se sněžením také silný vítr. Silný vítr přetrvá až na výjimky i v neděli a v noci na pondělí. Od vyšších poloh se mohou tvořit i závěje. Nicméně během neděle, jak už uvádíme, dojde k oblevě ve všech nadmořských výškách a silný vítr tak bude působit shodně jako vydatné srážky naopak jako urychlovač tání sněhu. Tání sněhu bude pokračovat poté v teplém proudění i na počátku nového týdne.